Temel olarak obezite cerrahisi kriterlerine uygun olan herkes tüp mide ameliyatı için de adaydır. Öncelikle kilo probleminizin uzun bir sürece yayılıyor olması gerekir. Yani sadece son 6 ayda hızla kilo aldıysanız bunun altında mutlaka başka bir problem aranmalıdır. Ayrıca, ameliyatsız diğer yöntemleri ve diyeti mutlaka denemiş olmanız gerekir, yani kilo vermek için bir motivasyonunuzun olduğuna emin olunmalıdır. Ailesinin ya da eşinin baskısıyla ameliyata yönlenen ama hiç diyet uygulamamış ya da kilo vermek için bir isteği olmayan hastalar uygun adaylar değildir.
Obezite cerrahisine uygunluğunuzu belirlemekte en önemli kriter boy ve kilonuzdan hesaplanan vücut kitle indeksi (body mass index, BMI) değerinizdir. Bu değerin 40 ve üzerinde olduğu kişiler morbid obez grubundadır ve doğrudan obezite cerrahisine adaydır. Vücut kitle indeksi 35 olup, obeziteyle ilişkili bir veya birden çok yandaş hastalığı olan kişiler de obezite ameliyatı olabilirler. BMI 35’in altındaki hastalarda çok dikkatli seçim yapılmalıdır. Kişisel olarak bu değerin altında ancak ağır diyabet varlığında veya ek konsültasyonlarla da saptanan ve belgelenen ağır yeme bozukluğu durumunda ameliyat kararı alıyorum.
Ağır psikotik bozukluk, alkol ya da madde bağımlılıkları obezite cerrahisine engeldir. Laparoskopik ameliyata izin vermeyecek oranda bozuk kalp ya da akciğer problemlerinde de obezite cerrahisi uygulanamaz. 18 yaş ve altında ancak çocuk endokrinoloji uzmanından onay alarak ameliyat öneriyoruz. Üst yaş sınırı ise tamamen hastanın sağlık parametrelerine bağlıdır. Hastanın performansı iyi, yaşam beklentisi uzun ve obeziteye bağlı yandaş hastalıkları ağırsa 65 ve üstünde dahi operasyon uygun olabilir.

 • okan oktay
  Cevapla

  hocam ben 43 yaşındayım 177 boyum 111,50 kg var insülin direncim yüksek karaciğerimde yağlanma var ama kan değerlerim iyi birde multi taşlı kesem olduğunu söyledi doktor. tüp mide ameliyatı için uygun muyum? ameliyat esnasında taşlı kesenin alınması gerekir mi bu bir sorun yaratırmı

 • Arzu Ceviz
  Cevapla

  Merhaba ben Arzu, ben 20 yıldır şeker hastasıyım ve aynı zamanda lipodistrofi hastasıyım. Tüp mide ameliyatı benim için uygun mudur

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Arzu hanım merhaba,

   Sizi detaylı değerlendirmeden metabolik cerrahi iiçin uygun olup olmadığınızı belirleyemeyiz. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

Soru Sorun

İletişim

Start typing and press Enter to search