İlk Günden İtibaren Sizi Neler Bekliyor?

Uzun yıllardır süren obezite sorununuzdan kurtulmaya, yüzlerce kez başarısız olan diyet denemelerinden sonuç çıkmayacağını anlayıp obezite cerrahisi geçirmeye karar verdiniz. Cerrahınızı ve ameliyat olacağınız hastaneyi seçtiniz. Bu aşamaya kadar gelmenizin büyük bir adım olduğunu biliyor ve sizi kutluyoruz. Şimdiden geçmiş olsun. Sonunda büyük gün geldi ve ameliyatınız gerçekleşti. Peki ameliyattan sonra sizi neler bekliyor? İşte size gün gün yardımcı olacak bir rehber.

Ameliyat Günü

Ameliyat günü genelde sabah saatlerinde ameliyatınız gerçekleştirilecektir. Ortalama bir tüp mide ameliyatı yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Ancak aileniz ve yakınlarınızın siz odanızdan ameliyathaneye indiğiniz andan itibaren kronometreyi çalıştırmamasını hatırlatmak isteriz. Çünkü bir ameliyat çok sayıda uzman ekibin eş zamanlı çalışması ile gerçekleştirilen çok karmaşık bir süreçtir. Temel destek hizmetleri, hemşirelik hizmetleri, anestezi ve cerrahi ekiplerinin uyumlu çalışması ile tüm süreç sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir. Bu nedenle, obezite cerrahisinin sürekli bu ameliyatların yapıldığı hastanelerde ve süreçleri gözü kapalı bilen ekiplerce yapılması hem komplikasyonları azaltmakta, hem de başarıyı arttırmaktadır.

Tüp mide ameliyatından sonra ameliyathanede uyanacaksınız. Solunumunuzu kendi başınıza sürdürebilir duruma gelince ameliyat masasından derlenme odasına transfer edileceksiniz. Burada da ağrı, bulantı gibi diğer şikayetlerinizi kontrol altına almak ve anestezi etkisinden tamamen kurtulmanız için bir süre takip edileceksiniz. Bu süre hastadan hastaya değişebilir. Tüp mide ameliyatından sonra sigara içmek, kalp veya akciğer hastalığı gibi yandaş hastalıklar ayılma konforunuzu ve süresini etkileyebilir. Uyandığınızda halen kendinizi sarhoş gibi hissetmeniz normaldir. Genelde çok fazla bir ağrı hissedilmemektedir. Hasta ameliyata rahat ve mutlu bir duygu durumunda girdiyse genelde uyanma da öyle olmaktadır. Aksine gergin ve tedirgin hastalar biraz mutsuz uyanabilirler. Bu yüzden ameliyattan önce olabildiğince stressinizi kontrol altına almaya çalışın. Belki söylemesi kolay gibi geliyor, ama ameliyattan sonra hastalarımızın tamama yakınının ameliyat öncesi endişelerine hiç değmediğini söylediklerini bilmek belki sizi rahatlatabilir.

Anestezi uzmanları ameliyattan sonra en az düzeyde ağrı hissetmeniz için gerekli tedavileri düzenlerler. Her hastamıza rutin olarak PCA (Patient Controlled Analgesia, Hasta Kontrollü Ağrı Kesici) veya kısaca Ağrı Pompası denilen cihaz bağlanmaktadır. Bu sayede, normal dozun dışında, fazla ağrı hissettiğinizde bir butona basarak ekstra ağrı kesici alabilirsiniz. Merak etmeyin, cihaz ilaç dozunu gerekli miktarda sınırlayacak ve hiçbir zaman aşırı doz vermeyecektir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Çok Ağrım Olacak mı?

