Tüp mide ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken ilk konu genel anestezi altında yapılması gerektiğidir. Dünyada anestezi alması çok riskli bulunan çok ekstrem birkaç vakada epidural anestezi ile gerçekleştirilmiş olsa da, tüm vakalarda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Genel anestezi öncelikle damar yolundan verilen ilaçlarla uyutulmanızı, ardından soluk borusuna yerleştirilen bir tüp aracılığıyla anestezi cihazına bağlanmanızı içerir.

Obezite cerrahisinde altın standart laparoskopidir. Yani ameliyat karın açılmadan, sadece 4 veya 5 adet, en büyüğü 1.3 cm uzunluğunda küçük kesiden özel aletlerle girilerek gerçekleştirilir. Görüntüyü HD kalitesinde aktaran ve büyüten bir kamera yardımıyla açık ameliyatta görülemeyecek kadar detaya hakim olunur. Özellikle obezite cerrahisinde, “daha iyi hakim olmak” gibi bir iddiayla açık ameliyat ilk seçenek olarak sunulamaz ve kabul edilemez. Ancak bazen laparoskopik ameliyatın açık ameliyata dönüştürülmesi gerekebilir. Ameliyat sırasında yaşanabilecek teknik sorunlara bağlı bu dönüş bir tıbbi hata değil, hastanın sağlığı için alınmış doğru bir karardır. Özetle, daha önce açık ameliyat geçirmiş olsanız dahi, obezite cerrahisinin tüm yöntemlerini laparoskopik olarak uygulamaktayız.

                    

Laparoskopik ameliyatın en büyük avantajı karında büyük bir kesi olmadığından ağrının çok az olmasıdır. Bu hem ameliyat sonrası konforunuzu yükseltir, hem de kanama, solunum problemleri gibi akut, yara yeri fıtığı gibi uzun vadeli komplikasyonları azaltır. Obezite cerrahisinde laparoskopik yöntemin komplikasyonlar ve riskler açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır.

Laparoskopinin gelişmiş bir versiyonu da robotik cerrahidir. Robotik cerrahinin en önemli üstünlüğü üç boyutlu bir görüntü ve elbileği hareketlerini kopyalayabilen ve dar alanlarda çok yetenekli olan el aletleri sunmasıdır. Buna karşın, gerek maliyet yüksekliği, gerek kurulum ve acil durumlarda batına acil müdahale gerektiğinde sökülüm aşamalarının zaman alıcı olması nedeniyle yaygın kullanıma girememiştir. Yapılan geniş çalışmalarda komplike vakalarda dahi deneyimli bir cerrah tarafından yapılan laparoskopik ameliyata belirgin üstünlüğü saptanmamıştır. Bununla birlikte, özellikle reklam gücü ve halk arasında “lazer” e benzer bir üstünlük duygusu yaratması nedeniyle sıklıkla reklamlarda kullanılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Öncelikle obezite cerrahisine uygun olan herkesin tüp mide ameliyatına da uygun olduğunu söylemek gerekir. Kilo probleminizin uzun süredir var olması gerekir. Örneğin son 7-8 ay içinde hızlı bir şekilde kilo alıp verildiyse sorun başka yerde aranmalıdır. Ameliyatsız tedaviyi de önceden denemiş olmalısınız. Yani kilo vermek için iyi bir motivasyonunuzun olması büyük bir avantajdır.

Tüp mide ameliyatına uygunluğunuzu belirleyen en önemli faktör kilo ve boy oranınız ile hesaplanan vücut kitle indeksi (body mass index, BMI) değerinizdir. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan kişiler morbid obez grubuna girer ve obezite cerrahisi adayıdır. Bu değeri 35 olan kişiler ise, obezite ile alakalı bir ya da birden fazla hastalık belirtisi gösteriyorsa ameliyat olabilir. Vücut kitle indeksi 35’in altında olan hastalarda ise çok dikkatli seçim yapılmalıdır. Gerekli olan muayene ve tetkiklerden sonra ameliyata karar verebiliyoruz.

Obezite cerrahisine engel en önemli faktörler alkol ya da madde bağımlılığı ve ağır psikolojik bozukluktur. Ameliyata izin verilmeyecek düzeyde bozuk kalp ve akciğer rahatsızlıklarında da tüp mide ameliyatı uygulanmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Tüp mide ameliyatı obezite cerrahisi yöntemleri arasında süre olarak en kısa sürede tamamlanabilen, komplikasyon ve riskler arasında da en düşük düzeyde risk içeren ameliyatlardan biridir. Obezite ameliyatlarında genelde komplikasyon oranı 2 binde 1 olarak belirlenmiştir. Bu oran, safra kesesi ameliyatları ile bire bir aynıdır. Yani safra kesesinde taş oluştuğunda olacağınız ameliyatın riskleri ile tüp mide ameliyatının riskleri aynıdır. Tüp mide ameliyatına özgü bilinmesi gereken en önemli komplikasyon kaçak dediğimiz risktir. Kaçak, mideyi keserken kullandığımız stapler adlı cihazın bazen teknik nedenlerden problem yaratmasıdır. Bunun gerçekleşme ihtimali de %1 ile 2 arasındadır. Bizim kendi serimizde ise bu oran %0.4 olarak belirlenmiştir. Kaçak, erkenden tespit edildiği zaman rahatlıkla müdahale edilebilen bir sorundur. Endoskopik olarak ikinci bir ameliyat gerekmeden de tedavisi mümkündür.

