Tüp mide ameliyatından sonra en önemli dönem ilk 1 aydır. Bu süreçte midenizdeki kesi yerleri ve stapler hattının sağlıklı iyileşmesi önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde stapler hattı midenin normal kasılmalarına ayak uyduramaz, hatta uzunca bir süre kasılamaz. Dolayısıyla beslenirken aralıklı kramp şeklinde hafif ağrılar olabilir. Ancak, en önemli kural herhangi bir rahatsızlık hissettiğiniz anda beslenmeyi veya sıvı alımını kesmektir.

Ameliyat sonrası ilk hafta sadece berrak sıvı gıdalar tüketmeniz önemlidir. Bu dönemde, ekibimizin diyetisyeni size yeterli protein, mineral ve sıvı almanızı sağlayacak bir program sunacaktır. Unutmamanız gereken, özellikle erken dönemde beslenme alışkanlıklarınızın kökten değişmesi gerektiğidir. Bunların başında da su ya da sıvı tüketim şekli gelir. Ameliyattan önce kafanıza dikerek bir anda büyük miktarlarda sıvı alma alışkanlığınız vardı ise, ameliyattan sonra bunu kesinlikle yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü, sıvı da olsa, midenin çıkışındaki pylor fonksiyone olduğundan, aldığınız yüksek hacimde gıda mide içi basıncı arttıracak ve bu da stapler hattını zorlayarak kaçağa zemin yaratacaktır.

Edinmeniz gereken en önemli beslenme alışkanlığı, “sipping” denilen, yudumlama şeklinde sıvı alımıdır. Bu sayede, aralıklı yudumlar şeklinde alınan sıvı, tehlikeli bir basınç artışına yol açmayacak ve gün içinde yeterli sıvı tüketebileceksiniz. Özellikle ilk haftalarda, kesinlikle susamayı beklemeyin, aralıklı olarak sürekli yudumlamayı alışkanlık edinin. Böylece özellikle sıcak günlerde dehidrate olma riskinden korunacaksınız.

Ameliyattan sonraki ilk günlerde barsak hareketleriniz değişebilir. Genelde ishal görülse de, bazen lif alımı azaldığından kabızlık görülebilir. Zorlanmamak için kabızlığı giderecek ilaçlar eklenebilir. Yine sadece sıvı beslenilen dönemde çiklet çiğnenmesi hem barsak hareketlerini uyaracak, hem de çiğneme kaslarınızı çalıştıracaktır. Sakızı yutmamaya dikkat etmelisiniz, ancak yutarsanız da çok ciddi bir sorun olmayacaktır, kusmaya veya çıkarmaya çalışmayın.

Ameliyatın ikinci haftasından sonra püre beslenme dönemine geçeceksiniz. Bu dönemde hem lif alımı artacak, hem de lezzet açısından çeşitlenme olacaktır. İlk ayınızda bariatrik diyetisyenimizle her hafta görüşmeniz gerekmektedir. Püre döneminde katı dönemine hazırlık için yavaş yeme ve iyi çiğneme alışkanlıklarınızı pekiştirmeniz iyi olacaktır. Daha önce yemeye alıştığınızdan çok çok daha küçük hacimlerle doyacağınızdan doyduğunuzu hissettiğiniz ilk anda yemeyi bırakmayı öğrenmeniz başlarda güç olsa da, zorunludur. Eğer midenizden gelen sinyalleri iyi yorumlayamaz veya hızlı, yeterince çiğnemeden yerseniz ağrı, bulantı-kusma gibi yakınmalar yaşamanız kaçınılmazdır.

Bazı hastaların yaptığı bir hata da, sıvı beslenme dönemini uzatmanın kilo kaybını hızlandıracağı beklentisiyle, sıvıyla beslenmeye devam etmektir. Bu bir süre sonra çiğneme yokluğu ve midenin hızlı boşalması nedeniyle diyetlerdekine benzer bir tatminsizlik hissine ve daha kötüsü de yüksek kalorili sıvılara kaçılmasına neden olur. Meyve suyu gibi yüksek kalorili sıvı veya sütlü tatlı vb alımını arttırırsanız olması gerektiği kadar kilo veremezsiniz. En doğrusu, ekibimizin önerdiği beslenme şemasına uyumlu bir şekilde devam etmenizdir.

Birinci aydan itibaren, katı gıdalara geçebilirsiniz. Bu dönemde, başlardaki sıvı gıda, örneğin meyve suyu gibi katkılar en aza indirilmelidir. Daha yüksek protein içeriği olan profesyonel diyet katkıları veya ürünler diyetisyenimizce önerilecektir. Bu dönemde artık kilonuza değil, yeme alışkanlıklarınızı kalıcı hale getirmeye odaklanmalısınız. Kilo verimi mutlaka ona eşlik edecektir.

Yine bu dönemde, beyinden kaynaklanan yeme güdüsünü ve yemeye sevk edecek uyaranları en aza indirmek için, yemek programlarından, marketlerin gıda bölümlerinden uzak durun. Kendinize zevkle sürdüreceğiniz bir uğraş edinmeye çalışın. Unutmayın ki, obezite cerrahisinden sonra başarınız ameliyat sonrası gerçekleştirdiğiniz yaşam tarzı değişiklikleriyle paralel olacaktır.

Beslenmeniz ile Alakalı Bazı İpuçları:

1-Protein öncelikli gıdanızdır: Özellikle ameliyat sonrası ilk yılda daima önce protein tüketerek öğüne başlamalısınız. Günlük protein alımınız minimum 60 gram olmalıdır. Proteini en yüksek oranda kırmızı et, balık, tavuk, hindi, yağsız peynir, yumurta gibi besinlerden alabilirsiniz. Kilo verme döneminden sonra ise öğünlere sebze ve salata ile başlamanız faydalı olacaktır.

2-Kesinlikle öğün atlamamalısınız: Günde en az üç öğün yemelisiniz. Arada bir veya iki yüksek proteinli ara öğün yapabilirsiniz. Önemli olan öğünlerin arasının 4 saati geçmemesidir. Mide hacminiz çok küçük olduğundan uzun açlık süreleri fazla yemenize yol açabilir ve yeterli gıda-sıvı alamayabilirsiniz. Sık yemeniz metabolizmanızı da hızlandıracaktır. Bunu yanlış algılayıp sürekli bir şeyler atıştırma (grazing) tuzağına da düşmemelisiniz.

3-Mutlaka masada yemelisiniz: Buzdolabının önünde, bilgisayar veya TV ile ilgilenirken ya da evin herhangi bir köşesinde değil, masaya oturarak yeme alışkanlığını geliştirin. Yemek sırasında mümkünse sadece yemekle ilgilenin ve 20, en fazla 30 dakika sonra kalkmış olun.

4-Porsiyon kontrolünü önceliğiniz haline getirin: Yemeğinizi küçük porsiyonlar halinde servis edin. Tabak ve çatal-bıçağınızı küçültün. Örneğin tavuk yiyecekseniz küçük parçalar halinde bölün. Mutlaka çok iyi ve yeterince uzun çiğneyin, doyduğunuzu hissettiğiniz ilk anda durun. Kesinlikle “şunu da yiyebilir miyim” diye denemeye kalkmayın. Servis yaptıktan sonra tencere veya ana tabağı masada bırakmayın.

5-Suyu gün içinde sürekli tüketin: Günde en az 6-8 bardak su içmeniz gereklidir. Bu sıvı kapsamına kafeinsiz ve kalorisiz içecekler de girer. Öğünlerinizden 30 dk önce sıvı almayın, 30 dakika sonraya kadar da içmeyin. Bu hem bulantı-kusma gibi yan etkileri, hem de mide poşunuzun zorlanmasını engelleyecektir. Öğünleriniz arasında yudum yudum su tüketmeyi ihmal etmeyin.

6-Ekibimizin diyetisyeni ve bizim tarafımızdan önerilen vitamin veya mineral takviyelerinizi günlük olarak almayı ihmal etmeyin. Bazı hastalarımızda ekstra demir, D vitamini veya B12 desteği gerekmektedir.

7-Bu kuralların yeni bir yaşam tarzı olduğunu, herhangi bir diyet programında olmadığınızı unutmayın. Obezite cerrahisini diyet yapmanızı sağlayan bir araç veya hızlı, kolay bir çözüm gibi düşünmeyin. Kısa vadeli büyük başarılardan çok, sağlam adımlarla gidilen kalıcı sonuçlara odaklanın. Bu yeni ve sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı aslında sadece sizin için değil, tüm aileniz için de faydalıdır. Bu sağlıklı alışkanlıkları tüm yaşamınızda uygulamaya çalışın.

 • Fatma Belkıs
  Cevapla

  Hocam merhaba ben ameliyat olalı 2 hafta oldu bugün püre gidalara geçtik size bir sorum olacak karpuz püre yapmadan yiyebilirmiyim ne kadar yemeliyim birde bu içteki yara ne zaman iyileşir

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Fatma hanım merhaba,
   Dış merkez hastaları için de psikolog ve diyetisyen destek paketlerimiz olmakla birlikte, bizim takibimizde olmayan hastaların beslenmelerine bu şekilde müdahale edemiyoruz.
   Saygılarımızla

 • Gül
  Cevapla

  Merhaba ben 28 yaşındayım 1.53 boyum kilom 89 mide ameliyatı için uygunmuyum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Gül hanım merhaba,
   Kabaca uygun gibi görünüyorsunuz, ama sadece boy ve kiloyla değil, sizi detaylı değerlendirerek karar veriyoruz. Detaylı değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 • Ayse ayse
  Cevapla

  Merhaba.
  11 gün önce bypass ameliyati oldum.purelere gecebilirmiyim yoksa biraz daha beklemelimiyim?
  1 bardak suyu 5 dk da yudum.yudum iciyorum normal mi?
  En cok mrk ettigim seylerde biri de:normal beslenmeye gecince ictigimiz bir tavuk suyu corbasi ornegin icinde tanesi var kati sivi birarada oluyor.kurali ihlala etmis olurmuyuz?tesekkurler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ayşe hanım merhaba,

   Merkezimizde ameliyat olmayan hastalara da destek paketi sunuyoruz. Ancak dış merkezde ameliyat olan bir hastanın beslenmesine dışarıdan müdahale edemiyoruz. Bu nedenle sorularınızı cerrahınız ve ekibine yöneltmelisiniz. Destek alamıyorsanız ekibimizden destek almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Esra kavak
  Cevapla

  Hocam bu katı sıvı ayrımı ömür boyu mu sürecek ameliyat sonrası

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Esra hanım merhaba,

   Hacim azaltıcı ameliyatlardan sonra bırakılan mide hacmi ihtiyaç duyulan protein, vitamin, mineraller için ancak yetecek kadardır. Bu gıdaların sıvı ile karıştırılması alabileceğiniz hacmi azaltacak veya mide duvarlarını zorlayacaktır. O nedenle en sağlıklısı sürekli olarak katı-sıvı ayrımına dikkat etmektir.