Yukarıda da açıkladığımız gibi, ağrı ve diğer şikayetlerinizin kontrol altında tutulması için tüm tedaviler düzenlenecektir. Bununla birlikte, tipik olarak ilk gün orta düzeyde ağrınız olabilir. Her hastanın ağrı eşiği farklı olduğundan, ağrı ve diğer şikayetlerinizle ilgili sürekli olarak sizi takip edecek hemşire ekibi ile iletişimde olmanız önemlidir. Ağrı genelde sadece karındaki yara yerlerinde hissedilir. Bazen laparoskopide karın içine verilen karbondioksid gazına bağlı olarak omuz ağrısı hissedilebilir. Tüp mide ameliyatına özgü olmak üzere, bazen göğüs kemiğinin arkasında, kalp ağrısı olarak tanımlanabilen ve ara ara gelen bir ağrı olabilir. Bu tamamen ameliyatta yapılan işlemlere ve mide kasılmalarına bağlıdır. Ancak herhangi bir şüphe durumunda elbette EKG, hatta göğüs tomografisi gibi kardiyak veya pulmoner komplikasyon araştırma protokollerimiz işletilecektir. Ekip olarak biz her hastamızın yaşamına en az kendileri kadar değer veriyoruz ve herhangi bir komplikasyon ihtimalinde olmadığını kanıtlamak üzere tüm tetkik protokollerini uyguluyoruz. O nedenle, herhangi bir ciddi sorunun yaşandığı yönündeki endişelerinizi lütfen bizim yönetimimize bırakın ve olabildiğince ilk gününüzü istirahat ederek geçirin.

Laparoskopik tüp mide ameliyatlarında bazen 5-6 kesi yapılabilmekteyse de, biz rutin olarak sadece 4 kesiden ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Bunlardan ikisi yarım, ikisi ise bir cm boyundadır. Sağ yandaki kesi staplerin sokulduğu ve midenin çıkarıldığı yer olduğundan en çok ağrı burada hissedilmektedir. Anestezinin de etkisi ile değişen derecelerde bulantı hissedilebilir. Ancak bu, normal hayatta olduğu gibi kusarak rahatlanacak bir bulantı değildir. O nedenle, asla öğürmeye ve kusmaya çalışmayın. Gerek verilen ilaçların etkisi, gerekse anestezik ilaçların vücuttan atılmasıyla bulantı da kaybolacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Olduğum Gün Diyet Nasıl Olacak?

Ameliyattan sonraki 5-6 saat ağızdan herhangi bir sıvı ya da gıda almanız engellenecektir. Bu süreçte dudaklarınız pamuk vb ile ıslatılabilir. Bu sürenin sonunda aksi söylenmedikçe yudum yudum su almaya başlayabilirsiniz. Suyun soğuk olması daha iyidir. Boğazınızda trakeal tüpten dolayı kuruluk ve tahriş hissi olabilir. Sıvı alımı ile rahatlamıyorsa ve şiddetliyse, yine ekibimiz tarafından bazı pastiller verilerek şikayetiniz azaltılacaktır. Açlık konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü midenin çıkarılan parçasının yarattığı Ghrelin düşüşü sayesinde ilk günlerde açlık hissiniz neredeyse tamamen yokolacaktır. Bazı hastalar mide krampları veya reflü belirtilerini açlıkla karıştırabilmektedir. Elbette beyinsel yeme isteği de bu kapsamın dışındadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkabilirim?

Rutin olarak bütün hastalarımızı ameliyat günü akşamında yürümeye teşvik ederiz. Emboli ve diğer komplikasyonları azaltacak en etkili yöntem erken hareketlenmedir. Yürüyüş karın içindeki gaza bağlı ağrı ve yakınmalara iyi gelir, barsak hareketlerinin hızlıca başlamasını kolaylaştırır. Yürümediğiniz zamanlarda yatağın baş kısmını yükseltmeniz konforunuzu arttıracaktır. Yataktan kalkarken hemşirelerimizin yanınızda olmasına özen gösterin ve hiçbir zaman ilk gün tek başınıza kalkmaya çalışmayın.

Tüp Mide Ameliyatının İlk Günü Psikolojik Durum Nasıldır?

Ameliyattan sonra çok değişken duygu durumları yaşanabilir. Bu tamamen normaldir. Sonuçta hayatınızı sonsuza kadar değiştirecek çok büyük bir adım attınız. Bundan önceki yaşamınızda stress çözücü olarak kullandığınız, yaşam boyu en yakın arkadaşınız olan gıdalarla, yeme şekliyle vedalaştınız. Bu aşamada kendinize zaman zaman “Doğru mu yaptım?” hatta “Ben kendime ne yaptım?” sorularını sormanız son derece doğal ve tamamen geçicidir. Attığınız bu adımla kazandıklarınız bu kaygılı günleri size çok kısa zamanda unutturacaktır. Çok daha sağlıklı ve konforlu, yeni yaşamınıza hoş geldiniz

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?

