• Osman
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı sonrası sigara içmeyi bırakamadığım zaman beni ne gibi riskler bekliyor ? Murat bey sizde biliyorsunuz ki sigara kolay bırakılan birşey değil.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Osman bey merhaba,
   Son derece haklısınız, sigarayı bırakmak gerçekten de zor. Ama emin olun, hayatınızın kontrolünü yeniden ele almanızı sağlayacak böyle bir ameliyata hazırlanırken, bu değişimi de gerçekleştirmeniz hem konforunuzu arttıracak, hem de riskleri azaltacaktır. Sigara içimi ameliyat aşamasında anestezi ile ilgili riskleri arttırır. Mukus tıkaçları küçük havayollarının tıkanmasına ve onu izleyen enfeksiyonlara zemin hazırlar. Mide yönünden ise, erken dönemde doku iyileşmesini ve kanlanmasını bozar. Biliyoruz ki, tüp mide ameliyatından sonra kaçakların en önemli nedenlerinden biri staplere bağlı teknik problemler ise, diğeri de doku iyileşme problemleridir. Daha uzun vadede, sigara içiminin kilo vermeyi güçleştiren bir etkisi olduğunu bildiren yayınlar da mevcuttur. Yani, kısacası, siz gelin bu sigarayı bırakın ve yeni bir hayata adım atın:)
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Sigara İçilen oda
  Cevapla

  Hocam şimdi benim anlamadığım şu, benim bildiğim kadarıyla sigarayı bırakmak , zayıflamaktan daha zor birşey. Eğer ben sigarayı bırakabilecek bir iradem olsaydı size hiç gelmez spor ve diyetle zaten zayıflardım. Ben şimdi o kadar para harcadıktan sonra sigarayı bırakmam mümkün olmuyor, tabi sigarayı bırakma gibi bir ameliyatınız yoksa.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Aslında her ikisi de kuvvetli bağımlılıklar. Biri alışık olduğunuz yeme alışkanlıklarından vazgeçmenizi, alışık olmadığınız şekilde spor yapmanızı gerektiriyor. Diğeri de sağlığınızı her yönden harabettiğini bildiğiniz ve binlerce zararlı kimyasal içeren bir iletten kurtulmayı.. Sigarayı bırakmak için bir çok yardımcı yöntem mevcut. Akupunkturdan bir takım davranışsal terapi yöntemlerine kadar. Önerim mutlaka bunları deneyerek sigaradan kurtulmanız. Eğer ameliyatınız bypass ise bu çok daha önemli. Çünkü bypass ameliyatlarında sigara doğrudan ülser oluşumuna yol açıyor. Ameliyat dönemi ve erken dönemde ise hem konforunuzu bozan, hem de komplikasyon risklerinizi arttıran bir faktör. Bu nedenle, kendinizi değiştirmeye karar verdiyseniz buna sigara bağımlılığından kurtulmayı da eklemelisiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Mehmet
  Cevapla

  Bu ameliyattan sonra diyelim ki zayıfladım, sonraki sene sigaraya tekrardan başladım, beni ne gibi riskler bekliyor olacak. Yapmış olduğunuz ameliyat ile gelebilecek ek riskler barındırıyor mu ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba Mehmet bey,
   Aslında ideali bıraktıktan sonra sağlığınız için bu kadar ispatlanmış zararı olan bir bağımlılığa hiç dönmemeniz. Ancak döndüğünüzde, en azından öncelikle kilo verme başarınıza negatif bir etkisi olacağını söyleyebilirim. Öte yandan mide asidi üzerindeki etkileri ile gastrit, reflü gibi yakınmalarınızı arttıracaktır. Akciğerinize olan etkilerinden bahsetmiyorum bile. O nedenle, gelin yeni yaşamınızda sigaraya hiç yer vermeyin.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Pelin
  Cevapla

  Merhaba ben elektronik sigara kullanıyorum, tüp mide ameliyatı sonrasında elektronik sigarayı bırakmamda bir sakınca var mı ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Pelin hanım merhaba,
   Aslında elektronik sigaraların vücuda zararları ile ilgili bir çok yayın çıkmakta. Dolayısıyla tüp mide ameliyatından sonra sigaranın, elektronik olanı da dahil, her türlüsünden uzak kalmanız en doğrusu olacaktır. Hem sigara kadınlarda cildi çok erken yaşlandırır, ne gerek var değil mi 🙂

