Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kabızlık Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Tüp mide ameliyatlarından sonra özellikle erken dönemde kabızlık sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Gıda ve özellikle de lif alımınız azaldığı için barsak hareketlerinin başlarda yavaşlaması ve büyük abdeste çıkma sayınızın azalması normaldir. Yani eğer rahatsanız ve 2-3 günde bir, zorlanmadan tuvalete çıkabiliyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, karnın alt kesimlerinde sertlik, ağrı veya rahatsızlık hissi, çok katı gaita, defekasyonda fazla ıkınma zorunluluğu gibi yakınmalar oluşuyorsa müdahale edilmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Tedavi edilmeyen kabızlık kötü ağız kokusu, bulantı ve yemeye karşı isteksizlik, gaita taşlaşması, ıkınmaya bağlı kanama gibi yan etkilere yol açabilir.

Kabızlığın en önemli nedenleri arasında yetersiz su alımı (ortalama hedefiniz 1500 ml olmalıdır), yetersiz lif tüketimi, yetersiz egzersiz, stress ve kullandığınız bazı ilaçlar sayılabilir. Aldığınız multivitaminlerdeki demir ve kalsiyum da kabızlığa neden olabilir. Aynı şekilde bazı kişilerde protein tozlarının da benzer yan etkisi olabilir.

Kabızlığı önlemek için ilk yapmanız gereken yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmaktır. Yanısıra mutlaka egzersize başlamalısınız. Çok zorunlu değilse demir içeren vitaminleri bir süreliğine bırakabilirsiniz. Narkotik ağrı kesici kullanıyorsanız mutlaka kesmelisiniz. Kabızlığa yol açma potansiyeli olan muz, peynir, pirinç, patates (kabuklu yenirse sorun olmayacaktır) gibi gıdalardan kaçınmanız da işe yarayabilir.

Diyetinizdeki lif oranlarının arttırılması veya lif içeren besin desteklerinin kullanılması işe yarayabilir. Bunun için kadınlarda günlük 25 gr, erkeklerde ise 35 gr lif katkısı faydalı olacaktır. Erik, kayısı gibi lifli meyvelerden hazırlanan püreler veya kompostolar, işlenmemiş kepeğin öğünlere eklenmesi işe yarayabilir. Son olarak da reçetesiz de alabileceğiniz Benefibre gibi katkıları, Dulcolax, X-M gibi bazı laksatifleri kullanabilirsiniz.

 • Soner cetin
  Cevapla

  Ameliyattan sonra vücut kiloya alışkın olduğu için bir anda kilo kaybı ciddi derecede Çoklu organ yetmezligini tetikler mi?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Soner bey merhaba,
   Öncelikle sağlıklı şişmanlık diye bir şey yoktur ve bu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bununla ilgili alttaki haberi okuyabilirsiniz. Ameliyattan sonra kaybedilen kilolar tamamen biriken fazla yağların erimesiyle gitmektedir ve bunun vücuda zararı değil, her yönden faydası olmaktadır.
   Sağlıklı günler dilerim.
   Aşırı kilolu insanların, metabolik olarak sağlıklı olsalar bile kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve felç olma riskinin yüksek olduğu belirlendi.

   BBC’nin haberine göre, İngiltere’deki Birmingham Üniversitesinden bilim insanları, Portekiz’de düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi’nde 1995-2015 yıllarında 3,5 milyon kişiyi incelendiklerini açıkladı.

   Araştırmacılar, çalışmanın başlangıcında aşırı şişman olan ve kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol veya diyabet belirtisi görülmeyen kişileri takip ettiklerini söyledi.

   İngiliz bilim insanları, aşırı şişman ancak metabolik olarak sağlıklı olan kişilerin kalp rahatsızlığına, felce ve kalp yetmezliğine yakalanma riskinin normal kilodaki kişilere göre daha yüksek olduğunu ifade etti.

   Araştırmacılar, aşırı şişman kişilerin, tansiyon ve kan şekeri gibi metabolik değerlerinin önerilen limitlerde olduğu sürece ekstra ağırlığın zararlı olmayacağı yönündeki “kilolu ama zinde” teriminin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

   İngiliz Kalp Vakfında görevli Dr. Mike Knapton, fazla kilolu olmanın tansiyonu veya kolesterolü yükselttiği için kalp krizi geçirme ve felç olma oranını artırdığını dile getirdi.

   Çalışmanın sonucunun ciddiye alınması gerektiğinin altını çizen Knapton, fazla veya aşırı kilolu insanların sağlıkları her açıdan yerinde olsa dahi kalp rahatsızlığı geçirme risklerinin yüksek olduğunu vurguladı.

   Knapton, “Sadece fazla kilolu olmak bile sizi kalp krizi geçirme ve felç olma tehlikesiyle karşı karşıya getirir.” dedi.

   Birmingham Üniversitesinden Dr. Rishi Caleyachetty de sağlık uzmanlarının, metabolik anormalliklerin varlığına bakılmaksızın aşırı kilolu kişilerin kilo kontrolüne öncelik vermesi gerektiğine işaret etti.

   Caleyachetty “Metabolik olarak ‘sağlıklı obezite’ denilen şey aslında o kadar da sağlıklı değil.” dedi.

 • Nazife dikenli
  Cevapla

  Nerde görev yapıyorsunuz ayrıca bu mine kuculme ameliyatı yatırmıs icin sınır ne

 • Saadet Yuyucu
  Cevapla

  Merhaba lar Dr. Bey, ben 8 gün önce mide ameliyatı oldum, almanya’da yaşıyorum, ve bende kabızlık sorunu yaşadığım için sitenizi tesadüfen buldum, yazdıklarınızın tümü bana burda söylenenlerinin aynısı, ve her an sorularımı sorabileceğime sevindim, benim sorunum kendime negibi yiyecekler hazırlamak tı onuda yazmışsınız, teşekkür ediyorum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize. Herhangi bir soru veya sorununuzda lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin.
   Görüşmek üzere.

Soru Sorun

Start typing and press Enter to search