 

 • Eylül Elif
  Cevapla

  Operasyondan sonra kusma gibi olaylar yaşar mıyız? Bir tanıdığım mide küçültme ameliyatı oldu ve bazen yemekten sonra kusuyor.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Eylül hanım merhaba,

   Tüp mide ameliyatlarından sonra ilk gün dışında kusma pek sık görülen bir bulgu değildir. Dahası teknik bir sorun yoksa ve hasta beslenme ihlallerinde bulunmuyorsa kusması beklenmez.

   Sağlıklı günler dileriz.

 • elif ece çetinoğlu
  Cevapla

  kaçak tam olarak nasıl bir risk oluyor murat bey? detay verir misiniz?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Elif hanım merhaba,

   Mideyi stapler adı verilen otomatik zımba makinesiyle diker ve sonra arasını keseriz. Bu cihaz her iki tarafa üçer sıra çok ince titanyum zımbalar basar. Bunlar saç telinden ince ve 3-6 mm uzunluğundadır ve vücuda tamamen uyumludur. Bazen teknik nedenler, stapler malfonksiyonları, doku beslenme bozuklukları ve beslenme ihlalleri gibi nedenlerle bu zımba hattının arasından mide sıvısı batın içine sızabilir. Bu delik milimetrik olsa da ve sadece çok az sıvı sızsa da, müdahale edilmezse bu durum kronik hal alabilir ve fistüller oluşabilir. Tüp mide ameliyatlarında günümüz teknolojisiyle ve deneyimli merkezlerde bu oran % 1’in altına inmiş durumdadır.
   Görüşmek üzere

 • ercan
  Cevapla

  Verilmesi gereken bir kilo sınır varmı acaba? Yani benim 20 kilom fazla var mesela. Yine de olabilirmiyim?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ercan bey merhaba,

   Sadece kilo veya BMI ile karar vermiyoruz. ASMBS, yani Amerikan Bariatrik ve Metbolik Cerrahi Derneği’nin dün yayınladığı güncel kılavuzlara göre vücut kitle indeksi 30 ve üstünde ise uygun olabilirsiniz. Değerlendirme ve randevu için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 • elif şeker
  Cevapla

  tüp mide ameliyatı için 18 yaşından büyük olmak mı gerekir? ben 17 yaşıma daha yeni girdim ve midemi küçültmek istiyorum. cevap verirseniz sevinirim. kolay gelsin.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Elif kardeşim merhaba,

   Obezite cerrahisinde yaş sınırı 18’in altına ineli çok oldu. Çocuk endokrinoloğu tarafından da değerlendirilmek kaydıyla, eğer uygunsan rahatlıkla ameliyat olabilirsin. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsin.

   Görüşmek üzere…

 • Medine Nur Tekgöz
  Cevapla

  Ben 1.56 boyundayım 90 kiloyum 22 yaşındayım uygun mu ameliyat olmaya

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Medine hanım merhaba,

   Diğer detayları da incelemek üzere uygun görünüyorsunuz. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 • Yasemin
  Cevapla

  Merhaba ben psudotumor serebri hastasiyim sant takili karnimda basimcim 52 cikmisti simdi 1 yil sonradinda 14 e zarzor dustu ama hala bas agrilarim gecemfi ve gozlerimi kaybettim daha oncesinde de 85 kilo oldum 60 boyindayim mide ameliyati olup ne zaman kilolarimi verebilirim ne kadar zamanda ve geri nasil alirim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Pseudotümör serebri obezite cerrahisine engel değildir. Ancak 33.2 vücut kitle indeksi ile obezite cerrahisi sınırının altında görünüyorsunuz. Daha detaylı değerlendirme için lütfen koordinatörlerimize ulaşınız.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Zeynep akça
  Cevapla

  Emziren anne tüp mide ameliyatı olabilir mi?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Zeynep hanım merhaba,
   Doğum sonrası tüp mide ameliyatı yapmak için en az 9 ay süreyle emzirilmesini ve ameliyat için emzirmenin bitmesinin beklenmesini öneriyoruz.
   Saygılarımla.