   Sağlıklı günler dilerim

 • Reyhan talha
  Cevapla

  Merhabalar doktor bey ben 26 yaşında 154 boyunda ve 97 kg bir bayanım insülin direncim var kendimi bildim bileli kiloluyum ama bir doğum yaptıktan sonra dahada arttı diyet yapıyorum bırakınca iki kat fazla alıyorum devlet hastanesinde ameliyat olmayı düşündüm sonra korktuğum için vazgeçtim utandıgim için dışarı bile çıkamıyorum kilolarimda durmak bilmiyor aldı başını gidiyor ne yapabilirim sizce ilginiz için teşekkür ederim kolay gelsin

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Reyhan hanım merhaba,

   Vücut kitle indeksiniz 40’ın üzerinde. Obezite cerrahisi sizin için kesinlikle gerekli ve uygun bir çözümdür. Değerlendirme ve randevu için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 • Esra kavak
  Cevapla

  Hocam daha önce sordum ama sayfayı bulamadım tekrar sorcam aıvı katı ayrımı hayatları boyunca mı devam edecek? Birde kavun karpuz biliyorsunuz yüksek sıvı değeri olanlar bunlar katı olarak mı değerlendirilir sıvı olarak mı?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Esra hanım merhaba,
   Soruyu çeşitli yorumlarda yanıtladım. Sıvı katı ayrımı olabildiğince dikkat edilmesi gereken bir kural. Bununla ilgili “Akıllıca Yeme Stratejisi” makalemizde faydalı ipuçlarına erişebilirsiniz. (https://medicorium.com/obezite-cerrahisinden-sonra-basarinin-sirri-akillica-yeme-stratejisi/)
   Karpuz ve kavun gerek yüksek lif, gerekse kalori nedeniyle dikkatle diyete eklenmesi gereken gıdalardır. Sadece sıvı kabul edilemezler.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Gurol
  Cevapla

  Hocam iyi aksamlar 1.86 boy 117 kiloyum tasim 36 vucud endeksim 33.5 cikiyor tüp mide ameliyati icin uygunmudur zira kilo veremiyorum tesekurler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Gürol bey merhaba,
   BMI değerinize göre obezite cerrahisi sınırının altındasınız. Ancak tıbbi detaylarınızın incelenmesi ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • özge kuş
  Cevapla

  Merhaba Hocam
  Ben 164 boyunda 95 kiloyum. 30 yasında bayanım. Son 5 senedir ne kadar denesem de diyetlerde başarısız oldum yine bıraktım. Çok iştahlıyım. Arada alkolde kullanıyorum. Alkol kullandıktan 1 gün sonra daha da iştahlı oluyorum.
  Spora da gittim arada. Kilo veremiyorum. Beş veriyorum en fazla 2 ayda, onuda 2 haftada geri alıyorum. Tahlillerimde herşey normal. 5 yıl öncesinde yıllarca 70 li kilolardaydım. Ameliyatı önerir misiniz?
  Bu yaşta olabilir miyim?
  Teşekkürler şimdiden

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Özge hanım merhaba,
   Dİyet ve kilo geçmişinizi araştırmak, metabolik parametrelerinizi detaylı değerlendirmek kaydı ile uygun olup olmadığınızı belirlemek amacıyla koordinatörlerimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Rüya Gül
  Cevapla

  merhabalar hocam ben 54 günlük tüp mide ameliyatlıyım. bugün yaklaşık 1 1.5 saat içinde 0.50 ml lik suyu bitirdim.Yemek saatim gelince yemeğimi yedim.Ama daha sonra 3 4 saat boyunca hiç acıkmadım ve midemden sinyaller gelmedi. Bu kadar su içmenin herhangi bir zararı olur mu?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Rüya hanım merhaba,
   Yudum yudum almak, katı gıda ile karıştırmamak ve midenizi zorlamamak kaydıyla su alımının hiçbir zararı olmayacaktır. Ancak ameliyat sonrası sıkı diyetisyen ve psikolog desteğinin başarının ön şartı olduğunu da unutmayın. Destek almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Didem Ardıç
  Cevapla

  Merhaba hocam, ben 170 cm boyunda 115 kg’ yum. 31 yaşındayım. Troid yetmezliğim var, geçmişimde safrakesem alındı ve bir beyin operasyonu geçirdim. Hem vücut kitle endeksim, hem de geçirdiğim ameliyatlardan ötürü tüp mide ameliyatına uygun muyum? Bir de tüp mide ameliyatından sonra katı-sıvı gıdaların aynı anda tüketilemeyeceği söyleniyor (hiçbir zaman), ameliyat sonrası uzun vadede dikkat edilmesi gereken katı beslenme kuralları var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Didem hanım merhaba,
   Vücut kitle indeksiniz itibarıyla obezite cerrahisine uygun görünüyorsunuz. Tiroid eksikliği ilaçlarla tamamlanabilecek bir durumdur, ameliyatınıza engel olmaz. Ancak geçirdiğiniz beyin ameliyatıyla ilgili detaylı epikrizinizi görmem gerekir. Beslenme eğitimi sizinle görüşmem ve ameliyat kararı almamız sonrasında diyetisyenimiz tarafından verilecektir.
   Görüşmek üzere.

 • Serpil ...
  Cevapla

  Merhaba ben 26 yaşında 1.55 boyunda 85 kiloyum çocukluğumdan itibaren kilo problemim var. Orta derece astım hastasıyım ve bel, boyun fıtıgından rahatsızım sizce mide kücültme ameliyatı olmalımıyım ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Serpil hanım merhaba,
   Buna karar vermek için sizi detaylı değerlendirmek gerekiyor. Bir görüşme seansımız ortalama 30-45 dakika sürüyor. Randevu almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz
   Görüşmek üzere.

 • hatice er
  Cevapla

  merhaba hocam ben3.5 yıllık op. luyum 123-43 ıle 80 e dusmustum 1 hamılelık gecırdım emzırme donemınde kilo aldım sımdı 96 kıloyum ve hersey eskıye dondu ne yapabılırım

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hatice hanım merhaba,

   Sanırım bir revizyon gerekecektir, ancak bunu sizi detaylı değerlendirmeden belirlemek sağlıklı olmayacaktır. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 • Tuğba Karan
  Cevapla

  Hocam merhaba, 19 martta tüp mide ameliyatı oldum bugün 6.günüm. Midemle ilgili hiçbir sorunum yok çok şükür fakat kabızlık gibi gaz çıkaramama sorunu yaşıyorum. Rezene içmeye çalışıyorum tadı kötü olduğu için içemiyorum. Her iki dakikada bir makatımda şiddetli ağrı oluyor hemoroid gibi baskı yapıyor. Bu sorun için öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tuğba hanım merhaba,

   Ameliyatınız çok yeni, o nedenle cerrahınızla iletişime geçmenizi ve onun önerilerine uymanızı öneririm. İletişimde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Vildan Açılan
  Cevapla

  Hocam ben 2 ay önce vkn 42 ile ameliyat oldum. 2 ayda 18 kilo verdim ancak 2 haftadır iştahım arttı. Sabah tek yumurta öğlen ise yoğurt yiyorum. Gündüz yoğunluktan yemek aklıma dahi gelmiyor hatta azıcık yediğim yoğurdu bazen bitiremiyorum . Ancak akşamları öğünümü kontrol edemiyorum ve çok açlık hissediyorum. Ayakta 2 köfte yiyorum. 1 bucuk saat sora yemeye oturuyorum. orada yıne az yesem de karnım ağrıdığında bırakıyorum. Makalenizi okuduğumda yanlışlığımı farkettim. Kendi doktorum spora başlayabileceğimi iletti ancak halsizlikten ve kan şekerimin düşmesinden iş yerimde bayılıyorum ve halsizlik çekiyorum. Kilo almaktan korkuyorum yediğim şeyler zeytinyağlılar ve ızgara köfte ağırlı oluyor. Akşamları kan şekerim için kuru üzüm ve kuru incir yiyor ve ıhlamur içiyorum. Bu arada da 2 haftadır aynı kilodayım ve kabızlık çekiyorum. Durağanlığım normal mi? Telaşlanmalı mıyım? spora başlamalı mıyım? Günde 4000 bin adım yürüyor ve yarım litre su içebiliyorum.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Vildan hanım merhaba,

   Obezite cerrahisi sonrası bariatrik diyetisyen-psikolog ve personal trainer desteklerinin cerrahınız tarafından verilmesi gerekir. Çünkü sizi değerlendirmeden yaptıklarınızın doğru veya yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Ekibinizden bu desteği alamıyorsanız, 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz. Obezite cerrahisinin kalıcı başarısı ameliyatın yanısıra ameliyat sonrası destek ve takiple de birebir ilişkilidir.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Remzie Sabri
  Cevapla

  Merhaba hocam ben 15 yaşında bir kızım boyum 1.72 kilomda 100 sizce mide tüp ameliyatı olmam gerek mi yani ameliyat olabiliyormuyum çunku hic zayıflıyamıyorum kac defa diyet yaptım olmuyo yorumlarınızı bekliyorum.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Remziye hanım merhaba,
   Vücut kitle indeksiniz obezite ameliyatı için düşük. Ancak müdahale gerektiren bir obezite probleminiz olduğu da muhakkak. Size cerrahisiz yöntemlerle nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında bilgi almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan koordinatörlerimize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • alev
  Cevapla

  Merhabalar .Ben 05.03.2018 tarihinde tüpnmide ameliyati oldum ve cumartesinde beri herseyi yiyebilecegimi sadece et gibi ser seylerin püre yapilmasini soylendi geri kalan sert seyler kücük kücük ve cook cignenmeli dendi.Yani direk katiya gecis oldu.Tek sart ufsk ve cignemek.Sizde bu normal midir.Simdiden tesekkür ederim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Bu bizim ve genelde dünya obezite cerrahisi derneklerinin standart kılavuzlarına pek uygun değil. Ameliyat sonrası bariatrik diyetisyen desteği ülkemizde en çok atlanan konu. Bu hizmeti vermeyen, sadece cerrahiyi yapıp bırakan bir çok cerrah ve merkezin “herşeyi yiyebilirsiniz” söylemi zaman içinde ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Obezite cerrahisi en başta, ameliyattan önce yediğiniz her şeyi daha az miktarda yiyerek başarılı olabileceğiniz bir cerrahi türü değildir. Beslenme desteği alamıyorsanız 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Selçuk doğan
  Cevapla

  Merhaba hocam kolay gelsin bütün yorumlarınızı okudumn bnde tüp mide ameliyatı olmayı düşünen biriyim 1-84 boyunda 134kiloyumm dışarda yemek yemeyi severim günde en az 2ekmrk yiyen nerdeyse her gün cola içen biriyim ameliyattan korkum yok ta sonrası beslenme olsyını çok kafaya taktım birazda canımı sıktı sürekli açlık hissi olursa die püreyle nasıl doyucam midem az yemeye nasıl alışacak bunları düşündükçe kötü oluyorum yorumlarınızı bekliyoru

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Selçuk bey merhaba,

   Bütün sorularınız benimle ve diyetisyenimizle yapacağınız görüşmede detaylı olarak yanıtlanacaktır. Korkularınızın ve endişelerinizin tamamen giderileceğini temin ederim. Zaten sorularınız yanıtlanmadan ameliyat kararı vermeniz yanlış olacaktır.

   Görüşmek üzere.

 • M.yılmaz
  Cevapla

  Ben oldum 2 yıla yaklasiyor,ama reflu sorunu cikti sanirim henuz endoskopi yaptirmadim ama,tum belirtiler bende var reflu ile ilgili,15 gundur,5 seatten fazla yatamiyorum acidan,ilac onerirmisiniz yada reflu amaliyati gerekir mi acaba

  Ne yapmam lazim hic bilmiyorum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Tüp mide ameliyatlarından sonra reflü tartışmalı konulardan biridir. Tüp mide ameliyatında fundus çıkarıldığı için klasik reflü ameliyatı olamazsınız. Ancak büyük bir mide fıtığınız olmadığı müddetçe Stretta endoskopik reflü tedavi yöntemi ile reflünüzden kurtulabilirsiniz. Öncelikle endoskopinizin yapılması ve durumun tespit edilmesi, sonrasında da ilaç veya endoskopik tedavi önerilebilir. Bu amaçla 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan koordinatörlerimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Gül Mete
  Cevapla

  Hocam merhaba. Ben 156 boyunda 91 kiloyum. Tip II Diabet hastasıyım. Polikistik Over Sendromu Hastasıyım. Ve orta şiddette alerjik astımım var. Ne kadar uğraşsam da kilo veremiyorum. Zaten şeker hastası olduğum için beslenmeme dikkat ediyorum. Tüp mide ameliyatı için başvuruda bulundum bir hastaneye. Beni endokronolojiye ve diyetisyene yönlendirdiler. Dİyetisyenin verdiği liste benim zaten yeme şeklim yani ekstra bir şey yapmıyorum diyetisyene gitmiş olmakla. Endokrin dr u ise insilün direncim ve karaciğerime baktı. Hatta Marmara Üniversitesinde karaciğer çekimi yaptırttı. Sonuç ileri derecede karaciğer yağlanması ve 2. evre fibrozis çıktı. İnsülin direncim ise çok yüksekmiş. Endokrin dr u 3 ay kullanmam için bana insülin olmayan ama insülin gibi kullanılan (insülin kalemi gibi) İsmi B harfi ile başlayan 5 lik bir iğne verdi. Endokrin uzmanı onay vermek istemediğini belirtti çünkü bu iğnenin bana kilo verdireceğini söyledi. 3 ay doldu ama sadece 800 gram verdim. Sorum şu ki; karaciğerimdeki fibrozis ameliyat olmama engel olur mu? Size anlattığım durumları değerlendirdiğinizde ben ameliyata uygun muyum?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Bulunduğunuz vücut kitle indeksi değeri ve ciddi yandaş hastalıklarınızla ameliyata uygun olmanın ötesinde, ameliyat sizin için son derece uygun ve gerekli bir çözümdür. Karaciğerinizdeki bozulmalar obeziteyle ilişkilidir, ameliyata engel değildir ve obezite cerrahisinden sonra düzelecektir. Diyabet nedeniyle tüp mide değil, daha metabolik etkili bir ameliyat olmanız daha doğru olacaktır. Detaylı bilgi ve randevu için 05524131143 veya 02122340001 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Gulu Vas
  Cevapla

  Merhaba Murat hocam,Ben 175 boyunda 105 kq,tup mide ameliyati oldum,wimdilik bir problem yok,10 gun once yapdim,nenim kilom uygunmu ameliyata?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,

   Ameliyat olduktan 10 gün sonra “kilom ameliyata uygun mu?” diye sormanız trajik bir durum. Herhangi bir yandaş hastalığınız yoksa kesinlikle uygun değilsiniz dersem ne yapacaksınız? Ve bu arada, durum gerçekten de budur, yani uygun değilsiniz!

