tup-mide-sik-sorulan-sorular

Tüp mide ameliyatından sonra kilo kaybı kalıcı mıdır?

Tüp mide ameliyatı göreceli olarak yeni bir obezite cerrahisi türüdür. Tüm dünyada giderek artan oranda popülarite kazanmakta ve giderek artan sayıda uygulanmaktadır. İlk kez 1980’lerin sonunda, duodenal switch ameliyatının ilk basamağı olarak uygulanmaya başlanmıştır. Geçen yıllarda, cerrahlar sleeve gastrektominin kendi başına da anlamlı kilo kaybı sağladığını farketmiştir. 2000’lerin başında tek başına bir ameliyat olarak giderek popüler hale gelmeye başlamıştır. Günümüzde 5 ve daha uzun yıllık takipleri içeren geniş veri tabanları yayınlanmakta ve başarılı kilo kayıpları gösterilmektedir.

Tüp mide ameliyatının gastrik bypass cerrahisine üstünlükleri nelerdir?

En önemli avantaj, sleeve gastrektominin gastrik bypass ameliyatında olduğu gibi bir mide-barsak bileşimi (anastomoz) içermemesidir. Bu nedenle sleeve gastrektominin erken dönem ve uzun vadeli komplikasyon oranları gastrik bypass ameliyatından düşüktür. Gastrik bypass’ta neredeyse % 30’ları bulan internal herni, yani karın içi fıtıklaşma ve marjinal ülser oranları neredeyse sıfırdır. Emilim bozukluğu oluşturmadığından, vitamin-mineral eksikliği riski de gastrik bypass ameliyatından çok daha düşüktür.

Hangi durumlar tüp mide ameliyatı olmaya engeldir?

Yutma güçlüğü yaratacak düzeyde özofageal motilite bozukluğu olanlar ve gastroparezis yani gıdaların midede çok uzun süre kalmasına yol açan mide kasılma güçlüğü hastaları için gastrik bypass tercih edilmelidir. Ağır gastroözofageal reflü ve özellikle de Barrett özofagusu olanlar da tüp mide yerine gastrik bypass olmalıdır. Hafif düzeyli reflü hastaları  için sleeve gastrektomi bir kontrendikasyon değildir.

Kocaman mide küçücük kesiden nasıl çıkarılıyor?

Mide dokusu özellikle yeme ile genişleyebilen çok esnek bir dokudur. Çalışmalar normal bir insan midesinin 2-4 lt alabilecek kadar genişleyebildiğini göstermiştir. Tüp mide ameliyatı sırasında ağızdan mideye bir kalibrasyon tübü yerleştirilir. Bu esnada midedeki tüm hava ve sıvı aspire edilerek boşaltılır. Midenin kesilen ve çıkarılan % 80’lik kısmı bu nedenle tamamen büzüşmüş durumdadır ve büyük olan kesiden kolayca çıkarılabilir. Bazı merkezlerde bu kesi 2-3 cm’e kadar genişletilmekte ise de, biz 13 mm’den işlemi gerçekleştirmekteyiz. Böylece yara yeri fıtığı riski de en aza inmektedir. Yara yerinden kaynaklanan ağrı da kesinin boyutu ile orantılıdır.

Tüp mide ameliyatları ne sıklıkta uygulanmaktadır?

2010’da ABD’deki ameliyatların sadece % 9.3’ü tüp mide iken, 2013’de bu oran % 49’a çıkmıştır. 2014’de sadece ABD’de tüp mide ameliyatı sayısı 193.000 olmuştur ve oran olarak da ilk kez % 51.7 ile tüp mide öne geçmiştir. Gastrik bypass % 26.8, mide bandı % 9.5’de kalmıştır.

Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar hastanede kalmam gerekir?

Ameliyat akşamı yudum yudum su alabilirsiniz. Ağrı genellikle çok az olduğundan ilaçlarla kolayca kontrol altına alınır. Ameliyattan sonraki 5-6. Saatte ise yürümeye başlayabilirsiniz. Özetle, tıbbi olarak ameliyattan sonraki gün evinize çıkabilecek duruma gelirsiniz. Ancak genelde seruma gerek kalmadan 1 lt sıvı tüketebildiğiniz görülüp, bakımınıza evde de devam edilebilir duruma geldiğinizde, yani 2. Gün evinize gönderilebilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı reflüye yol açar mı?

