Ameliyatla ilgili bilinmesi gereken ilk konu genel anestezi altında yapılması gerektiğidir. Dünyada anestezi alması çok riskli bulunan çok ekstrem birkaç vakada epidural anestezi ile gerçekleştirilmiş olsa da, tüm vakalarda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Genel anestezi öncelikle damar yolundan verilen ilaçlarla uyutulmanızı, ardından soluk borusuna yerleştirilen bir tüp aracılığıyla anestezi cihazına bağlanmanızı içerir.

Obezite cerrahisinde altın standart laparoskopidir. Yani ameliyat karın açılmadan, sadece 4 veya 5 adet, en büyüğü 1.3 cm uzunluğunda küçük kesiden özel aletlerle girilerek gerçekleştirilir. Görüntüyü HD kalitesinde aktaran ve büyüten bir kamera yardımıyla açık ameliyatta görülemeyecek kadar detaya hakim olunur. Özellikle obezite cerrahisinde, “daha iyi hakim olmak” gibi bir iddiayla açık ameliyat ilk seçenek olarak sunulamaz ve kabul edilemez. Ancak bazen laparoskopik ameliyatın açık ameliyata dönüştürülmesi gerekebilir. Ameliyat sırasında yaşanabilecek teknik sorunlara bağlı bu dönüş bir tıbbi hata değil, hastanın sağlığı için alınmış doğru bir karardır. Özetle, daha önce açık ameliyat geçirmiş olsanız dahi, obezite cerrahisinin tüm yöntemlerini laparoskopik olarak uygulamaktayız.

                    

Laparoskopik ameliyatın en büyük avantajı karında büyük bir kesi olmadığından ağrının çok az olmasıdır. Bu hem ameliyat sonrası konforunuzu yükseltir, hem de kanama, solunum problemleri gibi akut, yara yeri fıtığı gibi uzun vadeli komplikasyonları azaltır. Obezite cerrahisinde laparoskopik yöntemin komplikasyonlar ve riskler açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır.

Laparoskopinin gelişmiş bir versiyonu da robotik cerrahidir. Robotik cerrahinin en önemli üstünlüğü üç boyutlu bir görüntü ve elbileği hareketlerini kopyalayabilen ve dar alanlarda çok yetenekli olan el aletleri sunmasıdır. Buna karşın, gerek maliyet yüksekliği, gerek kurulum ve acil durumlarda batına acil müdahale gerektiğinde sökülüm aşamalarının zaman alıcı olması nedeniyle yaygın kullanıma girememiştir. Yapılan geniş çalışmalarda komplike vakalarda dahi deneyimli bir cerrah tarafından yapılan laparoskopik ameliyata belirgin üstünlüğü saptanmamıştır. Bununla birlikte, özellikle reklam gücü ve halk arasında “lazer” e benzer bir üstünlük duygusu yaratması nedeniyle sıklıkla reklamlarda kullanılmaktadır.

 • Osman Parlak
  Cevapla

  Murat bey merhaba, ben Almanya’dan tüp mide ameliyatı olmak için geleceğim, geldiğimde ne kadar süreyle kalmam gerekiyor. Ne kadar istanbul’da olmam gerekiyor, kontrol süreleri ne kadar ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Osman bey merhaba,
   Sanırım koordinatörüm Saniye hanımla temas halindesiniz. Yurtdışından gelen hastalarımızın en az 7-10 günlük bir paket ayarlamalarını öneriyoruz. Bunun 3 günü hastanede yatacaksınız. Taburcu olduktan sonra 4-5 gün daha İstanbul’da kalmanız yeterlidir. Kontroller 1-3-6-12-18-24. aylarda yapılan kan tahlilleri ve genel durum takibinden ibarettir. Herhangi bir sorun yoksa bu takipleri bulunduğunuz ülkeden de yürütebiliriz.
   Şimdiden sağlıklı bir yaşama hoşgeldiniz.

 • Cevdet Barış
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı olduktan ne kadar süre sonra uçağa binebilirim ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Cevdet bey merhaba,
   Yurtdışından gelen çok sayıda hastamız genellikle ameliyattan sonraki 7-10 gün içerisinde uluslararası uçak yolculuğu yapabilmektedir.
   Saygılarımla.

 • Mustafa Ocak
  Cevapla

  Ben 181 boy 120 kilodayım benim amaliyatla zayıflamak istiyorum ne yaptıysam daha çok kilo aldım bana Öner’iniz nelerdir.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Mustafa bey merhaba,
   Kilo ve diyet geçmişinizi, varsa yandaş hastalıklarınızı ve diğer detayları değerlendirmek kaydı ile obezite cerrahisi sizin için uygun bir çözüm olabilir. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilir, Skype programını kurup drmuratustun kullanıcısını ekleyerek benimle online video görüşme yapabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Seda bulut
  Cevapla

  Merhaba ..
  Murat hocam ben isvicredeyim
  Sorum siz bu ameliyati davinci tekniklemi yapiyorsunuz

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Seda hanım merhaba,
   Da Vinci yöntemini de zaman zaman vakalarımda kullanıyorum. Ancak sleeve gastrektomi ameliyatı son derece hızlı ve pratik bir ameliyat olduğundan, robotun kurulum ve sökülümü de çok zaman aldığından rutin kullanmıyorum. Hasta talebi ile elbette yapılabilir. Ayrıca ek maliyeti de unutmamak lazım. Kısacası, tüp mide için robotik cerrahiyi gereksiz buluyorum.
   Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sorun

İletiş

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search