Tüp mide ameliyatından sonra özellikle yeme alışkanlıkları ve egzersiz gibi çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması zorunludur.
Bazı cerrahlar ameliyattan sonra hastalarına özel bir gastrik sleeve diyeti önerirler. Hastalardan yağ oranı düşük beslenmeleri ve kızartmalardan kaçınmaları istenir. Ayrıca rafine şeker tüketmemeleri ve yerine başka şeyler koymaları istenir. Gazlı içeceklerden uzak durulması ve alkolden kesinlikle kaçınılması da ameliyat öncesi önerilerdendir.

Ameliyat yapıldıktan sonra, hasta mide hacminin çok azalmış olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Özel bir sleeve gastrektomi sonrası diyeti olmasa da, hiçbir zaman eskisi kadar çok yiyemeyeceğini bilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatından Hemen Sonra

Gastrik sleeve ameliyatından sonra en az bir hafta süreyle berrak sıvı-düşük şeker diyetinde olunacaktır. Su, çay, meyve çayları, etsuyu çorba tüketilebilir.
Ameliyattan Bir Hafta Sonra
Hastanın halen yumuşak veya katı gıda almasına izin verilmez. Katı gıdalar ameliyat sonrası stapler hattının açılmasına ve kaçağa neden olabilirler. Aynı şekilde sıvı gıdalar, düşük kalorili ve az yağlı çorbalar, jöleler, protein içecekleri alınabilir. Biz bu dönemde Ensure (Abbott) gibi cerrahi beslenme destekleri öneriyoruz. Alınan sıvı gıdaların düşük kalorili ve yağsız olmasına dikkat edilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatından 2-5 hafta sonra

Stapler hattında ayrışma riskine bağlı olarak hastalar sadece püre gıdalar almalıdır. Fazla gıda alımı ağrı ve kusmaya neden olabilir. Püre haline getirilmiş et, patates ve her türlü meyve püresi tüketilebilir. Yine düşük kalorili ve yağsız olmalarına dikkat edilmelidir. Karbonatlı içeceklerin tüketilmesi ameliyattan sonraki 1 ay kesinlikle yasaktır. İşlenmiş şeker, konsantre meyve suyu gibi gıdalardan da kaçınılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatından 6-12 hafta sonra

Artık yumuşak gıdalara geçilebilir. Peynirler, blenderdan geçirilmiş iyi pişmiş sebzeler, proteinli gıdalar alınabilir. Öğünler arasında en az 4-5 saat olmalı ve her bir öğün minimum 30 dakikada tüketilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatından 4 ay sonra

Hasta yavaş yavaş ve düzenli olarak normal bir diyete geçebilir. Etler, yumurta, sebzeler ve baklagiller tüketilebilir. Ancak pirinç, makarna, ekmek gibi gıdalar 6. aya kadar tolere edilemeyebilir.

Ameliyattan sonraki ilk 2 yıl boyunca diyet 600-800 kaloride kısıtlanmalıdır. İlk yıl fazla kilonun büyük bölümü verilecektir. Yeterli miktarda kilo kaybı gözlendikten sonra kalori alımı 1000-1200 kaloriye çıkarılabilir. Sleeve gastrektomiden sonra diyet kişinin tolerans düzeyine göre farklılıklar gösterebilir. Buna göre bazı gıdaların eklenmesi veya çıkarılması mümkündür. Ameliyattan önce ve sonra hasta belli miktarlarda düzenli egzersiz düzenine hazır olmalıdır. Bu, beklenmesi gereken kilo kaybını arttırır ve tekrar kilo almayı engeller.

Sleeve gastrektomi ameliyatı geçiren hastalar hayatları boyunca küçük miktarlarda gıda alabilirler. Ayrıca lokmaları çok iyi çiğnemeleri ve yutmadan önce tamamen sıvı hale getirmeleri gerekir. gastrik sleeve diyeti özel olarak bazı gıdaların yasaklanmasını gerektirmez. Sadece yüksek kalorili ve karbonatlı içeceklerden kaçınmak zorunludur. Genellikle bu hastalar gıdalarla sıvıları da birlikte alamazlar. O nedenle, sıvı tüketiminin öğünler arasında olmasına dikkat edilmelidir.

Bunlarda ilginizi çekebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

 • Ecem bal
  Cevapla

  6.ayım acaba ertesi gün hapı kullanmam midemde bir sıkıntı yaratır mı

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ecem hanım merhaba,
   Herhangi bir sorun yaratmaz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • asuman cem
  Cevapla

  merhaba murat bey bende tup mıde amelıyatı olmak ıstıyorum ve yaklaşık ıkı yıldır op hakkında araştırma yapıyorum benım sorunum ılerı derecede romatoıtatrıt hastası olmam dız ve kalçalarımda protezler var bu nedenle çok ksıtlı yurumekteyım özel ıhtıyaclarımı gıderecek kadar tek korkum optan sonra spor ve yuruyuş yapamıyacagım ıçın kılo verememek korkusu ne onerırsınız bana bırde hastalıgımdan oturu aldıgım agrı kesıcılerı almam sakıncalı olur ılk bır ay o donemde ne yapmamı onerırsınız

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Asuman hanım merhaba,

   Öncelikle obezite cerrahisinden sonra kilo verme ile spor yapma arasında herhangi bir ilişki yoktur. Yani hareket kısıtlılığı olan hastalar da başarılı kilo verebilirler. İkincisi, ilk ayda midenize zararı olmayacak ağrı kesiciler seçilebilir. Merkez konusunda karar vermediyseniz yardımcı olmak isteriz.

   Sağlıklı günler dileriz.

 • Zafer
  Cevapla

  İyi çalışmalar
  Ben ameliyat olalı 9 gün oldu sıvı çorbalara geçtim ne zaman çorba yada rafadan yumurta yesem 10-20dakika sonra aniden bastıran bir wc ihtiyacı ve ishal bunun olması normal mı acaba şimdiden teşekkürler…

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Zafer bey merhaba,
   Tüp mide ameliyatı mide boşalma hızını arttırdığından bahsettiğiniz yakınmalar bazı hastalarda görülebilmektedir. Bunun püre ve katılara geçmesi ve yeterli lif almanızla azalacağını düşünüyorum. Bu arada ishaliniz sıvı kaybına yol açacak kadar şiddetliyse doktorunuzla mutlaka görüşmenizi öneririm.
   Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sorun

İletiş

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search