Ameliyatınız bittikten sonra tamamen ayılana kadar ameliyathane ayılma ünitesinde tutulacaksınız. Ardından eğer çok ciddi uyku apneniz yoksa veya ameliyatınızda solunum problemi yaşanmadıysa ve çok yüksek risk grubunda değilseniz odanıza transfer edileceksiniz. Obezite cerrahisi sonrası rutin yoğun bakım gereksinimi olmamakta, oran yaklaşık % 1 civarında kalmaktadır.

Ameliyatın ilk günü ağrı yakınmanız için kuvvetli narkotik ağrı kesiciler içeren hasta kontrollü ağrı pompası kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı, bulantı kusma gibi yakınmalar ilk 4-5 saat sonrasında pek görülmemektedir. Ameliyattan 5-6 saat sonra yatağınızdan kalkabilir ve ilk yürüyüşlerinize başlayabilirsiniz. Hemen hiçbir ameliyatımızda burundan mideye yerleştirilen nazogastrik sonda veya idrar sondası kullanmıyoruz. Bu nedenle, hareketlenme çok hızlı olmakta ve ameliyat sonrası konforunuz ciddi şekilde yükselmektedir.

Ameliyatta herhangi bir ekstra problem yaşanmadıysa akşam saatlerinde yudum yudum su almaya başlayabilirsiniz. Ameliyatın ilk günü bu 2 bardak su, ikinci günü ise 1 bardak elma suyu, 1 bardak soya sütü ve 2 bardak suya çıkarılır. Ameliyattan sonraki 2. Gün akşamında evinize çıkabilirsiniz.

Ameliyattan sonra çekilen kaçak grafisi konusu tartışmalıdır. Bir grup araştırmacı bunun rutin yapılması gerektiğini ileri sürerken, diğerleri ise kaçak grafisinde kaçak görülmese de kaçak oluşabildiğini, grafide kaçak yakalanma olasığının çok düşük olduğunu ve rutin kullanıma gerek olmadığını iddia etmektedir. Biz de uzun süre rutin kaçak grafisi çeken grupta yer aldık. Ancak, gerek kaçak oranlarımızın binde 7 düzeyinde düşük olması, gerekse 700’ün üzerinde vakada ameliyat sonrası grafide yakalanan kaçak sayısının sadece 1 olması nedeniyle, rutin uygulamayı bıraktık. Şu anki protokolümüz, ameliyat sırasında rutin metilen mavisi kaçak testi, ameliyat sonrasında ise sadece teknik zorluklar yaşanan veya kaçak şüphesi olan vakalarda ameliyat sonrası kaçak grafisi çekmek şeklindedir.

Ameliyattan sonra en çok korkulan ve merak edilen yakınmalar ağrı ve kusmadır. Hastalarımızın büyük çoğunluğu ilk gün dışında bunlardan yakınmamaktadır. Çoğu hasta ilk günden itibaren ağrı kesicilerini dahi istememektedir. Bulantı için hastanede yatarken damar yolu ile, taburcu olduğunuzda da tablet olarak güçlü ilaçlar verilmektedir. Teknik sorun olmadıkça hiçbir tüp mide hastası şiddetli bulantı-kusma yaşamamaktadır.

Ameliyat sonrası ilk günlerde göğüs kafesinde sıkışma, kramp, mide üstünde burkulma şeklinde ağrı veya omuz ağrısı hissedilebilir. Omuz ağrısının nedeni laparoskopik ameliyatlarda karın içine verilen karbondioksid gazının diafragmatik siniri uyarmasıdır. Yara yerinde ağrı ya çok az hissedilmekte, ya da hissedilmemektedir.

Ameliyattan sonra ilk yudumlarınızda ağrı veya kasılma hissetmeniz doğaldır. Mide hacminiz çok küçük olduğundan hızlıca şişkinlik oluşacaktır. Aynı zamanda sıvılar barsağa çok hızlı geçeceğinden ilk günlerde özellikle meyve suyu veya süt içtiğinizde Dumping sendromu belirtileri, yani çarpıntı, halsizleşme ve terleme görülebilir. Bazen ilk günlerde ishal oluşabilir. Bu dönemde yeterli sıvı alınması en önemli konudur. Bir haftadan uzun süren ishal mutlaka araştırılmalıdır.

Ameliyattan sonra ilk ayda halsizlik beklenebilir. Aldığınız kalori miktarı çok düştüğünden normaldir. Ancak, olabildiği kadar hareketsiz kalınmamalı ve önce kısa, sonra giderek uzun yürüyüşler alışkanlık haline getirilmelidir. Emboliyi önlemek için bu çok önemli bir tedbirdir. Öte yandan, kan sulandırıcı iğneleriniz de ameliyattan sonra en az 10 gün devam edecektir. Egzersizlere başlarken, erken dönemde ağır kaldırılmamalıdır. Yara yeri fıtığı riski açısından ortalama 4-6 hafta ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yara yerleri iyileştikten sonra yüzme en çok tavsiye ettiğimiz spordur. Ortalama 4-6 haftada her türlü rutininize dönebilirsiniz.

Tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarının uzun vadeli sonuçlarını karşılaştıran İsveç çalışması, 5 yıl gibi bir sürede iki ameliyatın neredeyse eşit kilo kaybı sağladığını, yandaş hastalıkların da yine benzer oranlarda ortadan kalktığını göstermiştir. Hastaların neredeyse tümü, ilk 12 ayda fazla kilolarının % 60-90’ını kaybederler. Eğer iki basamaklı bir planın ilk basamağı olarak uygulandıysa bu oran % 30-50 olabilir. Duodenal switch gibi bir ikinci basamak operasyon ortalama 12-24 ay sonra yapılabilir. İki basamaklı plan yapılan hastaların bir çoğu da, tüp mide ameliyatından sonra motivasyonlarını ve uyumlarını korurlarsa, kilo kaybının 2-3. Yıllarda bile devam ettiği gösterilmiştir.

 • Adnan
  Cevapla

  Merhaba Kaynanam mide tüp ameliyatı olacak ama cocuklugundan beri şişmanmış , onun sonradan şişmanlayanlar ile arasında fark var ve tüp mide ameliyatına bünyesi farklı tepki verecektir diye düşünüyoruz bu konuda fikriniz nedir?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Adnan bey merhaba,

   Obezitenin kronikleşme düzeyi başarıyı etkileyen faktörlerdendir. O nedenle hasta özelinde karar vererek en etkili yöntemi seçmek gerekir.

   Sağlıklı günler dilerim.

 • Emine Alaca
  Cevapla

  İyi çalışmalar
  29Kasımda mide tüpü ameliyatı oldum. Fakat şuan okadar çok geğirme ve mide bulantım var. Hem çok halsizim ,kolumu kaldıracak durumda değilim hiç bir şey de canım istemiyor.Böyle olmak doğalım?:(Lütfen cevap verirseniz sevinirim:(

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Ameliyat sonrası gaz problemleri ve bulantı normal bulgulardır. Yine kalori azalmasına bağlı ilk günlerde halsizlik de olabilmektedir. Ancak elbette şiddeti önemlidir. Herhangi bir aksilik olup olmadığını anlamak için mutlaka cerrahınızla ve ekibiyle iletişimde kalınız.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • İlkay çakıcı
  Cevapla

  Merhaba hocam ben pazartesi günü sleeve gastroktemi oldum perşembe günü taburcu oldum 2 gündür hiç birşeyim yoktu bugün karnımın içinde yanma dikişlerimde acı halsizlik bacak kalp ağrısı ve acayip üşüme hissediyorum ve yürürken düşecekmiş gibi oluyorum ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   İlkay hanım merhaba,
   Ameliyat sonrası ağrı, ateş, taşikardi gibi belirtiler acil durumlara işaret edebilir. O nedenle mutlaka cerrahınızla görüşmenizi öneririm.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Ozgur Cem Özdemir
  Cevapla

  Merhaba ağır uykuapnem var ameliyatta ne gibi sorun yaşayabilirim

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Özgür bey merhaba,
   Ağır uyku apnesi obezite cerrahisinde herhangi ibir sorun teşkil etmez. Ancak ilk bir iki gün yoğun bakım gereksinimi olabilir. SOnrasında uyku apnesi en hızlı düzelen yandaş hastalıklardan biridir. Ortalama 1 ay içinde hastalarımızın tamama yakınında uyku apnesi ortadan kalkmaktadır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Yunus
  Cevapla

  23 aylık tüplüyüm 2 gündür çok şiddetli karın ağrım var dün gittiğimde acile röntgen çektiler gaz var dediler serum taktılar ve gönderdiler biraz iyiydim bugün gündüz tekrar ağrımaya başladı yine gittim acile lavman verdiler onuda yaptın 3 saat önce ama ağrım hala geçmedi uyutmuyorda ne yapmamı önerirsiniz

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Yunus bey merhaba,

   Geçirilmiş ameliyat sonrası karın ağrısı önemli ibir bulgudur. Mutlaka gereken tetkikler yapılmalı ve cerrahi müdahale gerektiren bir acil durum olmadığı kesinleştirilmelidir.

   Geçmiş olsun dileklerimle.

 • Nagehan gülen
  Cevapla

  Merhaba Murat Bey ;

  6 günlük tüp mide ve safra ameliyatlıyım.. ameliyat sonrası dönemim son derece sorunsuz geçiyor grip olmamın dışında..ameliyat sonrası taburcu olmadan geip belirtileri başladı.. evime geldim ve gribim her geçen gün kötüye gidiyor sürekli hapşırıp öksürüyorum bu durum mide ve safradaki dikişlerime zarar verip kaçağa yol açabilirmi?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Ameliyat sonrası direnç düşüklüğüne bağlı gripal enfeksiyonlarla sık karşılaşıyoruz. Öksürmeniz ya da hapşurmanız midenize herhangi bir zarar vermez. Sadece ameliyat yerlerinizi elinizle desteklemeniz fıtık riski açısından faydalı olabilir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 • Yeter telatar
  Cevapla

  18 günlük tüp mide ameliyatlıyım diyet listesini de ne verilirse verilsin midem kabul etmiyor bulanıyor ayrıca verilen vitaminler de kusturuyo zaman zamanda gün içinde ağrı oluyor .mide koruyucusu günde ikiye çıkarmam söylendi ama düzelmedi.acaba sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Ameliyat sonrası erken dönemde bulantı-kusma görülebilir. Ancak bu kadar uzun sürmesi ve yeterli sıvı alamamanız sorun yaratabilir. Bu durumlarda midenizde mekanik bir darlık olup olmadığı incelenmelidir.
   Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sorun

İletiş

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search