 • Hanife Gültekin
  Cevapla

  Ben soru sormak istemiyorum aksine tüm sorularımı hiçbir yerde bulamadığım şekilde cevaplamışsınız. Herşey çok güzel ve açık anlatılmış çok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hanife hanım,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Hastalarımızı bilgilendirmek ve eski doktor-hasta iletişim şeklindeki bilgi eşitsizliğini kırmak için yıllardır elimizden geleni yapıyoruz. Bunun işe yaradığını görmek bizi güçlendiriyor.

   Tekrar teşekkürler..

 • Aysun cetinkaya
  Cevapla

  Merhabalar ben yurtdişinda yaşiyorum ve belli başlı konularda icim rahat ederse gelmek ve amliyat olmak istiyorum, ben Ameliyati türkiyede olup tekrar almanya döndügümde kontrollerim nasil olacak ?! Bir yanlis yapmaktan cok korkuyorum.Hayirli geceler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aysun hanım merhaba,
   Endişenizi anlıyorum ve haklısınız. Obezite cerrahisi herhangi bir ameliyat gibi değildir. Hayatınızı ameliyat öncesi ve sonrası olarak iki ayrı ve birbirinden tamamen farklı iki bölüme ayırır. Ameliyat önemli ve ciddi bir ameliyattır, fakat daha da önemlisi ameliyat sonrasındaki dönemde uyumunuz ve elbette bu konuda sağlanacak destektir. Bizim ekibimizle bu yola çıktığınızda 1 yıllık tüm cerrahi ve diyetisyen kontrolleriniz, tetkikler hariç olmak üzere, ameliyat paketine dahildir. 1 yıl dediğimize bakmayın, bizim hastalarımızla iletişim ve desteğimiz ömür boyu sürmektedir. Yurtışından çok sayıda hastamız olduğundan takip konusunda hatırı sayılır bir tecrübeye sahibiz. Kontrollerde 1-3-6-12-18-24. aylarda yapılan tetkikler önemlidir. Onları bize göndermeniz, genel sağlık durumunuz ve kilo kaybınız hakkında bizi bilgilendirmeniz ve ilk 1 yıl boyunca diyetisyenimiz ve bizimle sıkı iletişimde kalmanız durumunda zaten ideal kilonuza kavuşmuş olacaksınız. Bu süreçte, gelmenizi gerektirecek beklenmedik bir komplikasyon olmadıkça takiplere şahsen gelmeniz zorunlu değildir. Sağlıklı ve mutlu bir hayata ilk adımınızı bizimle atmanız ve yardımcı oalbilmek dileğiyle…
   Görüşmek üzere.

 • necmettin kuvaz
  Cevapla

  Merhaba eşim 15 gün önce tüp mide ameliyatı oldu biraz ateşi var grip oldu ateş düşürücü ve grip hapı kullanabilir mi

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Necmettin bey merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Obezite cerrahisi sonrası erken dönemde görülen ateş, ağrı gibi belirtiler bazı komplikasyonların habercisi olabilir. O nedenle sadece belirtileri yatıştıracak antigripal ilaçlar kullanmadan önce, ameliyat olduğunuz cerraha görünerek herhangi bir komplikasyon olmadığının belirlenmesi önemlidir. Olası komplikasyonlarla ilgili bu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz. (http://www.tupmide.com/tup-mide-ameliyatinin-komplikasyonlari-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/)
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Sevda aydin
  Cevapla

  Sayın murat hocam bende tup mıde amelıyatı oldun 3ay once tup mıdeye ozel agrılar oluyo demıssınız gogus bolgesınde kalp agrısı seklınde benım 3ay dolmama ragmen kalp agrısı seklınde sol alt kaburga agrısı oluyo bu sureçte bu agrıların normal olması dogal mı tedırgınlıgım var bır sorun mu var dıye şimdiden cevabınız için cok teşşekur ederim sevgılerımle