 • Bekir Can
  Cevapla

  Merhaba Murat Hocam, ben 50 gün önce tüp mide ameliyatı oldum. 172 kilo, 1,87 boy ile ameliyata girdim. Şu anda 148 kiloyum. Ameliyattan bu yana ilk 2 gün hariç ağrı çekmedim ve kusma filan yaşamadım. Tek sorunum sıvı alım, sade su içemiyorum. İçmeye çalıştığımda çok fazla midem bulanıyor. Suya limon ve az miktarda şeker atarak içebiliyorum. Bu şekilde günlük 2,5 LT içebiliyorum. Limon midem için bir sorun yaratır mı? 1 haftadır bu şekilde devam ediyorum. Yanma ya da ağrı olmadı şu ana kadar. Bir de baharat ve acı yeme konusunda kısıt uygulamalı mıyız?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Bekir bey merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Obezite cerrahisi sadece hacmi azaltarak değil, bir çok hormonal mekanizma üzerinden de etki eder. Dolayısıyla ameliyatlardan sonra tad ve koku algısında değişiklikler doğaldır ve 5-6 ay sürebilir. Bununla ilgili makalem: https://www.doktorsitesi.com/article/obezite-ameliyatindan-sonra-su-bile-kokuyor-mu Limonda herhangi bir sorun olmaz, ama şeker eklemekten kaçınmanızı öneririm. Beslenme ile ilgili makalem: http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatindan-sonra-diyet-nasil-olmalidir/
   Sağlıklı günler dilerim.

   • Bekir Can
    Cevapla

    Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Baharat ve acı konusunda da bilgi verebilirseniz sevinirim.

    • Op. Dr. Murat Üstün
     Cevapla

     Bekir bey,

     Obezite cerrahisi eski yeme alışkanlıklarınızı daha az yiyerek sürdüreceğiniz bir tedavi şekli değil, yeni ve sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmenizi gerektiren bir dönüşümdür. Dolayısıyla, elbette yemekleri tatlandıracak kadar baharat ve çok az acı ekleyebilirsiniz. Ama ameliyatın ilk 4-5 ayında bunlardan kaçınmanız doğru olacaktır.
     Sağlıklı günler dilerim.

     • Bekir Can

      Tekrar çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 • Gökhan laçin
  Cevapla

  Hocam püre döneminde yanlışlıkla fazla çiğnemeden yutulan lokma kacak riskine dikişlerin atmasına sebep olurmu.. Ayrıca kacak olduğu zaman yemekten hemen sonramı belirtiler hissedilir… şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Gökhan bey merhaba,
   Obezite cerrahisinde kullanılan staplerler, yani zımbalar belli bir süre kesilmiş olan mide dokusunu bir arada tutmak üzere desteklerler. Sonrasında vücut bağ dokusu ile iyileşmeyi tamamlar. Bu süreç mukoza, yani iç tabakada 24-48 saat, diğer tabakalarda ise haftalar, hatta aylarca sürer. DOkunun eski sağlamlığına kavuşması ayları bulur. Bu nedenle, ameliyat sonrası ilk aylar en önemli olmak üzere, mide hacmini ani olarak zorlayacak her türlü davranıştan uzak durulmalıdır. Ani ve yüksek miktarda gıda veya sıvı tüketimi, iyi çiğnemeden gıda tüketimi, katıdan sonra sıvı alınması bunların başında gelir. Bu ihlaller akut olarak stapler hattında ayrışma ve kaçaklara neden olabileceği gibi, uzun vadede devam ederse mide hacminin genişlemesine ve kilo geri alımına neden olur. O nedenle, obezite ameliyatı olmaya karar vermiş her hastanın akıllıca yeme stratejilerini geliştirmek üzere zihnini de eğitmesi gerekir. Konu ile ilgili makale için bkz: https://medicorium.com/obezite-cerrahisinden-sonra-basarinin-sirri-akillica-yeme-stratejisi/

 • deniz selvi
  Cevapla

  İyi akşamlarr Hocam 1 aylık tüp miğdeliyimm, otobüse binmedim daha rahat olsun diyee ,fakat yollar malumm taksi de çokk sallandı,o tümseklerde,,yamalı yollar da tedirgin oldumm !! arabada böyle rahatsız yolculuk zıplama ,,sallanma tehlikelimidirr ,!tüp miğdeli için ,teşekkür ederim.

 • Aliye Z.
  Cevapla

  Merhaba, 16 yaşındayım ve tam olarak 2 hafta önce endokriniminde onayıyla tüp mide ameliyatı oldum. Boyum 1.60 .Ameliyat olmadan önce 100 kiloydum. Şu an 92.3 kiloya kadar indim. Günde 1 litre su içiyorum bunun dışında da 4 – 5 öğün sıvı alıyorum. Doktorum herhangi bir diyetisyenle görüşmeme gerek olmadığını söyledi, zaten ameliyat öncesi de çok fazla bir bilgi almamıştık ondan, ama ailemle iyice araştırmıştım. Öğünlerim ortalama 200 ml. kadar ve zorlanmadan bu miktarı alıyorum. Fakat bana fazlaymış gibi geliyor net bir bilgi de bulamadım internette. Bu miktarı azaltmalı mıyım?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aliye hanım merhaba,

   Öncelikle “diyetisyenle görüşmenize gerek olmadığı” kısmı külliyen yanlış. Başarılı hastalar bu desteği alabilen hastalardır. İkincisi 200 ml öğün çok fazla. Bence yol yakınken bir bariatrik diyetisyenden destek almalısınız. Özellikle ilk aşamalar çok önemli olduğundan kendi kendinize yürütmeniz zor olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 • hüseyin cevsen
  Cevapla

  iyi günler ben 1 aylık tüp mideliyim 1adet lahmacun veya 3 adet yumurta yiye biliyorum rahat ve doyma hissi ozaman geliyo 133 kg ile girdim1 ayda 13 kg verdim acaba ameliyatın başarımı oldu ayrım yok tek.sorunum bu ameliyatı olan kişilere gore fazla yiyorum midem geniş birakibilmis olabilir mi yoksa 1 ay icinde mide genislermi tskler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hüseyin bey merhaba,
   Ameliyatın süresi düşünülünce yeme şekliniz kabul edilemez. Midenizi tetkik olmadan değerlendiremeyiz ama bu kötü yeme alışkanlıkları ile genişleyeceğine kesin gözüyle bakabiliriz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Tuba Akarsu
  Cevapla

  Murat Hocam Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim Affınıza sığınarak Son sorumu sorabilirmiyim ? Sorum Şu: Bebeğimi zaten arada emziriyorum sütüm pek yeterli değil Daha çok takviye mama alıyor En az 9 ay demişsiniz 9 ay demenizin sebebi bebeğim anne sütü alması için mi öyle dediniz pek orayı anlayamadım? Şimdiden teşekkür ederim İyi çalışmalar Hocam..

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tekrar merhaba,
   İstediğiniz kadar sorabilirsiniz, sorular ve cevaplar başka hastalarımıza da yardımcı oluyorlar çünkü. Evet, “9 ay” dememin sebebi bebeğin en az 9 ay anne sütü almasını önemsememdendi. Zaten emzirmiyor veya yetersiz emziriyorsanız geçerli değil bu süre.
   Görüşmek üzere.

 • Tuba Akarsu
  Cevapla

  Merhaba Hocam 30 yaşındayım Boyum 163 Kilom 110. Sezeryan Doğum yaptım 5 ay önce tedaviyle oldu bebeğim ilaçlardan ve yemek yemeyi çok sevdiğim için aşırı derecede kilo aldım Açlık tokluk şekerimede bakıyorum açlık 120 ise Tokluk 168 arası oluyor ortalama Annemde şeker hastası Hergün insülin kullanıyor genetik anneme çekmiş olabilirim Tatlıya şekere de çok düşkünüm..Sorum şu Hocam 5 aylık bebeğim var ve regl göremedim artı emziriyorum bebeğimi Bunlar ameliyat için sorunmudur? Yani ameliyat olurken adet görememem sıkıntı olur mu ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tuba hanım merhaba,
   Öncelikle obezite cerrahisini fazlasıyla hakediyorsunuz. Adet görmemeniz problem olmaz ama zamanlama olarak genelde emzirmenin bitmesini tercih ediyoruz. En az da 9 ay bebeğinizi emzirmenizi öneririm. Ondan sonra cerrahi planlanabilir. Görüşmek üzere.

 • Abdullah AKDOĞAN
  Cevapla

  Hocam merhaba. 39 yaşındayım,187cm,123kg,gençken spor yaptığım için kilolu görünmüyorum lakin bel- boyun fıtığı uyku apnesi rahatsız ediyor,kendimi bildim bileli diyet yapıyorum 3-4 sonra diyeti bırakıyorum deli gibi yiyorum zayıflamayi bırakın sürekli kilo alıyorum,şeker kolestrol inanılmaz iyi durumda ama yaşam kalitesini ortopedik durumum çok bozuk.psikolojik olarak hazırım çok istiyorum bı zayıflasam ağzıma kelepçe takar yemem, vücut ölçülerine uygun mu tavsiyemiz nedir

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Boy ve kilonuzdan hesaplanan vücut kitle indeksi ve uyku apnesi-ortopedik sorunlar gözönüne alındığında, obezite cerrahisi sizin için uygun ve gerekli bir çözüm gibi duruyor. Ancak elbette çok daha detaylı değerlendirmek gerekiyor. Bu amaçla 0212 2340001 veya 0552 4131143 nolu telefonlardan Genel Direktörümüz Demet hanıma ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Dilay Eyiokur
  Cevapla

  Hocam mrhb ben 7aylık tüp mideliyim ve son 1aydır aşırı tatlı isteği var zor kontrol ediyorum ve arada kaçamak yapsam da bu beni kesmiyor bunun için ne yapa bilirim ve ağır kaldıra bilirmiyim artık yada ağır bir şeyi çektiğim zaman bi sorun olurmu (ağırdan kastım top kumaşlar gibi )tşkler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Dilay hanım merhaba,
   Tatlı isteğinin altında susuzluk veya hatalı beslenme alışkanlıkları yatıyor olabilir. Yine başarısız kilo kaybı ve kilo geri alımının en önemli nedenleri de bunlardır. Bu amaçla öncelikle linkteki makalemizi okumanızı öneririm. Karnınızdaki yara yerlerinde acıya yol açmayacak ağırlıktaki her hareketi yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
   https://medicorium.com/obezite-cerrahisinden-sonra-basarinin-sirri-akillica-yeme-stratejisi/

 • Zeliha G.
  Cevapla

  Merhaba Hocam, iyi günler diliyorum. Bende bazi arkadaslar gibi 1 aylik tüp mide ameliyatliyim. 103 Kiloyla girdim ve simdi 93 kiloyum, boy 1,68. Yavas yavas kati alimina basladim. Suan mide koruyucu, safra kesesi koruyucu ve vitamin aliyorum. Yalniz Vitamini aldiktan yarim saat sonra asiri mide bulantisi cekiyorum ve kusma oluyor ama mideden bisey gelmiyor. Bu neden kaynakli olabilir sizce? Vitamini biraksam olurmu?

  Birde bazen kati yedigimde (cok cigneyerek ve az miktar alarak), inanilmaz cekilde bagirsakta ve ciger bölümünde gaz olusuyor ve beni inanilmaz rahatsiz ediyor. Bu neden kaynakli? Herzamanmi böyle olucak?
  Bir ay oldu ve sadece 10 Kilo verdim, suan kilo verimi durdu? Bu neden kaynakli olabilir?

  Tavsiyeleriniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Zelihe hanım merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Vitamini bırakmanızı değil, değiştirmenizi öneririm. İlk haftalarda gaz yakınmaları, kabızlık vb normaldir. Bunlarla ilgili bariatrik diyetisyeniniz önerilerde bulunacaktır. Başlangıç kilonuz çok yüksek olmadığından verdiğiniz kilo gayet yeterlidir. Zaman zaman duraklamalar doğaldır. Hedefiniz kilo değil, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek olmalı.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Diva yolcu
  Cevapla

  Merhaba tüp mide ameliyatımın üzerinden 3 buçuk ay geçti ilk aylarda yemek yerken birkaç lokma sonrasında midem de kramp ağrı hissi yaşıyordum ve o anda yemek yemeyi bırakıyordum. Ancak son zamanlarda yemek yerken bu kramplar Yada anlık ağrı girmeleri olmuyor. Bu neden kaynaklanır acaba midem mi genişledi ? Yardımcı olur musunuz

 • Tolga Orhan
  Cevapla

  Hocam merhaba ben yaklaşık iki sene önce reflü ve miğde fıtığı ameliyatı oldum. Doktorumun tavsiyesi tüp mide ameliyatınıda aynı zamanda yapmaktı fakat maddi sebep dolayısıyla yapamadım. O dönemde 120 kilo idim şu anda 127 boyum 180 cm. Tüp mide ameliyatı olabilirmiyim yoksa daha önceki ameliyatımdan dolayı riskleri daha fazlamı olur. Yardımınızı rica ediyorum.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tolga bey merhaba,
   Kanıtlanmış ciddi reflü vakalarında tüp mide yerine gastrik bypass yeğlenmelidir. Sİzde de sanırım bu daha doğru olacaktır. Eski ameliyat ve endoskopi raporlarınızı iletirseniz daha sağlıklı bilgi verebilirim. Görüşmek üzere.

   • meral dogan
    Cevapla

    merhaba… doktor bey ben tupmide ameliyati olmak istiyorum ama mide rahatsizligim var ulser ve gastirit agrilarim cok oluyor bu sorun olurmu ameliyat icin

    • Op. Dr. Murat Üstün
     Cevapla

     Meral hanım merhaba,

     Ne yazık ki bazı cerrahlar endoskopi yapmadan obezite ameliyatı uygulayabilmektedir. Size tavsiyem kesinlikle endoskopik kontrol olmadan ve varolan rahatsızlıklarınızın iyileştiği endoskopik olarak kanıtlanmadan ameliyat olmamanızdır.

     Sağlıklı günler dilerim.

 • Ali GÜNEŞ
  Cevapla

  Murat Hocam merhaba.
  Müsaadenizle size 2 şey danışmak istiyorum: 7.5 aylık tüp mide ameliyatlıyım, yaklaşık 50 kg verdim.

  1-Lansor mide ilacımı bırakmayı bir kaç kez denedim. Her seferinde dayanma eşiğim arttı, ancak son denemede (bu ay) maksimum 2 hafta dayanabildim. Bu kadar uzun süre mide ilacı kullanmak normal midir?

  2-Minimum 2 litre su tüketmeye, bol çiğnemeye ve katı/sıvı ayrımına mümkün olduğu kadar dikkat ediyorum. İş yoğunluğumdan dolayı spora pek vakit ayıramasam da ana ve ara öğün vakitlerim düzenli. Tatlı, abur cubur ve asitli içecek de hemen hemen hiç tüketmiyorum.

  Anlayacağınız kötü alışkanlıklarım yok 🙂
  Ancak başıma bir kuruyemiş belası sardım.
  Ara öğün olarak hayatıma badem ve leblebiyi soktuktan sonra kuruyemişe bir zaafım oluştu. Akşamları özellikle çekirdek, badem, soslu mısır vs karıştırıp ekran karşısında yemek alışkanlık haline gelmeye başladı. Miktar olarak ortalama minik bir kase kadar yiyorum. Yemek yerken mesela doyduğumu hissediyorum ama kuruyemişte olmuyor.
  Sanki bıraksalar 3 kase yermişim gibi 😋

  Kısa vadede kilo aldıracağını düşünmüyorum. Zira pek bir yemek yemiyorum ama bu ameliyatın en önemli amaçlarından birinin beslenme alışkanlıklarını düzenlemek olduğunu biliyorum ve ilerisi için endişe ediyorum.
  Sizce kuruyemişten korkmalı mıyım?

  Bir de mide ilacı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
  Sevgi ve saygılarımla 😊

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,

   Öncelikle tüp mide ameliyatından sonra reflü gelişimi güncel olarak da en çok tartışılan sorunlardan biridir. Özellikle ilk 1 yılda varolan reflünün artması veya yeni reflü gelişmesi söz konusu olabilir. Nedeni tamamen tüp mide ameliyatının yüksek basınçlı bir sistem olmasından ve ameliyat sırasında yemek borusu mide bileşkesinin cerrah tarafından disseke edilmesi ve doğal yapının değişmesindendir. İlk yıl asid azaltıcı ilaçlar kullanmanızın bir sakıncası yoktur. 1 yıldan sonra da reflü devam ediyorsa endoskopik kontrol yapılmalıdır. Sanırım kuruyemiş alışkanlığınızı körükleyen de yanma hissini ahatlatıcı etkisi olmuştur. Çiğ badem, ceviz gibi kuruyemişler az miktarda ara öğün olarak önerilse de, bağımlılık halinde sürekli tüketilmeleri aşırı kalori alımına yol açabilir. Yanma şikayetiniz için mide asidi azaltıcı ilaç dışında Gaviscon suspansiyon da alabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

   • burcu Mataracı
    Cevapla

    Hocam merhaba,

    11.05.2017 tarihinde 108,100 ile ameliyata gırdım.Boyun 165 cm suanda 64-65 kg arasında gıdıp gelmekteyım fakat yemek tuketımı yaptıgım an kusuyorum ne olursa olsun.sureklı yulaflı urunlerı caya bandırarak karnımı doyurmaya calısıyorum.Birde uc aydır tatlı kırızı yasıyorum katı seylerı yıyemedıgmden nutellayı agzımda erıtıyorum butun gun bu skeılde beslenıyorum.tahlılerım normal ve endoskopıdede mıdemın aynı boyutta oldugunu soledıler.benım durumum nedendır acaba?

    Saygılarımla,

    Burcu Mataracı

    • Op. Dr. Murat Üstün
     Cevapla

     Burcu hanım merhaba,
     Beslenme ihlali yapmayan bir hasta kusuyorsa nedeni büyük olasılıkla twist ya da darlıktır. Darlık mide filminde saptanabilse de, endoskopide zaman zaman endoskop geçiyorsa darlık olarak değerlendirilmemektedir. Darlıklar ayrıca anatomik ya da fonksiyonel olabilir. Yani film ve endoskopinizi deneyimli bir bariatrik cerrahın ve endoskopistin değerlendirmesi gereklidir. Bu amaçla ekibimize ulaşmak isterseniz 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.
     Sağlıklı günler dileriz.

 • Ebru candan
  Cevapla

  Ucret ne kadarr

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ebru hanım merhaba,

   İnternet üzerinden fiyat bildirimi yasaktır. O nedenle 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 • tarık ganioğlu
  Cevapla

  hocam selam ben 40 gün önce tüp mide ameliyatı oldum yavaş yavaş katı yemeye başladım fakat mideden ağza köpük geliyor 1-2 saat kadar bu neden oluyor?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Tarık bey merhaba,
   Ağza köpük birikmesi genelde darlık işaretidir. Yeme ile ilgili sorunlarınız ve kusmanız da varsa öncelikle bir mide filmi veya endoskopi ile midenin değerlendirilmesini öneririm.
   Sağlıklı günler dilerim

 • Özlem Özçelik
  Cevapla

  hocam merhabalar .Benim sorum saç dökülmesi konusuyla ilgili . Çok doğru beslenip tüm vitaminlere dikkat edilmesi halinde saçların dökülmeme ihtimali var mıdır ? Yoksa sadece hormonal değişiklik sebebiyle sizlerin tıbbi olarak bildiği ama bize pek bahsedilmeyen sebeplerle ne yaparsak yapalım bu dökülme kaçınılmaz mıdır ? Bir de protein tozunu katılara geçişten sonra tüketme gerekliliği var mıdır ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Özlem hanım merhaba,
   Obezite cerrahisinden sonra saç dökülmesi tamamen metabolik hızla ve saçların yaşam döngüsündeki hızlanmayla ilgilidir ve geri dönüşlüdür. Bu dönemde vitamin ve mineral takviyeleri ile eksiklik oluşmasının engellenmesi en aza indirir ama genelde tüm hastalarda görülür. Ortalama 8-12 ayda da normale döner. Linkteki makaleyi de okumanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
   http://www.medicorium.com/tr/icerik/650/obezite-cerrahisinden-sonra-sac-dokulmesi

 • Ecem ekin
  Cevapla

  Merhaba, tüp mide ameliyatı sonrası püre döneminde enteral ürün alınmalı mıdır?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ecem hanım merhaba,

   Kastettiğiniz protein tozu vb ise, normal beslenmeye geçilene kadar takviye alınmasında fayda vardır. Normal gıdalarla günlük protein ihtiyacını almak mümkün olmayabilir çünkü.

   Sağlıklı günler dilerim

 • Sıla d
  Cevapla

  Hocam merhaba ben tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorum ama bir kaç soru kafama takılıyor ameliyattan sonra ideal kiloya ulaştık diyelim salçalı yağlı yemekleri abur cuburları tatlıları hiç mi yiyemeyeceğiz yoksa sadece tadımlık olarak iştahımızı kapatabilir miyiz?
  Sağlıklı beslenmemiz gerektiğinin farkındayım ama azıcık da olsa kendimizi ödüllendirebiliyor muyuz normal diyetler gibi? Eğer sağlıklı beslenmezsek midenin büyüme oranı nedir bazı doktorlar %50 tekrardan büyüyebilir diyorlar.Verdiğimiz kadar hızlı da kilo alabiliriz anlamına mı geliyor? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Sıla hanım merhaba,

   Obezite cerrahisi sağlıksız gıdaları daha az yiyerek kilo vermenizi sağlayan bir yöntem değil, beslenme ve yaşam tarzınızı sağlıklı yönde değiştirmenizi gerektiren bir tedavidir. Zararlı besinden salçalı ve yağlı gıdaları kastediyorsanız bunlardan arada bir küçük miktarda yemenin kilo verme çabanıza çok olumsuz etkisi olmaz. Tatlılar ve aburcuburlar ise az da olsa zararlıdır.

   Mide sürekli olarak zorlanırsa genişleyebilen bir organdır. Buna bir yüzde vermek bilimsel olmayacaktır. Kronik şekilde beslenme ihlalleri yapılırsa, evet verilen kiloların çoğu geri alınabilir. Bu, ancak kurallara uyarsanız kazanabileceğiniz bir yarıştır.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Taha Güven
  Cevapla

  Hocam merhaba
  oruç tutmada bir sıkıntı var mı ? İftarda önce su ve yemek aynı adna yeniyormu malum hem acıkma hem susama oluyor

 • handan
  Cevapla

  Merhaba hocam, yaklasik 7 hafta once ameliyat oldum, ilk on gunde 10 kilo verdim, boyum 1,76, kilom su an 107 kg. Protein miktarina ve gunde en az 1,5 litre su icmeye dikkat ediyorum. ilk on gunden sonra kilo veremedim, yani yaklasik 4 haftadir kilo veremiyorum. Arada kilo vermede duraklama olabilir yazmissiniz am bu kadar uzun surmesi normalmi?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Handan hanım merhaba,

   4 hafta boyunca kilo verme olmaması pek normal değil. Cerrahınız ve ekibi tarafından izlendiğinizi düşünüyorum. Böyle bir destek alamıyorsanız 05524131143 nolu telefondan ekibimizin desteğine başvurabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 • ilker oğuz
  Cevapla

  hocam kolay gelsin ben elazığ ilinde 08.08.2017 tarihinde ameliyat oldum. Fakat iştahım kesilmedi, çok acıkıyorum bu normal mi

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Teorik olarak midenin fundus bölümünün tamamen çıkarılması durumunda ilk 6-18 ay Ghrelin seviyeleri ciddi düzeyde düşer. Bu da açlık hissini belirgin olarak azaltır. Ameliyattan sonra iştah duygusunda hiç değişiklik olmaması beklenen bir durum değildir. Öncelikle fundus rezeksiyonunun tam olarak yapılıp yapılmadığını anlamak için radyoopak madde ile skopi çekilmesi uygun olabilir. Geçmiş olsun…

