Temel olarak obezite cerrahisi kriterlerine uygun olan herkes tüp mide ameliyatı için de adaydır. Öncelikle kilo probleminizin uzun bir sürece yayılıyor olması gerekir. Yani sadece son 6 ayda hızla kilo aldıysanız bunun altında mutlaka başka bir problem aranmalıdır. Ayrıca, ameliyatsız diğer yöntemleri ve diyeti mutlaka denemiş olmanız gerekir, yani kilo vermek için bir motivasyonunuzun olduğuna emin olunmalıdır. Ailesinin ya da eşinin baskısıyla ameliyata yönlenen ama hiç diyet uygulamamış ya da kilo vermek için bir isteği olmayan hastalar uygun adaylar değildir.
Obezite cerrahisine uygunluğunuzu belirlemekte en önemli kriter boy ve kilonuzdan hesaplanan vücut kitle indeksi (body mass index, BMI) değerinizdir. Bu değerin 40 ve üzerinde olduğu kişiler morbid obez grubundadır ve doğrudan obezite cerrahisine adaydır. Vücut kitle indeksi 35 olup, obeziteyle ilişkili bir veya birden çok yandaş hastalığı olan kişiler de obezite ameliyatı olabilirler. BMI 35’in altındaki hastalarda çok dikkatli seçim yapılmalıdır. Kişisel olarak bu değerin altında ancak ağır diyabet varlığında veya ek konsültasyonlarla da saptanan ve belgelenen ağır yeme bozukluğu durumunda ameliyat kararı alıyorum.
Ağır psikotik bozukluk, alkol ya da madde bağımlılıkları obezite cerrahisine engeldir. Laparoskopik ameliyata izin vermeyecek oranda bozuk kalp ya da akciğer problemlerinde de obezite cerrahisi uygulanamaz. 18 yaş ve altında ancak çocuk endokrinoloji uzmanından onay alarak ameliyat öneriyoruz. Üst yaş sınırı ise tamamen hastanın sağlık parametrelerine bağlıdır. Hastanın performansı iyi, yaşam beklentisi uzun ve obeziteye bağlı yandaş hastalıkları ağırsa 65 ve üstünde dahi operasyon uygun olabilir.

 • Melike
  Cevapla

  Merhabalar. 1başarılı bir başarısız iki adet tüp bebek deneyimim oldu aldığım ilaçlardan sonra kilo vermem çok zorlaştı. Çok diyet yaptım sonunda fazlasıyla yine aldım. İnsülin direncin var. İlaçlar ağır geliyor içemiyorum. Bel fıtığım var. 170 boy 120 kilodayım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Melike hanım merhaba,

   Obezite cerrahisi dışındaki metodlarla kalıcı veya uzun süreli kilo kaybı sağlamanız neredeyse olanaksız. Ayrıca vücut kitle indeksiniz ve yandaş hastalıklarınız itibarıyla obezite cerrahisini fazlasıyla hakediyorsunuz. Dolayısıyla obezite cerrahisi hakkında bilgi almak üzere ramdevu talepleriniz için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 • Ayça çelik
  Cevapla

  merhaba ben 16 yaşındayım küçüklüğümden beri aşırı kiloluyum şuan 160 boyum 128 kilom var tip 2 şeker hastasıyım insülin kullanmıyorum daha guatr hastalığım var tüp mide ameliyatı için uygun muyum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ayça hanım merhaba,
   Ameliyat yöntemini sizi ve özellikle diyabetinizin ağırlığını değerlendirdikten sonra belirliyoruz. Ancak bildirdiğiniz verilere göre, obezite ve metabolizma cerrahisi sizin için fazlasıyla uygun ve gerekli bir çözümdür. Değerlendirme için koordinatörlerimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 • ali cem akdağ
  Cevapla

  Merhabalar 26 yasinda 183 boyunda ve 160 kilodayim insulin gerektirmeyen gizli seker hastayim.Kalp krizi gecmisim var tansiyon ve kolesterol trigliserid ortslamalarim yuksek ameliyat olmamda bi sorun olusur mu tesekkurler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ali bey merhaba,
   Obezite cerrahisini asıl hakeden gruptasınız. Elbette detaylı tetkik ve konsültasyonlarla risk değerlendirmesi yapılıp, belki öncesinde oranları düşürmek için belli bir süre tedavi düzenlenerek operasyonunuz planlanabilir. Mutlaka donanımlı bir merkezde ve deneyimli bir ekiple olmak kaydıyla size mutlaka obezite cerrahisi olmanızı öneriyorum.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Sibel Altaylı
  Cevapla

  Merhaba ben 30 yaşındayım, 166 boy ve 92 kiloyum, tüp mide ameliyatına uygun muyum? Şimdiden teşekkürler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Sibel hanım merhaba,
   Sadece BMI değerinize bakarak ameliyat sınırının altındasınız. Ancak yandaş hastalıklar ve diğer detayları da değerlendirmek üzere 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • okan oktay
  Cevapla

  hocam ben 43 yaşındayım 177 boyum 111,50 kg var insülin direncim yüksek karaciğerimde yağlanma var ama kan değerlerim iyi birde multi taşlı kesem olduğunu söyledi doktor. tüp mide ameliyatı için uygun muyum? ameliyat esnasında taşlı kesenin alınması gerekir mi bu bir sorun yaratırmı

 • Arzu Ceviz
  Cevapla

  Merhaba ben Arzu, ben 20 yıldır şeker hastasıyım ve aynı zamanda lipodistrofi hastasıyım. Tüp mide ameliyatı benim için uygun mudur

  Yorumunuz Op. Dr. Murat Üstün’e gönderilmiştir. En kısa zamanda sorunuz cevaplanacaktır.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Arzu hanım merhaba,
   Diyabetinizi değerlendirerek ameliyat türünü belirlemek daha sağlıklı olacaktır. 20 yıllık oturmuş ve ileri evre diyabette tüp mide yeterli olmayabilir. Değerlendirme için bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Arzu Ceviz
  Cevapla

  Merhaba ben Arzu, ben 20 yıldır şeker hastasıyım ve aynı zamanda lipodistrofi hastasıyım. Tüp mide ameliyatı benim için uygun mudur

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Arzu hanım merhaba,

   Sizi detaylı değerlendirmeden metabolik cerrahi iiçin uygun olup olmadığınızı belirleyemeyiz. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

Soru Sorun

İletişim

Start typing and press Enter to search