Ameliyatla ilgili bilinmesi gereken ilk konu genel anestezi altında yapılması gerektiğidir. Dünyada anestezi alması çok riskli bulunan çok ekstrem birkaç vakada epidural anestezi ile gerçekleştirilmiş olsa da, tüm vakalarda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Genel anestezi öncelikle damar yolundan verilen ilaçlarla uyutulmanızı, ardından soluk borusuna yerleştirilen bir tüp aracılığıyla anestezi cihazına bağlanmanızı içerir.

Obezite cerrahisinde altın standart laparoskopidir. Yani ameliyat karın açılmadan, sadece 4 veya 5 adet, en büyüğü 1.3 cm uzunluğunda küçük kesiden özel aletlerle girilerek gerçekleştirilir. Görüntüyü HD kalitesinde aktaran ve büyüten bir kamera yardımıyla açık ameliyatta görülemeyecek kadar detaya hakim olunur. Özellikle obezite cerrahisinde, “daha iyi hakim olmak” gibi bir iddiayla açık ameliyat ilk seçenek olarak sunulamaz ve kabul edilemez. Ancak bazen laparoskopik ameliyatın açık ameliyata dönüştürülmesi gerekebilir. Ameliyat sırasında yaşanabilecek teknik sorunlara bağlı bu dönüş bir tıbbi hata değil, hastanın sağlığı için alınmış doğru bir karardır. Özetle, daha önce açık ameliyat geçirmiş olsanız dahi, obezite cerrahisinin tüm yöntemlerini laparoskopik olarak uygulamaktayız.

                    

Laparoskopik ameliyatın en büyük avantajı karında büyük bir kesi olmadığından ağrının çok az olmasıdır. Bu hem ameliyat sonrası konforunuzu yükseltir, hem de kanama, solunum problemleri gibi akut, yara yeri fıtığı gibi uzun vadeli komplikasyonları azaltır. Obezite cerrahisinde laparoskopik yöntemin komplikasyonlar ve riskler açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır.

Laparoskopinin gelişmiş bir versiyonu da robotik cerrahidir. Robotik cerrahinin en önemli üstünlüğü üç boyutlu bir görüntü ve elbileği hareketlerini kopyalayabilen ve dar alanlarda çok yetenekli olan el aletleri sunmasıdır. Buna karşın, gerek maliyet yüksekliği, gerek kurulum ve acil durumlarda batına acil müdahale gerektiğinde sökülüm aşamalarının zaman alıcı olması nedeniyle yaygın kullanıma girememiştir. Yapılan geniş çalışmalarda komplike vakalarda dahi deneyimli bir cerrah tarafından yapılan laparoskopik ameliyata belirgin üstünlüğü saptanmamıştır. Bununla birlikte, özellikle reklam gücü ve halk arasında “lazer” e benzer bir üstünlük duygusu yaratması nedeniyle sıklıkla reklamlarda kullanılmaktadır.

 • Saadet gündüz
  Cevapla

  Merhaba hocam.ben 100 kiloyum.hepatit b ve astım hastasıyım .mide tüp amaliyatı bana uygunmudur.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba Saadet hanım,

   Solunum ve karaciğer fonksiyonlarınızı değerlendirmek kaydıyla bu iki ameliyat ta obezite cerrahisine engel değildir. Ameliyat sonrası sağlanan büyük kilo kaybı astımınızda iyileşmeye olanak sağlayacaktır. Keza karaciğeriniz de NASH denilen karaciğer yağlanmasına bağlı problemlerden korunacaktır.

   Görüşmek üzere.

 • Tülay bektaş
  Cevapla

  Murat bey merhaba
  Ben uzun yıllar 49-51 kg arasında oldum. 19 tüp bebek tedavisi sonunda 75 kg ulaştım. Boyum 1.58
  4-5 yıldır diyetisyen yardımıda almama rağmen 3-5 kg verip derhal yine alıyorum. İnanılmaz mutsuzum bu durum karşısında kg verme mücadelesi dahi beni kahr ediyor ve tüp mide operasyonu olmayı çok arzu ediyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz.
  Sevgiler
  Tülay

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Merhaba,
   Vücut kitle indeksiniz obezite cerrahisi sınırının altında görünüyor, ama size nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.Diyabetiniz olmadıkça bu kilo için ameliyat olmanız uygun değildir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Aslı yıldırım
  Cevapla

  Mrb. 1.69 boyundayım kilom 76 ve Kilo veremiyorum. Çok mutsuzum. Her geçen gün kilo alıyorum.
  Kilom ameliyata uygun mu ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Aslı hanım merhaba,

   Kilonuz kesinlikle ameliyata uygun değil. Ancak diğer yöntemlerle kilo vermenizi sağlayabiliriz. Ekibimize 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 • Seda bulut
  Cevapla

  Merhaba ..
  Murat hocam ben isvicredeyim
  Sorum siz bu ameliyati davinci tekniklemi yapiyorsunuz

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Seda hanım merhaba,
   Da Vinci yöntemini de zaman zaman vakalarımda kullanıyorum. Ancak sleeve gastrektomi ameliyatı son derece hızlı ve pratik bir ameliyat olduğundan, robotun kurulum ve sökülümü de çok zaman aldığından rutin kullanmıyorum. Hasta talebi ile elbette yapılabilir. Ayrıca ek maliyeti de unutmamak lazım. Kısacası, tüp mide için robotik cerrahiyi gereksiz buluyorum.
   Sağlıklı günler dilerim.

 • Mustafa Ocak
  Cevapla

  Ben 181 boy 120 kilodayım benim amaliyatla zayıflamak istiyorum ne yaptıysam daha çok kilo aldım bana Öner’iniz nelerdir.

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Mustafa bey merhaba,
   Kilo ve diyet geçmişinizi, varsa yandaş hastalıklarınızı ve diğer detayları değerlendirmek kaydı ile obezite cerrahisi sizin için uygun bir çözüm olabilir. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilir, Skype programını kurup drmuratustun kullanıcısını ekleyerek benimle online video görüşme yapabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 • Cevdet Barış
  Cevapla

  Tüp mide ameliyatı olduktan ne kadar süre sonra uçağa binebilirim ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Cevdet bey merhaba,
   Yurtdışından gelen çok sayıda hastamız genellikle ameliyattan sonraki 7-10 gün içerisinde uluslararası uçak yolculuğu yapabilmektedir.
   Saygılarımla.

 • Osman Parlak
  Cevapla

  Murat bey merhaba, ben Almanya’dan tüp mide ameliyatı olmak için geleceğim, geldiğimde ne kadar süreyle kalmam gerekiyor. Ne kadar istanbul’da olmam gerekiyor, kontrol süreleri ne kadar ?

  • Op. Dr. Murat Üstün
   Cevapla

   Osman bey merhaba,
   Sanırım koordinatörüm Saniye hanımla temas halindesiniz. Yurtdışından gelen hastalarımızın en az 7-10 günlük bir paket ayarlamalarını öneriyoruz. Bunun 3 günü hastanede yatacaksınız. Taburcu olduktan sonra 4-5 gün daha İstanbul’da kalmanız yeterlidir. Kontroller 1-3-6-12-18-24. aylarda yapılan kan tahlilleri ve genel durum takibinden ibarettir. Herhangi bir sorun yoksa bu takipleri bulunduğunuz ülkeden de yürütebiliriz.
   Şimdiden sağlıklı bir yaşama hoşgeldiniz.

Soru Sorun

İletişim

Start typing and press Enter to search