 • Burcu Albayrak
  Cevapla

  Merhaba. 1 ay önce özel bir yerde tüp mide oldum. Katıya geçtiğim ilk gün 4 köfte yedim ve 4. katı günümdeyim 4 köfte biraz sebze yemegi gibi yiyorum. Tıkanma tokluk yaşamıyorum. Tüp mide olan arkadaşlarım 1. ayda 1 köfteyi zor yediklerini 1. yıllarini doldurunca benim kadar yiyebildiklerini söyluyorlar. Bir arkadaşım regl tarihim yaklaştıği için çok yiyor olabileceğimi söyledi. 2 gün sonra doktorum endoskopi yapacak. Ama böyle bir durum yaşadiğım için şuan bana söyleyeceği şeye güvenmiyorum. Sizce sorun ne olabilir? Bu kesinlikle normal değil çünkü lütfen cevap verin kafamda en azından sorunun kaynağina yönelik bir şey olsun. Bu arada 20 yasındayım 2 buçukhaftada 12 kilo verdim 1 buçuk haftadır kilo verimim durdu. Şimdiden teşekkürler

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Burcu hanım merhaba,
   Öncelikle yeme miktarınızı başkalarıyla kıyaslayarak değil, bariatrik diyetisyeninizin size özel düzenlediği miktarlarla belirlemelisiniz. Arada kilo vermede duraklama gayet normaldir. Önemli olan midenizle inatlaşmadan sağlıklı bir beslenme tarzını kalıcı hale getirmek için çaba göstermenizdir. Kilo kaybı ardından gelecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Onur Öztaş
  Cevapla

  Merhaba. Ben 15 günlük tüp mide ameliyatlıyım. Sorum şu; Püre dönemine geçtikten sonra blendırdan geçirilmiş gıdalar tüketilir denmiş listemde. Ve örenek olarak yağsız kıyma da var. Püre döneminde püre edilmiş kıyma kullanılabilir mi ? Ve el yapımı hafif tuzlu domates salçası çorbalarda az da olsa kullanılabilir mi ? Ve bu dönemde ne tür gıdaları tüketmem doğru olur. Son sorum ise hafif zeytin yağlı ve yağsız lor peynirinden yapılmış omlet kahvaltıda az da olsa yiyebilir miyim ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Onur bey merhaba,
   Öncelikle yumurtayı kaliteli bir protein kaynağı olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak katı gıdaları blenderdan geçirerek tüketmek pek mantıklı bir yaklaşım değildir. İlk 1 ay dışında kesinlikle devam edilmemelidir. Salça erken dönemde reflü yakınmasını arttırabilir, gastrite neden olabilir. O nedenle pek önermem.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Attila Göktuğ
  Cevapla

  Merhabalar 1 aylık tüpmide ameliyatlıyım (devlet hastahanesinde oldum). 180 kilo ile ameliyat oldum 1 ayda 30 kilo verdim.. Şuan 150 kiloyum. Lâkin herşeye alıştım yudum yudum su içmeye alışamadım. Keşke hiç yemek yemesem fakat kana kana su içsem. Şişeyi kafama dikip lıkır lıkır soğuk su içmeyi özledim. Rüyalarımda su görüyorum. Bazen “amaan ne olacaksa olsun, dik kafaya şişeyi iç lıkır lıkır suyu, öleceksen öl” diyorum! Hayattan bezdim, bu canımdan usandım, yalvarıyorum yardım edin! Eski midemi geri istiyorum.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Atilla bey merhaba,

   Herşeyden önce tüp mide ameliyatının geri dönüşsüz bir ameliyat olduğunu ve obezite cerrahisinin hayatınızı radikal şekilde değiştirecek bir ameliyat olduğunu çok iyi bilerek bu ameliyata girmeniz gerekiyordu. Ameliyat öncesi hazırlık ve bilgilendirmenizin çok iyi yapılmadığı belli oluyor. Bu aşamadan sonra yapabileceğiniz en iyi şey henüz yol yakınken bilgi düzeyinizi arttırmak için elinizden geleni yapmak, sosyal medyada obezite destek gruplarına katılmak, http://www.obezitecerrahisi.com.tr, http://www.drmuratustun.com, http://www.tupmide.com, http://www.gastrikbypass.com gibi sitelerimizdeki makaleleri okumaktır. Ancak bu sayede yaşanacak sorunları önleyebilir ve başarılı olabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • yıldız şahın
  Cevapla

  mrb hocam sıze bırsey sormak ısdıyorum benım yasım 24 kılom 104 boyum 170 bu tup mıgde amalıyatını yaptırabılırmıyım kılom uygunmu bu amalıyat ıcın asırı obeze gecıyormuyum lutfen cevaplarsanız sevınırım ablam ve babam oldu bnde olmak ısdıyorum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Yıldız hanım merhaba,

   Vücut kitle indeksiniz 36 ile morbid obezite sınırında. Diğer faktörleri, yandaş hastalıklarınızı, diyet geçmişinizi, laboratuar değerlerinizi de değerlendirmek kaydı ile obezite ameliyatına uygunluğunuz değerlendirilebilir. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 • gülçin özen
  Cevapla

  merhaba hocam ben bir hafta önce tüp mide ameliyatı oldum.sürekli içim bulanıyor.geceleri uyuyamıyorum ne önerirsiniz ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Gülçin hanım merhaba,
   Obezite ameliyatından hemen sonra bulantı hissi normal ve hormonal resetlemeye bağlı bir yakınmadır. Aslında yeme alışkanlıklarını düzenlemeye çalıştığımız dönemde bizim için fazlasıyla yardımcı bir histir 🙂 Bulantı gidermek için Google’da “bulantı giderici ayran” ve “bulantı giderici süt” yazarak bazı faydalı tariflerimize ulaşabilirsiniz. Yanısıra zofer, metpamid veya skopolamin gibi bulantı giderici ilaçlardan da destek alabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • G.DEMİR
  Cevapla

  MERHABA HOCAM
  7 GÜNLÜK TÜP MİDELİYİM 1,58 BOY 100 KİLO İLE AMELİYATA GİRDİM.ŞUAN KİLOM 94,6 VERDİĞİM KİLO SİZCE İYİMİ? aYRICA ŞÖYLE BİR SIKINTIM VAR AÇLIK MI YOKSA CANIMIN ÇEKMESİMİ BİLMİYORUM AMA ÇİKOLATAYA VE TATLILARA DAYANAMIYORUM 3 4 KERE ÇOK UFAK PARÇA ÇİKOLATA VE KURABİYE YEDİM.ÇİKOLTAYI EMDİM KURABİYEYİ İSE ÇOK FAZLA ÇİĞNEYİP ÖYLE YUTTUM.ŞİMDİLİK BİR SORUN OLMADI AMA İLERİDE BU BANA SORUN OLUR MU HOCAM.YAZINIZI OKUYUNCA BİRAZ TEDİRGİN OLDUM ACABA MİDEME ZARAR VERMİŞMİYİMDİR DİYE

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Gamze hanım merhaba,
   Bu bahsettiklerinizin tek anlamı obezite cerrahisine kafa olarak hazır olmadan ameliyat olduğunuz…Bu tarz beslenme ihlallerine devam ederseniz yaşayacağınız en hafif sorun kilo geri alımı olacaktır. O nedenle yol yakınken beslenme kurallarına uyma konusunu yeniden gözden geçirin. Bu konuda Google’da “akıllıca yeme stratejisi” yazarak bulacağınız makalemi öneririm. Bu dönemde mutlaka bir psikologdan terapi desteği de almanızı öneririm.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • ASLI AKTAS
  Cevapla

  Merhaba Murat Bey
  ayın 17 sinde tüp mide amelliyatı olucam kısmetse. yalnız işten fazla izin alamıcam işim rahat oturuyorum sürekli. amlelliyat olduktan sonra 4. günde işe başlamamda bi sakınca olur mu. ayrıca ev ile işim arasıda 10 dk.kadar.
  cevabınız için cok teşekkurler , saygılar

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aslı hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatı laparoskopik, yani kapalı yöntemle yapıldığında karında sadece 4 adet milimetrik kesi olacaktır. Kesiye bağlı ağrı yok denecek düzeydedir. Normalde hastalar ameliyattan sonraki 5-6. saatte yürümeye başlar, 3. günde de taburcu olarak evlerine dönerler. Çalışıp çalışamayacağınız ise tamamen işinizin ağırlığına ve ameliyat sonrası süreçte sizin kendinizi nasıl hissedeceğinize bağlı. Kişisel olarak ameliyatın 5.-6. gününde kendi arabasını kullanan ve işine dönen bir çok hastam var. Ancak önemli olan ameliyat sonrası erken dönemde beslenme ve sıvı tüketimine çok dikkat etmeniz. Yani çalışmaya kendinizi kaptırıp sıvı tüketimini aksatmamalısınız. Mide hacminiz küçük olduğundan kaçırdığınız beslenme miktarını sonradan telafi edemezsiniz. Onun dışında çalışmanızda bir sakınca olmayacaktır.
   Geçmiş olsun

 • Nurten edin
  Cevapla

  Merhabalar hocam. Bende yakın zamanda tüp mide ameliyati olmak için başvuracağım. Ama sormak istediğim şey ben tek bobrekliyim. Tek böbrek ameliyata engelmidir

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Nurten hanım merhaba,
   Böbrek fonksiyonlarında bir sorun yoksa tek böbrek ameliyatınıza engel değildir. Ancak ameliyat sonrasında yeterli sıvı alımına daha fazla dikkat etmelisiniz.
   Geçmiş olsun

 • Haşim Fikret Uluçay
  Cevapla

  Hocam selamlar.Benim sorum biraz daha farklı..Fikir verirseniz memnun olurum..
  2016 yılı Mart ayında fazla olan iştahımın kapanması amacıyla 1.76 boy ve 93 kiloda kendi isteğimle bir tür obezite ameliyatı olan Mide Katlama operasyonu yaptırdım.Ancak aradan geçen günlerde midemde çok bulantı ve kusmalar meydana geldi.Altı ay kadar bu şekilde idare ettim.Tekrar beni ameliyat yapan doktorla görüştüm.Şikayetlerimi anlattım.Antalyaya gidip bu operasyonu revizyon yapabileceğini söyledi.Katlı mideyi açıp Tüp Mideye çevirebilirim dedi.Eşim ve kızımla birlikte 2016 Eylül ayında yeniden Antalyaya gittik.Sabah ameliyata alındım.Fakat bana Ameliyattan sonra sana tüpe çevirmeden Transit Bipartisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı )yaptım dedi.Katlı olan miden gayet iyi dedi.Şok olduk.Halbuki benim şekerim yok.Şekerim 88 -90 arası.Sadece kan yağlarım biraz yüksek.Ondan sonra dahada vücudum etkilendi.Sürekli ishal ve kan şekerim düşüyordu.Mayıs 2017 tarihine kadar şikayetlerim dahada arttı.İzmirde bir doktor bulduk.Tüm tetkik,endoskopi ve renkli Tomografilerim çekildi.İlk operasyona bağlı midemde komplikasyonlar oluşmuş.Tüm tetkikleri aldık.Ameliyat dediler.Ve geçen hafta 3. kez bıçak altına yattım.Katlı olan mide açılıp tüp mideye çevrildi..
  Antalyada yapılan operasyonları Epikriz raporlarında Tüp mİde olduğum yazıyor oda ayrı bir mesele.
  Yani hocam bu iki operasyonu yapan Hocayı dava edebilirmiyim..Saygılar

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Hukuku ilgilendiren bir konuda yorum yapamam. Ancak, hastaya bildirilmeden ve onayı alınmadan herhangi bir cerrahi müdahale uygulanması suçtur.
   Geçmiş olsun dileklerimle…

 • Aslı Mazmaz
  Cevapla

  Hocam merhaba ben 5 gün önce ameliyat oldum ve 2 gündür evdeyim sıvı diyetinde oldugumuz için her ne içersem içeyim bir yudum aldığımda karnıma hemen kramp giriyor ve kalp atışlarım çok hızlanıyor uzun sürede devam ediyor gaz’dır diye iyiye yormak istiyorum ama bi yandanda korkuyorum ayrıca çok fazla açlık hissediyorum bana yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aslı hanım merhaba,
   Ameliyat sonrası erken dönemde beslenme ile midede kramplar oluşabilir. Bunlar mide kasılmalarına bağlıdır. Yine ameliyat sonrası ilk haftalarda mideden gelen bazı sinyaller farklı yorumlanabilir. Örneğin yanma hissi veya gastrit açlık olarak algılanabilir. Yine bu dönemde yeterli su tüketilmemesi ile gelişen dehidratasyon hali de açlık şeklinde algılanabilir. Ancak başka bir problem olup olmadığının anlaşılması için cerrahınızla görüşmenizde fayda olabilir.