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Sevda hanım merhaba,
   Bahsettiğimiz ağrılar ameliyattan sonraki ilk günler içindir. 3 ay sonra devam eden ağrı araştırılmalıdır. Beslenme sonrası oluyorsa fazla gıda tüketimine bağlı olabilir. Ancak yine de herhangi bir komplikasyon olmadığının belirlenmesi için muayene olmanızda ve bir takım tetkikler yapılmasında fayda vardır. Obezite cerrahisi sonrası yapılan en büyük hatalardan biri de tüm yakınmaların ameliyatla ilişkilendirilmesidir, ki meslekdaşlarımız dahi aynı hataya düşmektedir. O nedenle, ağrı nedeni olabilecek “herhangi bir anormallik olmadığının” kanıtlanması amacıyla mutlaka değerlendirme yapılmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası gelişebilecek komplikasyonlarla ilgili linkteki makalemize de göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. http://www.tupmide.com/tup-mide-ameliyatinin-komplikasyonlari-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

 • Cansu turgut
  Cevapla

  Merhaba,

  Ameliyattan sonra kan sulandirici igne vurulmak gerekiyor mu? Bu arada butun sorularima cevap buldum neredeyse, elinize saglik

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Cansu hanım merhaba,

   Bütün amacımız ve çabamız “neredeyse” yi de kaldırmak 🙂 Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Obezite cerrahisinin en korkulan komplikasyonlarından biri emboli dediğimiz durumdur. Genellikle bacak toplar damarlarından kaynaklanan bir pıhtının akciğer, beyin gibi hayati bir organa giderek oranın kanlanmasını bozmasıyla gelişir. Bazen küçük bir bölgede geçici beslenme bozukluğu yaratırken, daha büyük bir alanı kalıcı olarak ilgilendiren tıkanıklıklarda akciğerde geniş doku hasarı, felç ve hatta ölüme yol açabilecek kadar ciddi bir komplikasyondur.

   Emboliye karşı aldığımız önlemler arasında bacaklara devamlı kompresyon uygulayan cihazların ameliyat esnasında kullanılması, ameliyat öncesi ve sonrası erken dönemde giyilen antiembolik çoraplar ve kan sulandırıcı diye bilinen iğneler sayılabilir. Kan sulandırıcı iğneleri hastanın emboli risk derecesine göre, ameliyattan 1-10 gün önce başlar ve tüm hastalarda standart olarak 10. güne kadar da devam ederiz. Her türlü soru ve sorununuzda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • hilal
  Cevapla

  Merhabalar . Ben 90 kiloyum boyun 1. 61 . İnsülin direncim var . Birde troitlerim yavaş çalışıyor. Ameliyat olabilirmiyim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hilal hanım merhaba,
   Öncelikle hipotiroidi ameliyata engel değildir. Yapılması gereken tiroid hormonu takviyesiyle değerlerinizi normal düzeyde tutmaktır. Bildirdiğiniz boy ve kilodan hesaplanan vücut kitle indeksi NICE kriterlerine göre obezite cerrahisi sınırının altında görünmektedir. (Detay için bkz: https://www.nice.org.uk/guidance/cg189/chapter/1-recommendations) Ancak, obezite ve diyet geçmişinizin, ulaştığınız en üst kilo sınırının, yandaş hastalıklarınızın ve tetkiklerinizin detaylı incelenmesi neticesinde obezitenin metabolik sendroma yol açtığı gösterilirse ameliyat bir seçenek olabilir. Bu değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilir, Londra’da olduğum için benimle yüzyüze görüşmek üzere Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyebilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Zeynep Betül
  Cevapla

  Merhaba
  Midenin tamamen iyleşmesi dikişlerin içerden kaynaması ne kadar sürüyor? Birde ben daha önce safre kese ameliyatı olmuştum kesikler aynı yerden mi olur bu tüp mide ameliyatı için ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Zeynep hanım merhaba,
   Midedeki stapler hattı mukozası, yani iç tabakası 24-48 saatte yapışır, ancak dokunun tam tabaka olarak baştaki sağlamlığına ulaşması aylarca süren bir prosestir. Bu nedenle, ameliyattan sonraki ilk aylarda mide hacminin ani ve fazla zorlanmasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Safra kesesi ameliyatında kullanılan kesi yerleri tüp mide için de kullanılabilir. Belki en fazla 1 tane farklı kesi yapılabilir. Ancak elbette ameliyat yerlerindeki yapışıklıklar, fıtık vb durumlar bunu etkileyebilir. Yani, kapalı, hatta açık bir ameliyat geçirmeniz laparoskopik tüp mide ameliyatına engel yaratmaz. Elbette deneyimli ellerde bu söylediğim geçerlidir. Herhangi bir cerrah tarafından daha önce ameliyat geçirdiğiniz için bu ameliyatınızın açık yapılması gerektiği söylenirse bu deneyimsizliğe işarettir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Ayse
  Cevapla