Bu, halen çok tartışmalı bir konudur. Bazı merkezler tüp mide ameliyatından sonra gastroözofageal reflü oranlarında artış bildirmiştir. Bazı merkezler ise aksine reflüde azalma bildirmiştir. Genelde ameliyattan sonraki ilk yılda hafif düzeyde artış olsa da, reflü ilaçlarla kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Çok nadiren, dirençli reflü vakalarında ameliyatın Roux-en-Y ameliyatına revize edilmesi gerektiği bildirilmiştir. (% 1’in altında.) Bizim serimizde bu nedenle revizyon yapılan vaka yoktur. Bunun bir nedeni ameliyat öncesi endoskopik değerlendirmenin olmazsa olmaz bir ameliyat öncesi tetkik olarak uygulanması, diğeri fundusun tam rezeksiyonuna başından beri azami önem vermemiz, bir diğeri de, hiatal açıklığı olan vakalarda dikiş koyarak bu gevşekliği onarmamızdır.

Ameliyattan sonra tekrar kilo alınabilir mi?

Bariatrik cerrahi uzun vadeli kilo kaybı için mükemmel bir silah sağlar. Ancak hiçbir yöntemin kalıcı kilo kaybı garantisi yoktur. Başarı tamamen mükemmel teknikle birleşen yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları değişiminin birleşimidir.

Tüp mide ameliyatı geri döndürülebilir mi?

Midenin bir kısmı çıkarıldığından tüp mide ameliyatı geri dönüştürülemez bir ameliyattır. Ancak herhangi bir nedenle bir başka ameliyata geçmek gerektiğinde, tüp mide ameliyatı kolayca revize edilebilir.

Revizyona ihtiyacım olursa ne olacak?

Hastaların çoğu başarılı şekilde kalıcı kilo kaybı sağlayabiliyorsa da, obezite cerrahisi sihirli bir yöntem değildir. Bazı hastalar yetersiz kilo kaybı veya kilo geri alımı, ya da yandaş hastalıkların tam olarak düzelmemesi nedeniyle tüp mide ameliyatından sonra revizyona gerek duyabilirler. Bu durumlarda birçok revizyon seçeneği vardır.

Revizyon ameliyatları ilk ameliyatlara göre her zaman teknik olarak daha zorlu ameliyatlardır. İstenen sonuçlara ulaşmak cerrahın deneyimi ile orantılıdır. Tüp mide ameliyatından sonra eğer ilk ameliyatınız başka bir merkezde yapıldıysa ve teknik bir hata (fundusun fazla bırakılması) söz konusu ile tekrar tüp mide ameliyatı (resleeve) yapılabilir. Bunun dışındaki tüm nedenlerde bypass içeren ameliyat yöntemleri tercih edilmelidir.

Ameliyattan sonra saç dökülmem olacak mı?

Obezite cerrahisinden sonra vücut hızlı bir yenilenme ve metabolik değişim sürecine girer. Buna paralel olarak saçların yaşam döngüleri de kısalır ve ilk aylarda hızlı bir saç dökülmesi olur. Bu saç dökülmesi tamamen geri dönüşlüdür. Ortalama 6-8 ay içerisinde saçlar yeniden çıkar. Bu süreçte bol proteinli beslenmek, vitamin ve mineral takviyelerini aksatmamak yeterlidir. Dışarıdan sürülen hiçbir ek ilaca gerek yoktur.

Tüp mide ameliyatından sonra gebe kalınabilir mi?

Obezite cerrahisi tüm metabolizma ve hormonal denge üzerinde düzeltici bir etkiye sahiptir. Hatta bu etki o kadar dramatiktir ki, ameliyat öncesinde korunmadığı halde gebe kalamayan hastaların ameliyattan sonra ilk aylarda gebe kalma olasılığı çok yüksektir. Bu etki, polikistik over başta olmak üzere yumurtalıklar üzerindeki yağ birikimine bağlı hormonal baskının kalkmasından kaynaklanır. Bu nedenle, obezite cerrahisinden sonraki hızlı kilo verme ve metabolik dönüşüm dönemi olan ilk 12 ay güvenilir bir korunma yöntemi uygulanması önemlidir. Gebe kalmak için en ideal süre 18 ay ve sonrasıdır.

Tüp mide ameliyatı da dahil olmak üzere, obezite cerrahisinden sonra erken doğum olasılığının arttığı güncel yayınlarda bildirildiğinden, bu gebeliklerin riskli gebelik takibinde uzman kadın doğum uzmanları tarafından takip edilmesi önerilir.

Ameliyattan sonra deri sarkmalarım olacak mı?

Tüp mide ameliyatlarından sonra, uzun yıllardır birikmiş ve deriyi germiş olan büyük miktarda yağ dokusu ortalama 8-12 ay içerisinde ortadan kalkar. Bu sırada deri kişiden kişiye değişen oranda hasara uğradığından, deri sarkmaları meydana gelebilir. Genç, deri kalitesi iyi ve spor yapan hastalarda daha az olmakla birlikte, bu sarkmalar rahatsız edecek düzeyde olursa ikinci bir operasyonla sarkan derilerin çıkarılması gerekebilir.