 • Serra
  Cevapla

  Merhabalar

  23 mayısta ameliyat oldum ve şu ana kadar 9 kilo verdim. Beslenme konusunda problem yaşıyorum. Suyu yudumlarken daha boğazımdan itibaren bir rahatsızlık hissiyatı başlıyor ve küçük yudumlamama rağmen sanki kocaman içmişim gibi hissediyorum bu sebeple aç dahi hissetsem ki hissetmeye başladım ne yiyor ne de içiyorum. 1 litre suya zor ulaşıyorum günlük. Gittikçe daha rahat tüketmem gerekiyordu ama o rahatlik hala gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Serra hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatından sonraki ilk günlerde beslenme biraz sıkıntılı ve zorlu olabilir. Bu aşamada önemli olan yeterli su alımının gerçekleştirilmesidir. Yemek borusundaki veya tüp haline getirilen midedeki kasılmalar ağrıya yol açabilir. Ancak darlık veya başka bir nedene bağlı ağrıyı ayırdetmek için opak madde ile çekilecek bir pasaj grafisi faydalı olabilir. Yeterli su tüketemiyorsanız mutlaka damar yoluyla takviye gerekir.
   Geçmiş olsun

 • Nevim canbulat
  Cevapla

  slm hocam ben nevim canbulat 43 yaşındayım boyum 1.53 kilom 128 ben miğde amaliyatı olmak istiyorum benim rahatsızlığım var hocam beynimde hipofiz tümörü ve her iki böbrekte tümör vardı birinden amaliyat oldum 22.12.2016 da kilo veremiyorum hocam yardımlarınızı istiyorum rica etsem bana cevap yazarmısınız.saygılarımla
  benim boy 1.53

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Nevin hanım merhaba,
   Endokrinoloji uzmanı değerlendirdikten sonra obezite cerrahisi konusunda karar verebiliriz. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • nihal
  Cevapla

  hocam ben ameliyat olalı 70 gün oldu 20 kilo verdim ama kilo vermem durdu bu durum normal mi ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Nihal hanım merhaba,
   Başlangıç boy ve kilonuzu bilmiyorum ama 70 günde 20 kilo gayet başarılı. Obezite cerrahisinden sonra zaman zaman kilo vermede duraklamalar olabilir. Yapmanız gereken buna takılmadan sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzını oturtmak için çaba göstermeye devam etmenizdir. Kilo verme bunun ödülü olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Büsra Tasgiran
  Cevapla

  Hocam merhaba laparaskopik tup mide ameliyati sonrası karpuz ve mercimek çorbası yenir mi ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Büşra hanım merhaba,
   Mercimek çorbasını gaz yapabileceği için ilk aylarda pek önermiyoruz. Karpuz ise miktarı abartmamak kaydo ile tüketilebilecek gıdalardandır.
   Geçmiş olsun.

 • Kubra coksunay
  Cevapla

  Hocam merhaba 1 hafta oldu tup mide ameliyati oldum sorum sudur ki sivi donemindeyim suan ama devamli bir aclik sanki cok yesemde midem alacakmis gibi gelio ancak korkuyorum hicbir sekilde aykiri bisey yapmadim bu aclik hissim normalmidir

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Kübra hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatından sonra erken dönemde mideden kaynaklanan bazı sinyaller açlık hissi olarak algılanabilir, bunlar yeni duruma alışmaya çalışan mide duvarının kasılmaları, erken dönemde gelişebilen reflüye bağlı yanma veya stapler hattındaki kesiden kaynaklanan bazı sinyaller olabilir. Dolayısıyla tamamen normaldir, endişelenmenize gerek yoktur. Önemli olan, iyileşmede en önemli dönem olan ilk 1 ayı beslenme kurallarına uyarak ve asla stapler hattını zorlamadan geçirmenizdir. Sonrasında da kesinlikle yapmamanız gereken en kötü davranış şekli, “acaba bunu da yiyebilecek miyim, acaba midem şunu da alacak mı” şeklinde hacminizi sınamaktır. Obezite cerrahisi sonrası yapılması gerekenlerle ilgili şu makale faydalı olacaktır: http://www.drmuratustun.com/obezite-cerrahisi-sonrasi/
   Sağlıklı günler dilerim.

 • ecem sürel
  Cevapla

  Değerli hocam, 5 Nisan 2017 tarihinde tüp mide ameliyatı oldum. Verilen gıda listesini uyguluyor,hergün 20 dakika yürüyor, aralıklarla yudum, yudum günde 1,5 litre de su tüketiyorum.Günde 1 adet supradyn alıyorum. buğün 19 mayıs 2017 geçen 45 gün iiçinde 118 kilodan , 106 kiloya düştüm. verdiğim 12 kilo az mı acaba? Saygılar değerli hocam…

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ecem hanım merhaba,
   Obezite cerrahisi sadece alınan gıda miktarını kısıtlayarak değil, bozulmuş olan metabolik ve hormonal dengeleri de resetleyerek çalışır. Amaç kişinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzına geçişini kolaylaştırmaktır. Dolayısıyla, düzgün seyreden bir ameliyat ve ameliyat sonrası dönemle kilo verme kaçınılmaz olarak gelecektir. Anlattıklarınızdan sizin de titiz ve uyumlu bir hasta olduğunuz anlaşılıyor. Verdiğiniz kilo, fazla kilonuza oranlanırsa gayet başarılıdır. Kesinlikle kendi kilo kaybınızı internetteki forum ve sosyal medya gruplarındaki diğer skorlarla karşılaştırmayınız. Her hastanın metabolizması, vermesi gereken kilo miktarı ve amleiyat türü farklı olabilir. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kalıcı hale getirmeye odaklanın ve aynen böyle devam edin.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Kemal Öner
  Cevapla

  Tekrar merhaba hocam,
  yukarıdaki sorularıma ek olarak;
  sabahları aç karna mide koruyucu ilacımı içiyorum.
  Anladığım kadarıyla; mide koruyucu dediğimiz ilaç (Nexium) midenin salgıladığı asit miktarını azaltıyor.
  Bunu göz önünde bulundurarak asitli olduğu için portakal suyu içmekten imtina ettim.
  Acaba doğru mu yapıyorum. Bununla birlikte soda/maden suyu tüketiminde bir sakınca var mıdır?

  Ayrıca şöyle bir şey düşündüm ‘hızlı kilo vermeyle birlikte vücutta sarkmalar meydana geliyor. Bunun için kilo verme hızını azaltıcı faktörlere başvursak (protein oranı, kaloriye göre düşük beslensek) yavaş kilo vereceğimizden, olası sarkmaların da önüne geçmiş olabilir miyiz? Bununla ilgili elimde herhangi bir veri yok. Sabrınıza sığınarak, tamamen temelsiz bir fikir yürüttüm 🙂

  Kıymetli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler,
  saygılarımla.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Kemal bey merhaba,
   Gazlı içecekler hacim kısıtlayıcı ameliyatların hedef ve mantığına terstir ve kesinlikle tüketilmemelidir. Portakal suyunu ameliyat sonrası ilk aylarda önermiyoruz, ama rahatsızlık duymuyorsanız 3-4 aydan sonra tüketebilirsiniz. Miktarı günde küçük bir bardağı geçmemeli. Obezite cerrahisi sonrası oluşan deri sarkmaları kilo verme hızıyla değil, kilo miktarı ve cilt kalitesiyle ilişkilidir. Dolayısıyla kilo vermeyi yavaşlatmak üzere kendi kafanızdan değişiklikler yapmanız nihai başarınızı zedeleyecektir. Lütfen cerrahınız ve bariatrik diyetisyeninizin önerilerine sıkı sıkıya uyunuz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Kemal Öner
  Cevapla

  Hocam merhaba, ben 17 Nisan’da tüp mide ameliyatı oldum.
  Ameliyata girdiğimde 143,4 kiloydum, şu an 126 kiloyum (boyum 181 cm).
  Proteini ve yürüyüşü eksik etmemeye çalıştım.
  Öncelikle bu süreçte verdiğim kilo normal midir?

  İkinci olarak da;
  kana kana su içmeyi çok özledim 🙂
  Ağız dolusu bir şeyler yeme ve kana kana su içmeye ne zaman başlayabilirim?

  Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
  Saygılarımla.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Kemal bey merhaba,
   Öncelikle verdiğiniz kilo gayet başarılı. Ancak kilo verme hızınızı kesinlikle diğer hastalarla kıyaslamayın, siz sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını kalıcı hale getirmeye odaklanın. İkincisi, obezite ameliyatına karar alma aşamasında cerrahınızın sizi ameliyat sonrası yeme ve yaşam tarzı hakkında bilgilendirmesi gerekirdi. Obezite cerrahisinden sonra yeme her zaman yavaş ve çok iyi çiğneyerek, su içme de her zaman yudumlama tarzında olmalıdır. Yani, ağız dolusu yeme veya lıkır lıkır su içme ile ilgili planlar yapmaktan vazgeçmeniz, kalıcı başarı için önemlidir.
   İyi pazarlar.

 • Erdal cakir
  Cevapla

  Ben yurtdisinda kaliyorum ve bu sene izine geldiyimde tüp mide ameliyati olmak istiyorum ama benim izinim 3 hafta bu süre yeterlimidir ve ben arabayla almanyaya geri dönebilirmiyim birde önceden gelmenm gereklimidir ön götüsme icin

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Erdal bey merhaba,
   Ben de Londra-İstanbul bağlantılı çalışıyorum. Dolayısıyla yurtdışından gelip ameliyat olan bir çok hastamız gibi, size de 3 hafta fazlasıyla yetecektir. Dönüş için uçağı tercih etmeniz daha sağlıklı ve konforlu olacaktır. Ön görüşme için Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyerek video görüşme talep edebilirsiniz. Bu yöntemi tüm hastalarımızın sonraki takip görüşmelerinde de kullanıyoruz. Dolayısıyla iletişimde kalmak için bu yolu kullanabilirsiniz. Ayrıca 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma da ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Berna Eren
  Cevapla

  Hocam iyi çalışmaşlar
  Tüp mide ameliyatı olalı 20 gün oldu fakat sürekli aç ve bir şeyler yeme isteğim var ve denildiği gibi çok ağır yiyememe gibi bir problemim var fakat rahatsız etmiyor sanırım insanlar iki kaşık bitiremediklerini söylerken ben 4-5 kaşık yiye biliyorum sizce normalmi?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Tekniğe uygun yapılan bir tüp mide ameliyatında kalan mide hacmi standarttır ve yaklaşık 40 ml kadardır. Dolayısıyla beslenme kurallarına uyulduğu taktirde herhangi bir sorun yaşanmadan beslenmek mümkün olacaktır. Hastaların en sık yaptığı hata ise ameliyatın erken dönemlerinden başlayarak hacmi ve sınırlarını denemeleri ve “bunu da yiyebilecek miyim?” psikolojisiyle sürekli daha fazla gıda tüketmeleridir. Bu, mide hacminin genişlemesine ve sonuçta da başarısızlığa neden olacaktır. Dolayısıyla, eğer bir obezite cerrahı ise size beslenme desteği de veriyor olduğuna inandığım cerrahınızın önerilerine uyun ve ne olursa olsun limitlerinizi zorlamayı denemeyin. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Damla Atlı
  Cevapla