 • derya
  Cevapla

  merhaba tüp mide ameliyatına yatkın olup olmadığım hangi işlemlerden sonra netleşir acaba? gerekli tedavilerden sonra uygun olmadığıma kanaat getirirseniz farklı yöntemler ne oluyor?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Derya hanım merhaba,
   Linkte kimler için obezite cerrahisinin uygun olduğuna dair detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Ameliyat sınırının altındaki hastalar için mide balonu başta olmak üzere başka ameliyatsız obezite tedavisi seçeneklerimiz mevcuttur. Değerlendirme için koordinatörlerimize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.
   https://drmuratustun.com/obezite-cerrahisi-kimler-icin-uygundur/

 • İlhami Türkyılmaz
  Cevapla

  Şeker hastalığı tüp mide ameliyatı olmaya engel midir

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   İlhami bey merhaba,
   Şeker hastalığı tüp mide ameliyatına engel olmadığı gibi, vücut kitle indeksiniz 30 ve üzerinde ise şeker hastalığı için tüp mide ameliyatı olabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • fatma zehra
  Cevapla

  tam iki sene önce bu ameliyat sayesinde hayatım değişti. şimdi kendimle çok daha barışık bir hayat yaşıyorum. her şey için teşekkürler murat hocam.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Fatma hanım, uygun hastalarda kullanıldığında obezite cerrahisi gerçekten en etkili yöntemdir. Siz de obezite cerrahisi sayesinde hem kilolarınızdan, hem de yandaş hastalıklarınızdan kurtularak daha sağlıklı bir geleceği güvence altına aldınız. Tebrik ediyoruz. Edindiğiniz sağlıklı beslenme ve egzersiz kurallarını hayatınızda kalıcı hale getirmeyi unutmayın. Ekibim adına sevgi ve selamlar

 • pelin sever
  Cevapla

  Murat bey tüp mide ameliyatı sonrasında normal yaşantımıza dönmemiz ne kadar sürer?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Pelin hanım merhaba,
   Ameliyat sonrası ilk akşam 5-6 saat içinde yürümeye başlar, 2 veya 3. gün de taburcu edilirsiniz. Ağır bir işiniz yoksa 7-10 gün içinde işinize dönebilirsiniz. İlk 1 ay içinde özel beslenme şemasına uymanız önemlidir.
   Sağlıklı günler dilerim

 • Merve Sezer
  Cevapla

  Merhaba Murat Bey
  Okuduğum bir sayfada hipotroidi hastalarının bu ameliyatı olamayacağı yazıyordu bu bilgi doğrumudur ? Bide bu ameliyattan sonra yapamayağım bir meslek var mıdır?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merve hanım merhaba,
   Kesinlikle yanlıştır. Hipotiroidi en kolay tedavi edilebilen eksikliklerdendir. Tiroid hormonlarınız düzenlendikten sonra obezite cerrahisi olabilirsiniz. Ameliyat sonrası tek engel çok ağır yüklerin kaldırılmamasıdır, fıtık gelişimini engellemek amacıyla. Onun dışında özelikle yapamayacağınız bir meslek yoktur.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Ayşe çavuş
  Cevapla

  Boyum 1.69 kilom 90 26 yaşındayım ameliyata uygunmuyum acaba?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ayşe hanım merhaba,
   Sadece boy ve kiloya bakıldığında uygun değilsiniz. Ancak yandaş hastalık, metabolik sorunlar gibi detayların değerlendirilmesi için bize 05524131143 nolu telefondan ulaşabilir, ameliyatsız obezite cerrahisi yöntemleri için de bilgi alabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 • Makbule Şeker
  Cevapla

  1.65 boyunda ve 96 kiloyum. ne yapsam kilo veremedim. versem bile hemen geri alıyorum. tüm mide için uygun muyum sizce? üst ve alt sınırı nedir?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Makbule hanım merhaba,
   Yandaş hastalıklar, metabolik durum ve diğer kriterleri de değerlendirmek kaydıyla uygun olabilirsiniz. Bize 05524131143 veya 02122340001 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 • Nur kaynar
  Cevapla

  Hocam merhaba boyum 1.63 kilom 67 hicbir hastaligim yok ama diyet ve spor yapmama ragmen kilo veremiyorum benim icin mide küçültme ameliyati uygun mudur?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Nur hanım merhaba,
   Hiçbir şekilde obezite ameliyatı sizin için uygun değildir. Ameliyatsız yöntemlerle ilgili koordinatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim

 • kadir buruşlu
  Cevapla

  hocam ben 163 kilo boy 1.74 karaciğer yağlanması 3.evre. astım ve birazda piskolojik sorunlar ameliyat olmak istiyorum ama korkuyorum maddi durumum iyi değil bana yardımcı olurmusunuz ben zonguldak ta yaşıyorum saygılar