  Selam ben altı günlük mide ameliyatliyim
  Baldır ve bacaklarda ağrı kramp kasılmalar normal mi birde arada bulantı ateşim yok sadece halsizim ev yapımı elma suyu ve normal şu ile besleniyorum mide koruyucu ertip suda içiyorum birde supravit vitamin alıyorum her akşam kan sulandırıcı ama yemek borusu iki göğüs arasında hafif ağrı var guruldama sesi ve tuvaletim hafif sıvı şeklinde teşekkürler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ayşe hanım merhaba,
   Öncelikle sadece elma suyu ve su beslenme için yetersizdir. Mutlaka beslenme takviyesi kullanmanızı öneririm. Bacaklarınızdaki kramp ve ağrı yetersiz su tüketimi ya da mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Yutarken guruldama sesi midenin değişen anatomisi nedeniyle normaldir. Ameliyat sonrası erken dönemde ishal veya kabızlık da beklenebilecek yakınmalardır.
   Geçmiş olsun.

 • Zeynep Güneş
  Cevapla

  Merhaba Murat Bey. Ben 2 aylık tüp midesiyim. Vücudun sıkılaşması amacıyla kavitasyon, lenf drenaj yaptırmamın, powerplate’in herhangibir zararı olur mu? Karın bölgesine olmasa bile kol ve bacaklara yaptırabilir miyim? Teşekkürler.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Zeynep hanım merhaba,
   Bu yöntemlerin ameliyatınıza hiçbir etkisi olmayacaktır. Korkmadan yaptırabilirsiniz. Ancak sarkmaların daha az olması için daha iyisi yüzme gibi tüm vücudu çalıştıracak sporlardır.
   Geçmiş olsun.

 • Buse Yildiz
  Cevapla

  Ben amelyati izmirde oldum 18. temmuz 2017 de dikislerim nezaman tamamiyle ilesir ? Sinir stres gibi seylerden uzak durmaya calisiyorum ama olmuyor ..ne yapmam gerek bu durumda? Mesela bir balik yiyorum ufacik hemen midem bulaniyor birkeresinde cok fenalasmistim bu tip sorunlarda ne yapmaliyim ic dikis gibi bir patlama söz konusu olabilirmi cok korkuyorum bu durumdan ..

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Hacmi zorlamadığınız sürece midenize bir zarar vermeniz söz konusu değildir. Bunun yolu da çok iyi çiğneyerek, yavaş yavaş yemek ve doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemeyi bırakmaktır. Yediklerinizle bulantı sorunu yaşamanız ameliyatın metabolik etkilerinden kaynaklanır. Temmuzda olduğunuz ameliyatın mide kısmındaki dikişleri şu anda tamamen iyileşmiş durumdadır. Obezite cerrahisinden sonra tad ve koku algısındaki değişiklikler için linkteki makaleleri inceleyebilirsiniz:
   https://www.drmuratustun.com/obezite-cerrahisi-beyindeki-gida-algisini-degistiriyor/

 • Gökçehan Ünver
  Cevapla

  Merhaba hocam. Ben 5 ay önce Doğum yaptım. Hamileliğim sırasında 104 kilo oldum ve Doğum sonrası 93 kiloda kaldım. Hiç emziremedim sağlık sebeplerinden dolayı ve bu sebeple kilo kaybım olmadı. Boyum 160 cm ve şuan 93 kiloyum. Hamilelik öncesi de 78 kiloydum yani hep kiloluydum. Sürekli rejim yapmama rağmen 1 aydın hiç kilo kaybım yok. Tüp mide ameliyatı olmak konusunu ciddi ciddi düşünmeye başladım. En son kan testimde yağlanmam yüksek çıktı ve kolestrolüm yüksekti. Sizce ameliyat için uygunmuyum? Olmaya karar verirsem çocuğuma tekrar bakabilecek seviyede hareket etmem kaç günümü alır? Bu ameliyattan sonra sizin ekibiniz tarafından psikolojik bir destek de verilmekte midir?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Gökçehan hanım merhaba,