  Hocam merhaba. Ben ameliyat olalı 1 hafta oldu. Ameliyat olmadan once cok cok fazla yıyordum. Ama metebolizmam cok hızlı oldugu ıcın cok kılo almıyordum. 1.65 boy 90 kilo ıle gırdım şimdi 85 kıloyum 1 haftada 5 kılo verdım. Sıvı ıle beslenıyorum ama doyma hıssım yemek yedıkden 15 dakıka sonra gecıyor. Ve canım bir şeyler ıstıyor. Ne yapmam lazım ? Ne zaman biraz daha katı corbaya gecebılırım? Mideme az bi kramp gırınce hemen yemeyı bırakıyorum. Ortalama 1 cay bardagı corba yada sıvı ıcıyorum her ogunde. Acaba doymuyormuyum ? Cok korkuyorum kaçak olur dıye. Birde sabah aksam yürüyorum 1 er saat Sorun olurmu ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Sorularınızda yeni sorular doğuran bazı çelişkiler var. Eğer diyabetiniz yoksa, bulunduğunuz vücut kitle indeksi obezite cerrahisi olmanıza uygun değil. İkincisi, metabolizmanız hızlı idi ve kilo almıyorduysanız neden obezite cerrahisi seçeneğini zorladınız? Üstelik kriterlere uymadığınız halde.. Neyse, bir şekilde endikasyonlara uygun bulunduğunuzu umarak devam edeyim. 1 haftada 5 kilo vermeniz bulunduğunuz kilo itibarıyla normal değil. Sıvı beslenme döneminde sık acıkılması normaldir, 2. haftada pürelere geçebilirsiniz. Kaçak belirtileri bellidir, herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde cerrahınıza ya da bir obezite cerrahına başvurmanız yeterlidir. Yürümeniz ise hiçbir şekilde sorun olmadığı gibi, son derece faydalıdır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • nurum kııç
  Cevapla

  hocam ben altı ay oldu kılo vermme durdu ama sık sık acıkıyorum bıskuvu felan yıyorum cok cabuk acıkıyorum 6 ayda 41 kılo verdım ne yapmam lazım bırde cekırdek acayıp canım ıstıyo hıc sevmezdım eskıden kendımı tutamıyorum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Obezite cerrahisinin balayı dönemi dediğimiz erken döneminden sonra sık acıkma karşılaşılabilen bir durumdur. Bu açlık ataklarında yapabileceğiniz en kötü şey bisküi gibi boş kalori içeren ve besin değeri olmayan çöp gıdalar tüketmektir. Bunlar insülin salgılanmasına ve dolayısıyla çok daha sık ve erken acıkmanıza yol açarak sizi ameliyattan önceki kısır döngüye tekrar sokarlar. Bu konuda lütfen linkteki makaleyi okuyunuz ve bir bariatrik diyetisyenden destek alınız.
   Sağlıklı günler dilerim.
   http://www.medicorium.com/tr/icerik/1474/surekli-aclik-hissi-cekenler-dikkat

 • Emel
  Cevapla

  Tupa mide ameliyat sonrası mide koruyucu hapı nezaman bırakmalı

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Emel hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatından sonra ortalama 4-5 ay mide koruyucu kullanmanızı öneririz. Önce dozu azaltarak, sonra da günaşırı almaya başlayarak sonunda tamamen bırakabilirsiniz. Reflü yakınmalarınızın durumuna göre tedavinin devamına gerek olup olmadığı belirlenebilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • sibel yeni
  Cevapla

  iyi günler diliyorum hocam,ben 1 senelik tüp mide ameliyatliyim,bu süre icinde 45 Kilo verdim .benim sorunum son 3 aydir Kilo verimim Durdu ve aksamlari cok fazla aclik hissediyorum kiramp seklinde agrilar hissediyorum bu yüzden bir seyler atistirdigim icin Kilo verimim Durdu diye düsünüyorum,acab bu aclik hissi normal mi ben bu aclik hissini nasil yenebilirim bana tavsiyeniz nedir ben ne yapabilirim bu konuda,simdiden bilginiz icin cok tesekkur ederim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Sibel hanım merhaba,

   Tüp mide ameliyatında balayı periodu denilen sürenin sonunda açlık hissi yavaş yavaş yerine gelir. Bu süreçte beslenme alışkanlıkları oturtulmuşsa problem yoktur. Ama eski kötü alışkanlıklara dönülmesi veya grazing “otlanma, atıştırma” gibi kötü alışkanlıkların geliştirilmesi kilo verimini baltalayabilir, hatta kilo geri alımına yol açabilir. Bu durumda öncelikle midenizin değerlendirilmesi, organik bir problem yoksa, beslenmenizin yeniden ele alınması gerekir. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 • Aysel
  Cevapla

  Selamun aleykum hocam ben 15 gûn oldu tûp migde ameliyatı olalı ve anlamadım halen aclık hisediyorum surekli biseyler yemek ustiyorum bu normal midir simdikten tesekur ederim

 • şenay kasapseçkin
  Cevapla

  hocam 15 günlük tüp mide ameliyatlıyım sabahları saat4-5 gibi aşırı bir mide kaynaması ve boğazıma gelen zehir gibi bir tatla uyanıyorum.sabahları mide koruyucumu düzenli kullanıyorum. ne yapmam lazım bi öneriniz varmı.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Tüp mide ameliyatı doğası gereği yüksek basınçlı bir tüp oluşturduğundan ve gıdanın mideden boşalmasını kontrol eden pylor aktif olduğundan reflü oluşumunu arttıran bir ameliyattır. Bu amaçla ameliyattan sonra 4-5 ay süreyle mide koruyucu ilaç kullanırız. Çalışmalarda reflünün 1. yıl gibi tamamen ortadan kalktığını göstermiştir. Ancak ameliyattan önce de reflü var idiyse durum farklı olabilir. Bu konuda özellikle ameliyat hazırlığında endoskopi yapmayan merhez ve cerrahları anlamak mümkün değildir. Çünkü var olan ağır bir reflü veya mide fıtığı tüp mide ameliyatı için kontrendikasyondur, yani yapılmamalıdır. Size önerim mide koruyucunuzu sabah akşam iki doza çıkarmanız, yatmadan 2 saat önce su dışında besin almamanız, yatağın baş kısmını yükseltmeniz (sadece yastık değil) ve şikayetleriniz sürerse cerrahınızla görüşmenizdir.
   Geçmiş olsun

 • mustafa gürdamar
  Cevapla

  tüp mide ameliyatı olduktan sonra patates özellikle ekmek ağzıma şekerli gelmekte ve yiyemiyorum. ağzım sabahları şekerli bir şey yemişim gibi oluyor. 68 gün oldu ameliyat olalı her şey yemiye çalışıyorum ama tek sorunum o. birde pilav bulgur pilavı ne zaman yiyebilirim. teşekkür ediyorum. 68 günde 36 kg verdim.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Mustafa bey merhaba,

   Öncelikle başlangıç kilonuzu bilmiyorum ama verdiğiniz kilo biraz fazla gibi. Umarım bir bariatrik diyetisyen tarafından takip ediliyorsunuzdur. Bahsettiğiniz gıdalar ise özellikle uzak durmanız gereken şeyler. Tüp mide ameliyatı, ameliyattan önce yediğiniz herşeyi daha az miktarda yiyerek kilo vereceğiniz bir ameliyat değildir. Sağlıklı bir beslenme sistemini oturmanızı gerektirir. Ameliyatın 68. gününde ekmekle patatesle pilavla işiniz olmamalıdır. Bu şekilde giderseniz başarısızlık kaçınılmazdır.
   Görüşmek üzere.

 • feride duran
  Cevapla

  Hocam merhaba ben 103 kiloyum tüp mide amaliyatı olmayı düşünüyorum , fakat yemek yemeği özellikle tatlıyı çok seviyorum bu alışkanlığım yine devam edermi :??ayrıca hocam benim sarkmış bi göbeğim var bu nasıl halledilir..:?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Obezite cerrahisinin bütün metodları başarıya ulaşmak için sizin uyum ve motivasyonunuza ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, tatlı yemeye devam etmeniz durumunda hiçbiri kalıcı başarı sağlayamaz. Temel şart, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını kazanmanızdır. Ama merak etmeyin, tüp mide ameliyatı sadece hacim kısıtlayıcı bir ameliyat değildir. Aynı zamanda metabolik etkileri de mevcuttur. Bu sayede tatlı isteğine yol açan insülin direnciniz ortadan kaldırılacaktır. Ameliyat sonrası rahatsız edecek deredece sarkma oluşursa estetik cerrahi uzmanımızca düzeltme operasyonları yapılmaktadır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Duygu Buğrahan
  Cevapla

  Merhaba hocam.. Ben iki değnek yardımıyla yürüyebiliyorum. Tüp mide ameliyatı sonrasında bundan kaynaklanan herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Ortopedik rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmiyorum. Sadece diz protezi ihtiyacı olan ama protezlerin takıldığı kemik taşımaz, kırılı diyere bize yönlendirilen 65 yaşında hastamızın ameliyattan sonraki ilk yıl protez ihtiyacının ortadan kalktığını söyleyebilirim. Dolayısıyla, koltuk değneği ile yürümeniz sorun olmadığı gibi, yaşam konforunuzda ciddi düzelmeler de olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • ebru
  Cevapla

  hocam merhaba 15 ay oluyor tüp mide ameliyatı olalı son 1 aydır yememde artma oldu çok sık acıkıyorum ve tatlı krizleri tutuyor çok korkuyorum yeniden kilo alıcam diye nyapmalıyım acaba 15 ayda 120 kilodan 70 kiloya düştüm.:((

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ebru hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatlarından sonra midenin çıkarılan fundus bölümünden salgılanan Ghrelin hormonunun seviyesinin düşmesine bağlı olarak 6-18 ay kadar süren belirgin iştah kontrolü sağlanır. Bu süre içerisinde hem yağ yükünün ve ona bağlı hormonak dengesizliklerin ortadan kalkması, hem de hastanın yeme ve yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirilmesi ile obeziteden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabilir. Ancak obezite kronik bir hastalıktır ve ameliyatın başarısı, ameliyat sonrası sağlanan kilo kaybını korumak için kurallara uymayı bir an bile olsa ihmal etmemeyi gerektirir. Özellikle başarılı kilo veriminden sonra, balayı dediğimiz bu dönemin ardından yeniden kilo alınması hastaları bekleyen bir tehlikedir. İlk ameliyatınızda teknik bir sorun yoktu ise, yapılması gereken ilk şey beslenme hatalarınızın bir profesyonel tarafından tekrar gözden geçirilmesidir. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan koordinatörüme ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere..

 • Serdar İlhan
  Cevapla

  Hocam Merhaba,
  Nasipse 4 gün sonra tüp mide ameliyatı olacağım.Günde ortalama 1-1,5 lt kahve tüketen biriyim.Ameliyat sonrası ilk dönemde uzak durmam gerektiğini biliyorum ama sonra ki dönemlerde(eskisi kadar olmayacak zaten) kahve tüketmekte sorun var mıdır?
  Ayrıca kimi uzmanlar stapler hattına atılan ekstra dikişlerin tıkanma sorunlarına yol açabileceğini söylüyor.Bu konuda ki görüşünüz nedir? Teşekkür ederim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Serdar bey merhaba,
   Bahsettiğiniz miktarlarda kahve tüketimi sadece obezite cerrahisi sonrası değil, normal yaşamda da sağlıklı bir beslenme sistemiyle bağdaşmaz. Kahve tüketimi konusunda ilgili makalemizi okuyabilirsiniz: http://www.drmuratustun.com/tup-mide-ameliyati-sonrasi-kahve-tuketimi/
   Diğer sorunuza gelince, stapler hattına dikiş konmasının kanama için etkili olduğu ancak kaçak riskini arttırdığı bildirilmiştir. Normalde 36 F tüp üzerinden yapılan bir tüp midede bir de üzerine dikiş konursa, özellikle midenin açılandığı bölgede darlık riski artmaktadır.
   Geçmiş olsun.

 • LEVENT KUTAY
  Cevapla

  Kıbrıs’tan selamlar… Mide, anatominin önemli bir unsuru… Midenin kesilmesi anatomik bütünlüğe zarar verir mi? Bağırsaklara ekstra yük biner mi? Teşekkürler… İyi Çalışmalar…

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Levent bey merhaba,
   Elbette insan anatomisinin bütünlüğünün bozulmaması en ideaki. Ancak obezite, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi, kalp hastalıkları gibi birçok ağır hastalığa temel yaratan komplike bir bozukluk. Bu yüzyılın en önemli önlenebilir ölüm sebebi olan bu durumla mücadelede şu anda elimizdeki en geçerli yöntemler de anatomide değişiklik yapmayı kaçınılmaz kılıyor. Tüp mide ameliyatında midenin % 80’inin çıkarılması elbette anatomiyi değiştiriyor. Ancak, fizyolojik olarak midenin normale en yakın kaldığı ameliyat türü de yine tüp mide ameliyatı. Neredeyse uygulamadan kalkmış durumdaki mide bandını saymazsak tabii. Barsaklara yük binmesi söz konusu değil. Ancak, tüp mide ameliyatından sonra mide boşalmasının hızlandığı, hatta bu nedenle sindirilmemiş gıdaların incebarsağın ileri seviyelerine daha çabuk ulaştığı ve böylece barsak hormonları (inkretinlerin) aktive olduğunu bildiren çalışmalar da mevcut. Kısacası, bu etki olumlu yönde işe yarıyor.
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Kamil
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı sonrasında olurda şeytana uyarda kendimizi sık sık kebapçılarda bulursak ne gibi riskleri olur.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Kamil bey merhaba,
   Sizin korkunuz aslında tüp mide ameliyatı olmayı düşünen birçok kişinin ortak korkusu. “Ya eski yeme alışkanlıklarıma dönersem, ya ameliyat sonrası beslenme şemasına uyamazsam” Burada dikkat edilmesi gereken konu, öncelikle eski hatalı yeme alışkanlıklarından uzaklaşılmasına odaklanmaktır. Ameliyattan sonra yeterince kilo veremeyen veya tekrar kilo alanlar incelendiğinde, bunların genellikle dışarıdan yemeye ve eski hatalı beslenme alışkanlıklarına devam edenler olduğu görülmüştür. Diğer önemli konu da bu ihlallerin sıklığıdır. Dışarıda, hele de et yenmeyecek diye katı bir kural yoktur. Restorana gidildiğinde de sağlıklı yiyecekleri tercih etmek mümkündür. Hatalı yeme davranışı bir kez olduğunda soruna yol açmasa da, tekrarlanaak olursa zamanla midede genişleme ve gereksiz kalori alımına bağlı kilo alımına yol açabilir. Yoksa, kebapçıda bulabileceğiniz en katkısız et türünü, biftek, bonfile vb’yi yemenizle hiçbir zarar görmezsiniz.