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Obezite cerrahisi sizin için gerekli ve uygun çözümdür. Ekonomik olarak özelde ameliyatı karşılayamayacaksanız devlet ve üniversite hastanelerini araştırmanızı öneririm. 15 yıla yaklaşan deneyime sahip merkezimizde tedavi olmak isterseniz 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Saadet gündüz
  Cevapla

  Merhaba hocam.ben 100 kiloyum.hepatit b ve astım hastasıyım .mide tüp amaliyatı bana uygunmudur.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba Saadet hanım,

   Solunum ve karaciğer fonksiyonlarınızı değerlendirmek kaydıyla bu iki ameliyat ta obezite cerrahisine engel değildir. Ameliyat sonrası sağlanan büyük kilo kaybı astımınızda iyileşmeye olanak sağlayacaktır. Keza karaciğeriniz de NASH denilen karaciğer yağlanmasına bağlı problemlerden korunacaktır.

   Görüşmek üzere.

 • Tülay bektaş
  Cevapla

  Murat bey merhaba
  Ben uzun yıllar 49-51 kg arasında oldum. 19 tüp bebek tedavisi sonunda 75 kg ulaştım. Boyum 1.58
  4-5 yıldır diyetisyen yardımıda almama rağmen 3-5 kg verip derhal yine alıyorum. İnanılmaz mutsuzum bu durum karşısında kg verme mücadelesi dahi beni kahr ediyor ve tüp mide operasyonu olmayı çok arzu ediyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz.
  Sevgiler
  Tülay

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Vücut kitle indeksiniz obezite cerrahisi sınırının altında görünüyor, ama size nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.Diyabetiniz olmadıkça bu kilo için ameliyat olmanız uygun değildir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Aslı yıldırım
  Cevapla

  Mrb. 1.69 boyundayım kilom 76 ve Kilo veremiyorum. Çok mutsuzum. Her geçen gün kilo alıyorum.
  Kilom ameliyata uygun mu ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aslı hanım merhaba,

   Kilonuz kesinlikle ameliyata uygun değil. Ancak diğer yöntemlerle kilo vermenizi sağlayabiliriz. Ekibimize 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 • Seda bulut
  Cevapla

  Merhaba ..
  Murat hocam ben isvicredeyim
  Sorum siz bu ameliyati davinci tekniklemi yapiyorsunuz

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Seda hanım merhaba,
   Da Vinci yöntemini de zaman zaman vakalarımda kullanıyorum. Ancak sleeve gastrektomi ameliyatı son derece hızlı ve pratik bir ameliyat olduğundan, robotun kurulum ve sökülümü de çok zaman aldığından rutin kullanmıyorum. Hasta talebi ile elbette yapılabilir. Ayrıca ek maliyeti de unutmamak lazım. Kısacası, tüp mide için robotik cerrahiyi gereksiz buluyorum.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Mustafa Ocak
  Cevapla

  Ben 181 boy 120 kilodayım benim amaliyatla zayıflamak istiyorum ne yaptıysam daha çok kilo aldım bana Öner’iniz nelerdir.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Mustafa bey merhaba,
   Kilo ve diyet geçmişinizi, varsa yandaş hastalıklarınızı ve diğer detayları değerlendirmek kaydı ile obezite cerrahisi sizin için uygun bir çözüm olabilir. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilir, Skype programını kurup drmuratustun kullanıcısını ekleyerek benimle online video görüşme yapabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Cevdet Barış
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı olduktan ne kadar süre sonra uçağa binebilirim ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Cevdet bey merhaba,
   Yurtdışından gelen çok sayıda hastamız genellikle ameliyattan sonraki 7-10 gün içerisinde uluslararası uçak yolculuğu yapabilmektedir.
   Saygılarımla.

 • Osman Parlak
  Cevapla

  Murat bey merhaba, ben Almanya’dan tüp mide ameliyatı olmak için geleceğim, geldiğimde ne kadar süreyle kalmam gerekiyor. Ne kadar istanbul’da olmam gerekiyor, kontrol süreleri ne kadar ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Osman bey merhaba,
   Sanırım koordinatörüm Saniye hanımla temas halindesiniz. Yurtdışından gelen hastalarımızın en az 7-10 günlük bir paket ayarlamalarını öneriyoruz. Bunun 3 günü hastanede yatacaksınız. Taburcu olduktan sonra 4-5 gün daha İstanbul’da kalmanız yeterlidir. Kontroller 1-3-6-12-18-24. aylarda yapılan kan tahlilleri ve genel durum takibinden ibarettir. Herhangi bir sorun yoksa bu takipleri bulunduğunuz ülkeden de yürütebiliriz.
   Şimdiden sağlıklı bir yaşama hoşgeldiniz.

Soru Sorun

İletişim

Start typing and press Enter to search