Bu ameliyatların  postbariatrik estetik cerrahide uzmanlaşmış plastik cerrahlar tarafından yapılması istenen sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır. Kimi zaman sadece karın germe ameliyatı yeterli olurken, bazı hastalarda 360 derece total body lift, kol germe, bacak germe ve genital estetik  te gerekebilmektedir. Estetik müdahaleler için ideal kiloya inilmesi ve 6 ay o kilonun korunması iyi olacaktır.

 • gül yurda
  Cevapla

  Gül Yurda bizleri aydınlattıgınız için tesekkür ederim) 13.ay.10 günlük tüp migdeliyim 124 le op oldum 84 kiloyum su an şeker hastasıydım seker bitti fakat çok duraklamalarım oldu kılo verımım sızce nasıl ve sürekli sırt agrısı cekiyorum uyku problemım var uyuyamıyorum optan sonra nöropatık agrılarım için neurontın içiyordum ve uyuyordum uykuya hasretım su an sadece arada mide koruyucu ve vitamın alıyorum midemde sıkıntı yok ve sıgaraya basladım o yuzden mide koruyucu alıyorum
  Yorumunuz Op. Dr. Murat Üstün’e gönderilmiştir. En kısa zamanda sorunuz cevaplanacaktır.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba Gül hanım,
   Boyunuzu bilmeden BMI hesaplamamız, onu hesaplamadan da ideal kilonuzu öngörmemiz mümkün değil. Ama başlangıç kilonuza göre verdiğiniz miktar gayet başarılı görünüyor. Duraklamalarınız son derece normal ve vücudun kendini koruma mekanizması. Ama elbette başarınızı perçinlemek için beslenme alışkanlıklarınızı oturtturmanız gerekiyor.
   Sırt ağrınız açısından eğer ameliyat olmadıysanız safra kesenizi kontrol ettirmenizi öneririm. Bazen ameliyat sonrası oluşan safra kesesi taşları sırt ağrısı yapabilmektedir. Sigaraya başlamanız çok kötü olmuş açıkçası, umarım tekrar bırakırsınız. Çünkü sigara kilo veriminizi kötü yönde etkileyen bir faktördür. Ameliyattan sonra sürekli kusma vb yaşamadıysanız nöropatik ağrı için bir neden yok, B kompleks vitaminlerinin faydalı olacağını sanıyorum. Uyku sorununuz da yine hormon dengenizi ve kilo veriminizi baltalıyor olabilir. Bir uyku sağlığı merkezinde araştırılmasında fayda olabilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Ülker çalışkan
  Cevapla

  Merhaba hocam 2 ci kez tüp mide ameliyatı oldum fakat midem çok dar birakilmiş yemek yediğimde daha ilk lokmada aşiri bir ağri sanki boğazıma durmuş gibi su dahi içsem yine ayni ilaçlı mide skopisi çektirdim ultrasonla bakıldi endoskopi yaotırdım hepsindede mide geçiş yerinde darlık tespit edildi doktorum geçer diyor ama geçmedi ne yapmaliyim birde hocam ameliyat tan sonra sağ bacağımda uyuşma oldu nasıl geçer hocam 115 kiloyla ameliyat oldum şu an 92 kiloyum boyum 155 4 ay oldu revizyon olali 1 aydir kilo vermem durdu normalmi

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Sayın Ülker Çalışkan,
   Tüp mide ameliyatının uzun dönem komplikasyonlarından biri de darlıktır. Darlık ameliyat sırasında kalibrasyon tüpü kullanılmaması, ameliyat sonrası stapler hattına dikiş konması veya staplerlerken twist dediğimiz tirbüşon şeklinde bir mide oluşturulmasına bağlı olarak, yani temelde teknik hatalardan kaynaklanır. Sizde anladığım kadarı ile, kanama veya kaçak gibi bir nedenle tekrar müdahale edilmiş, muhtemelen de dikiş konulmuş olmalı. Dolayısıyla mekanik bir darlığınız var. Darlıklarda ilk basamak tedavi endoskopik dilatasyonu, yani genişletilmesidir. Birkaç kez denenebilir. Olmazsa bypass gibi bir başka ameliyata revizyon yapılması gerekir. Doktorunuzun “geçer” ifadesi kesinlikle yanlış, darlıklar asla kendiliğinden geçmez. Bacağınızdaki uyuşma sinir basısına veya vitamin eksikliğine bağlı olabilir. B kompleks vitaminleri kullanmanızın faydası olabilir. Öncesinde de bir nöroloji uzmanı değerlendirmelidir. Dilatasyon için görüşmek isterseniz 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 • Bahar çam
  Cevapla

  Hocam merhaba size her an her ihtıyacımız olduğunda olaşaniliyor olmak ne güzel çok teşekkürler.Tam da size bu şikayetımı anlatmaya nıyetlenırken bu linke denk geldim .Amelıyatımın 2.5 yılını doldurdum toplamda 43 verdim ama son Zaman’larda benim de sırt bölgeme bir Ağrı gırıyor özellikle açken hissedıyorum bu agrıyı sanki midemden sırtıma vuruyor gıbı.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Ameliyattan uzun süre sonra ortaya çıkan sırt ağrısında ilk akla gelmesi gereken safra kesesi taşları olmalı. Bunun için bir ultrason yaptırmanız yeterli. Orada bir problem yoksa endoskopi öneririm. Görüşmek üzere.