   Sizi ve metabolik durumunuzu detaylı değerlendirmek kaydıyla obezite cerrahisine uygun olduğunuzu düşünüyorum. Ameliyat sonrasında psikologlarımız ve diyetisyenimiz tarafından 1 yıl süreyle destek verilmektedir. Normal yaşantınıza dönmeniz 7-10 gün arasında olacaktır. Ameliyattan 5-6 saat sonra kalkıp dolaşabilir, 3. gününde ise evinize dönebilirsiniz.Dİğer soru ve talepleriniz için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Gamze karabulut
  Cevapla

  Merhab hocam oncelikle yeni evliyim ameliyat oldum bu 3.haftam ilerde hamile kalirsam sorun olurmu ayrica dudaklarimda caylama ve agiz kurulugu oluyor bende bu normalmidir ara ara gogus kismimda kramptarzi kasilmalar ve halsizligim var normalmidir yasadigim durumlar

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba Gamze hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Yeterli sıvı alımı ameliyat sonrası ilk haftalarda çok önemlidir, buna dikkat edin. Kramplar mide kasılmalarından kaynaklanıyor olabilir. Sürekli ve bezdirici bir ağrı olmadıktan, ateş, çarpıntı gibi belirtiler eşlik etmedikten sonra sorun yoktur. Halsizlik kalori azalmasına bağlı olabilir. Ancak bütün bu süreçlerin ameliyat olduğunuz ekipçe yakından takip edilmesi ve olası komplikasyonların atlanmaması gerekir. Sizin bu endişelerinize de aslında ameliyat olduğunuz ekip cevap vermelidir.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • ali korkmaz
  Cevapla

  merhabalar mide küçültme ameliyatında mideye yapılan zımbalar ömür boyu midede mi kalıyor yoksa mide iyileştikten sonra eriyip kayboluyor mu bu konuda takılı kaldım 2016 yılında tüp mide ameliyatı oluduğum için

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ali bey merhaba,
   Konulan titanyum staplerler sandığınız bir zımba teli gibi değil, çok daha incedir ve vücutta kalır. Daha doğrusu vücut iyileşme dokusu ile bunları tamamen sarar. Bazıları düşebilir ve sindirim sisteminden atılabilir, doku iyileşmesi tamamlandıktan sonra bunun bir sakıncası yoktur. Bazen ameliyattan yıllar sonra yapılan endoskopide tek tük stapler görülebilir. Titanyum tamamen biyouyumlu bir metaldir ve herhangi bir sakıncası olmaz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • aynur
  Cevapla

  merhaba hocam ben 85 kiloyum boyum 1.65 çok diyet yaptim olmadi zor kilo veriyorum evlenmeden önce 60 kilolardaydım varislerimde var ağrı yapiyo kramf giriyo tüp mide ameliyatı olabilirmiyim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aynur hanım merhaba,
   Bu değerle tedavi gerektiren bir obezite sorununuz olduğu açık, ama obezite cerrahisi için kilonuz düşük. Bu aşamada kombine bir yaklaşımla, endoskopik mide balonu-diyet-psikoterapi paketi ile size destek olabiliriz. 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Hayriye sezgin
  Cevapla

  Ben 7 ay önce tüp mide ameliyatı oldum geçen ay tüm tahlillerimi yaptırdım hepsi temiz çıktı yalnız benim sürekli karnımın gurultuları geçmiyo geriliyo karnım agrı yapıyo yani ve sesler çok yüksek bunlar geçeçekmi acaba
  Normal bi insan haline dönecekmiyim acaba artık eski halimi özledim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hayriye hanım merhaba,

   Tüp mide ameliyatından sonra mide boşalmasının hızlanmasına ve fundusun çıkarılmasına bağlı olarak gurultular olabilir, normaldir. 1 yıldan sonra mide adapte olmaya başladıkça azalması beklenir. Ayrıca obez halinizi özlemediğinize eminim 🙂

   Sağlıklı günler dilerim.