 • Emine bal
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı ndan ve hastaneden çıkalı 10 Gün oldu Su anda idrarimi cok az yapıyorum günde iki litre su iciyorum bir sakincasi olurmu emine simdiden Teşekkür ler selamlar

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Sıvı alımınız yeterli görünüyor. İdrar rengi de normalse bir süre böyle devam edin. Arttırabilirseniz su miktarını arttırmayı deneyin. Kahve tüketiyorsanız bırakın.
   Geçmiş olsun.

 • deniz
  Cevapla

  merhaba ben 45 yaşında 140 kilodayım diyebetim günde 3 kere insülün vuruyom bu hastalaığımdanda kurtulabiliyormuyuz tüp mide ameliyatıyla ve ben bedene calışan biriyim ağır işlerimde oluyor bu işime ne zaman geri döneceğim eskisi gibi kuvvet olarak ta bi sıkıntıya düşermiyim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba, diyabetinizin Tip 2 olduğu kanıtlandıktan ve yeterli pankreas rezerviniz olduğu anlaşıldıktan sonra metabolik cerrahi planlanabilir. Boy ve kilonuza bağlı olarak bu seçim tüp mide de olabilir. Ancak çok uzun süredir diyabetiniz varsa ve insülin dozunuz yüksekse bypass ya da SADI gibi seçenekler de değerlendirilebilir. Kısacası, eğer uygun bulunursanız size insülini bıraktırabilir, kalıcı hale gelmemiş diyabetik tahribatı geri çevirebiliriz. Ortalama 2 hafta içinde işinize dönebilirsiniz. Ancak çok ağır kaldırmamanızı öneririz. Burada tek problem karnınızdaki küçük kesi yerlerinden fıtık oluşmasıdır. Yoksa ağır kaldırarak ameliyatınıza bir zarar veremezsiniz. Dİğer sorularınız ve detaylı değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilir, 05324131143 nolu telefonumdan bana WhatsApp araması yapabilir veya Skype üzerinde drmuratustun kullanıcısını ekleyerek online video görüşme talep edebilirsiniz. Görüşmek üzere.

 • Ahmet Can KAYA
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı olduktan sonra normal hayatımızda yediğimiz içtiklerimizden bir daha hiç yiyip içemeyeceğimiz herhangi bir yiyecek veya içecek grubu var mı? Bu grubun yenilip içilmesi durumunda dikişlerin açılması veya hayati tehlike gibi bir durum söz konusumudur? Kısacası ameliyattan sonra daha önceden yediğimiz içtiğimiz herşeyi midenin küçülmesi ve acıkma hormonunun salgılandığı bölümün alınması nedeniyle az mı yiyeceğiz yoksa ameliyattan sonra “şunu bir daha asla yyiyip içemeyeceksiniz gibi bir durum var mı?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba Ahmet bey,
   Tüp mide ameliyatı da dahil olmak üzere, tüm obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra uzak durmanız gereken bir takım besinler vardır. Bunlar çöp gıda dediğimiz, rafine, yüksek kalori, neredeyse sıfır protein ve lif içeren gıdalardır. Her türlü atıştırmalıklar, cipsler vb bu gruptadır. Tüm şekerli ve gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır.Keza alkol de, düşük miktarlarda yüksek kalori içerdiğinden kaçınılması gereken içeceklerdendir. Asla yenemez diyemesek de, yenilmeleri, içilmeleri kilo verme ve koruma başarınızı azaltacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Nihan
  Cevapla

  Bariatrik diyetisyen ile normal diyetisyen arasındaki fark nedir?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Nihan hanım merhaba,
   Aslında bariatrik diyetisyenlik diye bir üst uzmanlık henüz yoktur. Öncelikle kavramları yerine oturtmak açısından diyetisyenlerin tıp fakültesi okumadıklarını, yani doktor olmadıklarını söyleyerek başlamalıyım. Sonrasında, obezite cerrahisine uzmanlaşmış cerrah ve merkezlerle birlikte çalışan diyetisyenler, zamanla eğer kendilerini eğitme konusunda da isteklilerse, belli bir hasta grubu ile çalışmaya özelleşirler. Normal bir diyetisyenin bakış açısından farklı olarak, küçültülmüş mide hacimleri veya emilim bozukluğu yaratan ameliyatlarda optimum sağlıklı beslenme düzenini sağlamaya ve bunu hastaya adapte etmeye uzmanlaşırlar. Bunlardan bazıları son derece başarılı ve gelişmeye açık olurken, bazen de kısa veya uzun süre bir bariatrik cerrahla çalışmanın bu ünvanı kullanmaya yettiğine inanlar çıkabilir, hatta bunlardan bazıları Bariatrik Diyetisyenler Derneği kuruluşunda bile yer alabilir. Bu konuda en doğrusu, bariatrik cerrahınızın yönlendireceği ve güvendiği bir diyetisyenle çalışmak, ama aynı zamanda o cerrahın beslenmenizle ne derece ilgilendiğine ve bu konuda makale üretip üretmediğine de dikkat etmektir. Bir cerrah ameliyatı yapıp sizi doğrudan diyetisyenle başbaşa bırakıyorsa veya daha kötüsü bu konuda internette mevcut olan ve deneyimli bariatrik cerrahlarca üretilen içeriklere yönlendiriyorsa, muhtemelen henüz bariatrik cerrahi öğrenim eğrisini tamamlamamıştır.
   Saygılarımla..

 • Feyza
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı öncesinde nasıl bir beslenme programı yapmamız gerekiyor.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Feyza hanım merhaba,
   Obezite cerrahisi ve özelde de tüp mide ameliyatı özellikli ameliyatlar grubuna girer. Yani her ne kadar laparoskopik yapılması sayesinde iyileşme süreci son derece hızlı olsa ve hasta çok az ağrı hissetse de büyük ameliyatlardır. Bu nedenle özenli bir ameliyat öncesi hazırlığı şarttır. Bu LİNKten ulaşabileceğiniz gibi özenli bir hazırlık süreci gerekir. Bu hazırlıkların dışında 2 hafta önce başlanacak bir hazırlık diyetinin ameliyat komplikasyonlarını azalttığı gösterilmiştir. (Bkz: LİNK) Bu diyetin en temel ögesi düşük kalorili, düşük yaşlı ve olabildiğince sıvı içerikli olmasıdır. Bu sayede hasta ameliyat sonrası dönemde uygulanacak diyete de hazırlanmış olur. Komplikasyonların azaltılmasında 2 haftalık diyetin 6 aylık diyetle etkisi aynıdır.
   Saygılarımla.

   • Bedriye Alanoglu
    Cevapla

    16 ay önce oğlum ameliyat oldu ve 65 kilo verdi aşırı kilo verdi çok pişmanım ameliyat olduğu için ne yapmalıyız

    • Op. Dr. Murat Üstün
     Cevapla

     Bedriye hanım merhaba,
     Öncelikle oğlunuzun detaylarını bilmeden aşırı kilo verip vermediğini değerlendirmem mümkün değil. Çoğu zaman çocuklarının kilolu haline alışmış olan annelerden bu tarz başvurular alabiliyoruz, ama önemli olan vücut kompozisyonunda bir sorun yaratacak düzeyde kilo kaybı olup olmadığını değerlendirmek. Bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra eğer gerçekten böyle bir durum varsa nedenlerini araştırabilir, beslenme desteği ile sorun yaratacak düzeyde kilo kaybını geri çevirebiliriz. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
     Görüşmek üzere…

 • Ceren yılmaz
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı olduktan sonra sizin kontrolünüzde mi beslenme programını diyetisyen ile yürüteceğiz.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Ceren hanım merhaba,
   Obezite cerrahisi uzun bir mücadele sürecinin ilk adımıdır. Tüp mide ameliyatı size iki büyük güç sağlayacaktır. Bunlardan biri mide hacminiz çok küçüldüğü için, şu anda yediğinizin onda biri gıdayla doyma, ikinci ve belki daha önemlisi ise midenin çıkarılan bölümünden salgılanan ve iştahı tetikleyen Ghrelin hormonunun seviyesinin düşmesine bağlı ortalama 6-18 ay sürecek olan bir iştah azalmasıdır. Ameliyattan sonra tıbbi yönden bütün takibiniz, tetkiklerinizin değerlendirilmesi, kilo kaybının izlenmesi, gerekli destek tedavilerin eklenmesi bizzat benim kontrolümde olacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmenizde ekibimizin bariatrik diyetisyeni size ameliyat paketine dahil olmak üzere 1 yıl boyunca destek olacaktır. Ancak bu, ameliyat olduktan sonra tamamen diyetisyenimizle başbaşa bırakılıyorsunuz anlamına gelmemektedir. Yani, süreçlerinizin tamamı benim yönetimimde sürecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   • Ceren Yılmaz
    Cevapla

    Çok teşekkür ederim Murat hocam

 • Barış
  Cevapla

  Ben çok iştahlı birisiyilm, tüp mide ameliyatı olduktan sonra, bu iştahımda bir azalma olacak mı ? Ameliyattan sonra az yemek yedikten sonra da doyabilecek miyim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Barış bey merhaba,
   Tüp mide ameliyatının iki büyük etkisi vardır. Bunlardan biri mekanik etki, yani hacim kısıtlayıcı etkidir. Ortalama 1.5-2 lt olan mide hacmi bu ameliyatla 30-140 ml’ye, yani onda birinden küçük bir hacme iner. Dolayısıyla evet, şu an yediklerinizin onda biriyle bile doyabileceksiniz. İlk sorunuzun yanıtı ise, tüp mide ameliyatının metabolik, yani hormonal etkisinde gizlidir. Midenin çıkarılan bölümü açlığı tetikleyen hormonun salgılandığı bölgedir. Ghrelin adı verilen bu hormonun seviyelerinin düşmesi ameliyattan sonraki aylarda çok kuvvetli olan ve 18 aya kadar süren bir iştah azalması yaratır. Sonuçta, evet tüp mide ameliyatı sizin her iki soru ve sorununuza da başarıyla yanıt verebilecek güçte bir obezite cerrahisi yöntemidir.
   Görüşmek üzere.

 • Cengiz Barış
  Cevapla

  Tüpmide ameliyatından sonra zeytinyağlı yiyeceklerin yenmesinin bir sakıncası var mıdır ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Zeytinyağı en sağlıklı besinlerden biridir. Miktarları abartmamak kaydı ile sağlıklı bir beslenme şemasında mutlaka yer almalıdır. Obezite cerrahisinden sonra ise, tokluk sürelerini uzatacağından ayrıca yararlıdır. Sağlıklı günler dilerim.

   • sevgi yavuz
    Cevapla

    İyi günler Hocam,,vki si 60 üzeinde olanlar tüp miğde op olamaz deniyor! ne kadar doğru,,2 aya giren tüp miğdeliyim ,karnımın içinde gazgibi acı ve sızılar var ,zencefilli su veya çay iyi gelirmi,,metsil fort suya ezip içmemde sakınca var mı,,teşekkür ederim

    • Op. Dr. Murat Üstün
     Cevapla

     Sevgi hanım merhaba,

     Öncelikle süper morbid obezlerde aksine daha güvenli olan tüp mide ameliyatı tercih edilmelidir. Sancılarınız için sizi değerlendirmek gerekir. Saydığınız tüm metodları deneyebilirsiniz, zararı olmaz.

     Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sorun

İletişim

Start typing and press Enter to search