 • Ilgin Atalay
  Cevapla

  Ameliyat sonrasi bazi hastalarin safra kesesinde tas olusuyor. Bunun sebebi nedir? Onlenmesi icin ne yapilabilir? Tas olusumu by-pass icinde gecerli mi? Sadece tup mide ameliyati sonrasinda mi olusuyor?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ilgın hanım merhaba,
   Safra kesesi taşı oluşumunda artış sadece obezite cerrahisi için değil, hızlı kilo verilen diyetler için de geçerli bir durumdur. Nedeni safra konsantrasyonundaki değişikliktir. Tüm obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra bu artış geçerlidir. Ancak bypasslarda ve duodenal switchde bu oran daha yüksektir. Bu nedenle duodenal switch hastalarında koruyucu olarak taş olmasa bile, ameliyat sırasında safra kesesinin de alınması önerilmektedir.Önlemek için Ursofalk kapsül tedavisini hızlı kilo verme dönemi boyunca koruyucu olarak kullanıyoruz.
   Sağlıklı günler dilerim.

   • abidin şimşir
    Cevapla

    kolsistektomili hastalarda bu durum nasıl? safra taşı oluşumu?

    • Op. Dr. Murat Üstün
     Cevapla

     Abidin bey merhaba,
     Safra kesesi obezite ameliyatı öncesinde veya sırasında alınan hastalarda safra taşı oluşumunda artış söz konusu değildir. Ancak unutulmaması gereken, safra kesesinde taş olan hastaların neredeyse onda birinde ana safra kanalında taş oluşabileceğidir. Bu obezite cerrahisinden bağımsız bir risktir.
     Sağlıklı günler dilerim.

 • hulya tamyuksel
  Cevapla

  merhaba hocam ben yaklaşık 2 sene önce tüp mide ameliyati oldum ancak tekrar kilo aldım ve şimdi ne yapacağımı bilmiyorum psikolojim bozuldu ameliyattan 1 yıl sonra hamile kaldim şuan bir kızım var nasıl tekrar kilo vericem bilmiyorum yeniden mi ameliyat olmam lazım şimdiden çok teşekkür ederim size

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hülya hanım merhaba,
   Obezite cerrahisinden sonra 2. yıldan itibaren geri kilo alma eğilimi görülebilir. Bunun sebebi bir takım hatalı beslenme alışkanlıklarına dönülmesi veya yeni kötü alışkanlıkların geliştirilmesidir. İlk yapmanız gereken varsa bu hataları düzeltmeye çalışmaktır. Buna rağmen kilo alımı devam ediyorsa revizyon ameliyatları gündeme gelebilir. Sağlıklı günler dilerim.

 • Ülker çalışkan
  Cevapla

  Hocam 3 yıl önce tüp mide ameliyatı oldum fakat çok fazla kilo veremedim üstelik 30 kilo aldım midem çok büyük bırakılmiş o yüzden 4 ay önce revizyon oldum şimdide midemde darlık var ne yapacağım hocam

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tekrar merhaba,
   Darlıklarda öncelikle endoskopik dilatasyon, yani genişletme denenmelidir. Bununla çözülmezse revizyon ameliyatları gerekebilir. Bu amaçla öncelikle endoskopik seçeneği denemek üzere 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanımdan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Tülin
  Cevapla

  Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler bizleri aydinlattiginiz için çok tesekkur ederim hocam ben tüp mide ameliyatı olalı 23 gün oldu ama son 3 gündür sanki gaz sıkışması şeklinde ve krap şeklinde ağrılarım oluştu kacakmi var diye korkmaya başladım dr gittim normal dedi ama beni bu balim çok endişelendiriyor kacak riski olayı ne zamana dek tehlike arz ediyor acaba bilgilendirirseniz beni çok mutlu olucam hocam şimdiden tesekkuredrim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tülin hanım merhaba,

   Obezite cerrahisi sonrası olağan olmayan her yakınmanızda mutlaka kontrole gitmenizde fayda var. Teorik olarak kaçakların çoğu ilk 10 gün içerisinde görülür, ama çok daha geç belirti veren kaçaklarla da karşılaşılmaktadır. O nedenle tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

   Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sorun

İletiş

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search