 • sibel sezgin
  Cevapla

  Bu zımba tellerin dıştan düşenleri içerden diğer organlara zararı olurmu. YüksekHipotroidi sorunu olanlar ameliyatta yeterli kilo veriyor mu. Ben 200mg levotiron kullanıyorum. Diğer hastalar gibi kilo verebilecek miyim yada daha az mı veririm. Ömür boyu vitamin kullanmak zorunda mı yız

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Sibel hanım merhaba,

   Titanyum stapler tellerinin çevre organlara herhangi bir zararı saptanmamış ve bildirilmemiştir. Hipotiroidinin ilaç tedavisi ile düzenlenmesi durumunda kilo verme hızı etkilenmeyecektir. Özellikle bypass içeren ameliyatlarda vitamin mineral takviyelerinin kullanımı zorunludur.

   Sağlıklı günler dileriz.

 • Cansu sürmen
  Cevapla

  Hocam ben ameliyat olalı 23 gün oldu sinüzit var bende ve az dışarı çıktığım gibi burnum tıkanıyor ve hapşuruyorum günde 5 kez oluyor midemdeki zımbaları attırırmı ve herşeye ağlıyorum ama hıçkırarak buda mideme bi baskı yaparmı bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,

   Anlattıklarınızdan anladığım kadarı ile öncelikle acilen bir psikoterapi desteği almanız, sonra da sinüzitinizi tedavi ettirmeniz gerekiyor. Ancak ağlama ya da hapşırmanızın stapler hattına bir zararı olmaz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Attila Göktürk
  Cevapla

  Sevgili hocam merhabalar.. Öncelikle hayırlı ve mutlu günler diliyorum.. İzninizle bir sorum olacak.

  Sorum şu; ben 29 yaşındayım. Tam 3 buçuk ay önce Tüpmide ameliyâtı oldum. 1. 2. ve 3. Ay (tam kan) tahlillerim felan hep normal çıktı. 3 ayda tam 50 kilo verdim (1,93 boy, 185 kilo ile ameliyat olmuştum. Şuan 135 kiloyum).. Hâlâ düzenli kilo vermem devâm ediyor. Lâkin şu son üç gündür midem çok acıyor. Sanki midemdeki o stapler hattı denilen yerler ilk günki ameliyat olmuşcasına bir acıma, iğneler batırılıyor gibi his ve duygu var.. Göğüs kafesim sol yanımda da bir acıma (ağrı değil) sanki biryerin kesilir de acır ya, öyle bir acı hissi var. Üç gündür psikolojim bozuldu, geceleri uyuyamıyorum, sürekli acaba bişey mi oldu! Yırtılma, delinme, sızdırma, açılma mı oldu midemde diye korkudan hayat düzenim bozuldu. Lütfen bir bilgi verin. Bu stapler hattı denilen yer, öyle hemen ufak tefek yada bir seferlik gerilme sonucu açılır mı? Bu öyle kolay mıdır? Bu belirtiler herhangi bir kaçak komplikasyonuna mı aittir?

  Saygı ve sevgilerimle ellerinizden öperim.
  Başarılar.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,

   Bu yakınmalarınızla ilgili ameliyat olduğunuz ekiple temasa geçmeniz gerekmektedir. Sizi değerlendirmeden yapılacak her yorum yanlış olacaktır.

   Sağlıklı günler dileriz.

 • Hasibe arac
  Cevapla

  Merhabalar 1 hafta sonra bende tüp mide ameliyatı olacağım ama sigarayı bırakmıyor um Ciğerlerin ameliyat sonrası yapışık kalır diyorlar ve ameliyat sonrasinda adapte olamayip psikolojim bozulur diyede çok korkuyrm boy 170 kilo 129 30 yaşındayım Teşekkürler simdiden

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Sigara gerek akciğerde yarattığı tahribat, gerekse yara iyileşmesine olumsuz etkileri nedeniyle ameliyatlardan en az 6 hafta önce kesilmesini ya da en aza indirilmesini istediğimiz bir etkendir. Elektronik sigara iyi bir alternatif olabilir.
   Geçmiş olsun dileklerimle

Soru Sorun

İletiş

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search