 • Berke
  Cevapla

  Merhaba Murat bey, ben sigarayı çok kullanmıyorum, ama haftada bir kere muhakkak buro içiyorum. Şu hayattaki en büyük zevkim. Bazen güzel bir anlaşma yaptığımda, güzel bir işi bitirdiğimde ilk yaptığım şey kahve eşliğinde buro içmek. Şimdi bu zevkimi elimden alacak mısınız. Haftada bir buro içmenin böyle inanılmaz zararı olur mu?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Berke bey merhaba,
   Sanırım haftada bir puro içiminden bahsediyorsunuz. Bu sıklıkta tütün kullanımının sizin tabirinizle “inanılmaz” zararı olmaz. Ancak tüp mide ameliyatından sonraki ilk aylarda, doku iyileşmesi tamamlanana kadar kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sonrasında belirttiğiniz sıklıkta tütün kullanımının büyük bir zararı olmaz. Ancak bu söylediğim tüp mide ameliyatı için geçerlidir. Gastrik bypass veya anastomoz içeren ameliyatlarda hiçbir şekilde tütün ürünü kullanılamaz.

 • Mehmet
  Cevapla

  Hocam merhabalar benim sorum şu ameliayt sırasında midenin alınan kısmı zımba gibi birşey ile kapatılıyor ve kısa vadede kaçak riski oluşuyor peki 1-2-3 yıl sonra hatta ömrünüz boyunca azda olsa oradan kaçak riski olacak mı yoksa orası adeta bir yara gibi kapanarak tam küçük normal bir mide formunu mu alacak?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Mehmet bey merhaba,
   İkinci seçenek doğru, yani iyileşme süreci tamamlandıktan sonra stapler hattı da midenizin herhangi bir bölgesi kadar dayanıklı hale gelecek.

 • Hasibe akçakaya
  Cevapla

  Hocam 3 gün sonra mide küçültme ameliyatm var fakat sigarayı hâlâ bırakamadm ameliyat sırasında bir sorun oluşur mu?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Hasibe hanım merhaba,
   Gastrik bypass ameliyatlarında sigara kesinlikle kontrendikedir, çünkü mide-barsak bileşkesinde ülsere yol açar. Tüp mide ameliyatlarında da mide mukozasına zararlı etkileri vardır. Onun dışında anesteziden uyanırken balgam sekresyonuna bağlı sıkıntılar ve kötü bir uyanma süreci yaşayabilirsiniz. Ancak herşeye rağmen bırakamadıysanız endişelenmenize gerek yok. Anestezi uzmanı gerekli müdahaleleri yapacaktır. Tavsiyem Ghrelin etkisine bağlı gelişecek ameliyat sonrası isteksizlik ve bulantıdan istifade ederek sigarayı bırakmanızdır.
   Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle.

 • Melisa
  Cevapla

  Merhaba nice tanıdıklarım ameliyattan 1 hafta sonra sigara içebildiklerini ama yarısında söndürdüklerini bunun yanında ağızda kötü bi tat ve koku bıraktığı için midelerinin bulandıklarını söylüyolar sağlıklarıda maşallah çok iyi yani ameliyattan 1 hafta sonra en azından yarım sigara içilse midede iyileşmeyi geciktiren bi durm olur mu?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Obezite cerrahisi etkinliğini sindirim sistemi üzerinde uygulanan işlemlerin oluşturduğu hormonal değişiklikler sayesinde gösterir. Yani sadece mideyi küçültmek ve yemeyi azaltmakla değil,bozulmuş olan metabolizmayı resetleyerek etki eder. Obezite ameliyatlarından sonra özellikle ilk 6-18 ay süreyle tad ve koku algısında da ciddi değişiklikler meydana gelir. Sigara içen hastalarımızın bu dönemden faydalanarak sigarayı ilelebet bırakmalarını öneriyoruz. Sigara akciğer başta olmak üzere genel sağlığa zararları yanısıra, doku beslenmesini bozarak komplikasyon oranlarında artışa, mide asid salgısının artmasına ve ülser oluşumunun kolaylaşmasına neden olur. Sleeve gastrektomi, yani tüp mide ameliyatlarında olmasa bile, gastrik bypass ameliyatlarından sonra hastanın sigara içmesi marjinal ülser ve hatta ülser delinmelerine neden olacağından kesinlikle yasaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Oan bayrak
  Cevapla

  Hocam pazartesi ameliyat oldu tup migde slev ameliyati sigara icmedim ama dayanamiyorum yani 1 veya 2 tane den bir sakinca olurmu zararlarindan tabi haberdarim ama cok zorlamama ragmen olmuyor iste birakamiyorum

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Osman bey merhaba,
   Sigara doku beslenmesini bozar ve kaçak riskini arttırır. Bunu göze alarak içmek istiyorsanız elbette içebilirsiniz. Önerim nikotin bandları kullanmanızdır.
   Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sorun

İletiş

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search